China verzet zich tegen exportbeperking voor ASML
DEN HAAG (ANP) - De Chinese ambassade in Den Haag noemt de regeling om de export van chipmachines van ASML te beperken "misbruik van exportcontrolemechanismen" die de vrije handelsregels "ernstig verstoren". Het kabinet maakte eerder op de dag bekend dat de in maart aangekondigde exportcontrolemaatregelen voor geavanceerde productieapparatuur voor halfgeleiders vanaf september gaat gelden. China "verzet zich krachtig" tegen de maatregel, laat de woordvoerder van de ambassade weten in een verklaring.
De invoering van de beperking is "onredelijk en onhoudbaar", aldus de verklaring van de ambassade. Die wijst er onder meer op dat China 's wereld grootste markt voor halfgeleiders is en een belangrijk onderdeel is van de bevoorradingsketen. Er wordt gewaarschuwd dat de maatregel verlies kan toebrengen aan Nederlandse bedrijven en de goede reputatie van Nederland als voorstander van vrije handel kan schaden.
Het kabinet komt met de exportbeperking na Amerikaanse druk. Dat land vreest dat de Chinezen de technologie zullen gebruiken voor militaire doeleinden.
Meer uit Financieel
GÖTEBORG (ANP) - Volvo Cars heeft last van een zwakke automarkt in China en de Verenigde Staten. De Zweedse autofabrikant kampte in het derde kwartaal met een daling van de verkopen en trekt nu zijn verwachtingen voor het hele jaar in.
9 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met kleine winst geopend, na het verlies een dag eerder. De aandacht van beleggers zal vooral uitgaan naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat later op de dag naar buiten komt.
29 minuten geledenBEAVERTON (ANP/BLOOMBERG) - Sportartikelenmerk Nike gaat opnieuw banen schrappen. Dat besluit volgt op tegenvallende verkoopcijfers en een teleurstellende prognose voor 2027. Nike gaat verkoopdivisies samenvoegen, waardoor er volgens een memo aan medewerkers, ingezien door persbureau Bloomberg, op termijn minder functies nodig zijn.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is in september gestegen naar 3,4 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een snelle raming. De stijging komt vooral door de hoge brandstofprijzen. In augustus was de inflatie nog 3,3 procent in vergelijking met een jaar eerder.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - De maker van ChatGPT, OpenAI, heeft laten weten drie onderzoekers te hebben ontslagen wegens vermeende onzorgvuldige omgang met "gevoelige informatie" en schending van het bedrijfsbeleid. Het ging onder meer om werk waarbij een externe organisatie betrokken was die modellen voor kunstmatige intelligentie beoordeelt.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Speelgoedbedrijf Mattel hoorde donderdag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York, na een bericht dat er belangstelling zou zijn voor een eventuele overname van de Barbie-maker. Mattel heeft onlangs de interesse gewekt van Authentic Brands Group, meldde de Wall Street Journal op basis van ingewijden. Dat is het Amerikaanse bedrijf achter merken als Reebok, Champion, Juicy Couture en Quiksilver.
11 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - AI-bedrijf Anthropic wil mogelijk al halverwege november naar de beurs, meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. Het bedrijf achter chatbot Claude had zijn beursplannen eerder uitgesteld.
13 uur geleden