Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China vraagt ​​banken om risico's Venezuela in kaart te brengen

China vraagt ​​banken om risico's Venezuela in kaart te brengen

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese financiële toezichthouder heeft de belangrijkste banken en kredietverstrekkers van het land gevraagd hun financiële risico's met betrekking tot Venezuela in kaart te brengen. Dat zeggen anonieme bronnen tegen persbureau Bloomberg.

De stap volgt op de Amerikaanse aanval op Venezuela, waarbij de pro-Chinese president Nicolás Maduro van het Zuid-Amerikaanse land door de Verenigde Staten werd gearresteerd. De toezichthouder wil dat de banken hun risicobewaking van alle kredieten en leningen die ze hebben verstrekt aan Venezuela versterken. Ook wil de waakhond dat ze een schatting maken van de mogelijke gevaren voor Chinese kredietverstrekkers als die leningen niet worden terugbetaald.

Het verzoek onderstreept de groeiende bezorgdheid onder toezichthouders over mogelijke schokken voor de bankensector nu de geopolitieke risico's toenemen.

Belangrijke partner

Venezuela is al lange tijd een belangrijke partner voor China in energie- en infrastructuurprojecten. In de afgelopen tien jaar hebben grote Chinese beleidsbanken, zoals de door de staat gefinancierde China Development Bank, miljarden aan leningen verstrekt aan Venezuela. Ook is China de grootste afnemer van Venezolaanse olie.

China werd in 2007 een belangrijke geldschieter voor het Zuid-Amerikaanse land, toen het voor het eerst geld verstrekte voor infrastructuur- en olieprojecten onder wijlen president Hugo Chávez. Volgens openbare gegevens zou Beijing tot 2015 voor meer dan 60 miljard dollar aan leningen aan Venezuela hebben verstrekt via staatsbanken. Die leningen werden gegeven in ruil voor olieleveringen van Venezuela aan China.

'Olie gestolen'

De Amerikaanse president Donald Trump zei na de aanval op Venezuela dat het land "onze olie heeft gestolen", terwijl Amerikaanse bedrijven de oliesector in het land hebben opgebouwd. Amerikaanse oliemaatschappijen werden begin deze eeuw uit Venezuela gezet, toen het land de bezittingen van buitenlandse oliemaatschappijen onteigende. Olieconcerns als Exxon Mobil wachten daardoor nog steeds op terugbetaling van leningen door het Venezolaanse staatsoliebedrijf Petróleos de Venezuela.

"Als de Verenigde Staten hun zin krijgen en Amerikaanse bedrijven de belangrijkste eisers worden van de Venezolaanse schuld, lopen Chinese schuldeisers een groter risico op betalingsachterstanden", zegt Victor Shih, hoogleraar aan de Universiteit van Californië.

Meer uit Financieel

Ministerie ziet nog geen gastekorten, wel hogere prijzen

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Economische Zaken en Klimaat ziet "geen tekenen van fysieke tekorten" aan gas, nu Qatar de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) heeft stilgelegd. Dat laat een woordvoerder weten. Wel stijgen de prijzen op de internationale gasmarkt.

9 minuten geleden
Brancheorganisatie roept op burgerluchtvaart te sparen rond Iran

MONTREAL (ANP/AFP/RTR/DPA) - Luchtvaartorganisatie IATA heeft de strijdende partijen in het Midden-Oosten opgeroepen de burgerluchtvaart te ontzien. "Het is essentieel dat landen hun verplichtingen nakomen om burgers en de burgerluchtvaart te sparen", aldus de International Air Transport Association in een persbericht. Die brancheorganisatie vertegenwoordigt 85 procent van de commerciële luchtvaart.

28 minuten geleden
ASML wil assortiment uitbreiden, zegt hoge directeur

SAN JOSE (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML heeft ambitieuze plannen om zijn assortiment aan chipproductieapparatuur uit te breiden met verschillende nieuwe producten. Zo wil het concern meer profijt halen uit de snelgroeiende markt voor kunstmatige-intelligentiechips, heeft technologiedirecteur Marco Pieters van het Veldhovense bedrijf gezegd tegen persbureau Reuters.

1 uur geleden
Nederlandse bedrijven scherp op personeel in Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven zijn scherp op de veiligheid van hun medewerkers in het Midden-Oosten vanwege de onrust daar. Baggeraar Boskalis heeft meerdere kantoren in de regio en vraagt het lokale personeel thuis te werken. Zo'n algehele richtlijn hebben ING en FrieslandCampina niet, maar zij noemen dit wel als mogelijkheid om de veiligheid te waarborgen.

1 uur geleden
Gasprijs bijna 50 procent omhoog na lng-productiestop Qatar

AMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs op de toonaangevende gasbeurs in Amsterdam schoot maandagmiddag bijna 50 procent omhoog. Dat komt door het nieuws dat Qatar stopt met de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) vanwege de aanvallen door Iran op Qatarese energiefaciliteiten. Qatar is een belangrijke leverancier van lng aan Europa.

1 uur geleden
Branchevereniging: drukte bij pomp valt mee na aanval Iran

BUNNIK (ANP) - De stijging van de olieprijzen na de aanval op Iran leidt vooralsnog niet tot grote drukte bij de Nederlandse tankstations. Dat zegt Erik de Vries, directeur van branchevereniging NOVE. Hij verwacht dat de brandstofprijzen aan de pomp omhoog zullen gaan, maar denkt dat het voorlopig om een verhoging van enkele centen per liter gaat.

2 uur geleden
Qatar stopt met productie lng door aanvallen Iran

DOHA (ANP/AFP) - Qatar stopt voorlopig met de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) vanwege de aanvallen op energiefaciliteiten door Iran. Qatar is een belangrijke leverancier van lng aan Europa.

2 uur geleden