China, VS, Rusland, Pakistan gaan situatie Afghanistan bespreken
BEIJING/WASHINGTON (ANP/RTR) - Topdiplomaten uit China, VS, Rusland en Pakistan zullen deze week in China de situatie in Afghanistan bespreken, melden de Chinese en Amerikaanse ministeries van Buitenlandse Zaken. Ook vertegenwoordigers van de Taliban zijn uitgenodigd voor de gesprekken, die zullen plaatsvinden in het centrum van de stad Huangshan.
Afghanistan maakt een economische en humanitaire crisis door, die verergerd is door de stopzetting van Amerikaanse financiële hulp na de Taliban-overname. De door de VS geleide troepen vertrokken in augustus.
De VS zijn van mening dat zij met andere leden van de zogenoemde 'Extended Troika' - de drie wereldmachten plus Pakistan - er belang bij hebben dat de Taliban hun toezeggingen nakomen om een inclusieve regering te vormen, samen te werken aan terrorismebestrijding en de Afghaanse economie weer op te bouwen, zo liet het Amerikaanse buitenlandministerie weten.
Vrijdag schortten de VS nog een gepland overleg met de Taliban op uit woede over een recentelijk ingesteld verbod op onderwijs voor meisjes in Afghanistan.
De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergei Lavrov is al in Huangshan aangekomen voor de gesprekken. Lavrov verbleef sinds de Russische invasie van Oekraïne vorige maand grotendeels in Rusland, maar reisde onlangs wel naar Turkije voor besprekingen met zijn Oekraïense ambtsgenoot.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement wil voorlopig niet stemmen over de handelsdeal van de EU en de VS vanwege spanningen over Groenland. Dat hebben het centrumrechtse EVP, de sociaaldemocraten en liberale Renew laten weten, goed voor 401 van de ruim 700 zetels.
33 minuten geledenKYIV (ANP/DPA) - Kyiv vreest tot 700 miljard dollar (circa 600 miljard euro) aan steun nodig te hebben om de komende jaren zijn leger op peil te houden. Dat zei vicepremier Taras Katsjka in een panelgesprek tijdens het World Economic Forum in het Zwitserse Davos. Als de agressieve houding van Rusland jegens Europa en de wereld niet verandert, kunnen de kosten oplopen tot wel 700 miljard dollar, aldus de bewindsman.
49 minuten geledenDAVOS (ANP/RTR/AFP) - De NAVO is "een verzwakte organisatie" door de ruzie met de Verenigde Staten over Groenland, vindt de Franse president Emmanuel Macron. De VS, de officieuze leider van de alliantie, willen het strategisch gelegen eiland per se van NAVO-bondgenoot Denemarken afnemen. Dat stuit op verontwaardigd verzet van Denemarken en zijn medestanders.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Bij een boerenprotest bij het Europees Parlement in Straatsburg gooien demonstranten met vuurwerk naar de politie. De politie schiet op haar beurt met traangas. Er zijn honderden boeren bijeen voor een protest bij het parlement.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron roept investeerders op naar Europa te komen, waar de rechtsstaat en de wetenschap hen beschermen tegen tirannen en complotdenkers. Europa kan traag zijn en omslachtig, maar het is tenminste voorspelbaar, hield hij de CEO's, investeerders en hoogwaardigheidsbekleders op het World Economic Forum voor.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse autoriteiten gaan na de treincrash met tientallen doden niet uit van sabotage. "De mogelijkheid van sabotage is nooit overwogen", verklaarde minister van Binnenlandse Zaken Fernando Grande-Marlaska. Hij zei dat al vanaf het begin wordt gekeken naar een technische oorzaak. "Er is nooit iets geweest dat op het tegendeel wijst."
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Groenland in te nemen, is ook voor het Europees Parlement volstrekt onacceptabel. Dat geldt ook voor de extra importheffingen die Trump oplegt aan de landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Groenland is niet te koop en Trump moet worden gestopt, is de centrale boodschap.
2 uur geleden