China verzekert Duitsland: geen wapenleveringen aan Rusland
BEIJING (ANP/RTR/AFP/DPA) - China levert geen wapens aan Rusland in de oorlog tegen Oekraïne en zal dat ook niet doen, zegt de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Qin Gang na een gesprek met zijn Duitse collega Annalena Baerbock. De Duitse minister drong tijdens haar bezoek aan China bij de regering aan om druk uit te oefenen op Rusland om de oorlog in Oekraïne te beëindigen.
In een gemeenschappelijke persconferentie zei Baerbock zich af te vragen "waarom het Chinese standpunt nog geen oproep aan agressor Rusland bevat om de oorlog te stoppen." Het recente bezoek van president Xi Jinping aan Moskou toonde volgens Baerbock "dat geen enkel ander land meer invloed op Rusland heeft dan China". Qin Gang zegt dat China zich richt op het bevorderen van verzoening en vredesonderhandelingen. Beijing heeft de Russische invasie nooit veroordeeld.
Baerbock was ook resoluut over de situatie rondom Taiwan. Ze waarschuwde China voor het gebruik van militair geweld. "Een eenzijdige, gewelddadige verandering van de status quo zou voor ons Europeanen onaanvaardbaar zijn", zei Baerbock. Volgens de minister volgt Duitsland de spanningen rondom Taiwan met grote bezorgdheid.
Het bezoek van Baerbock komt een week nadat de Franse president Emmanuel Macron en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen in China waren. Ook zij vroegen Beijing een grotere rol te spelen om de oorlog in Oekraïne tot een einde te brengen.
Meer uit Buitenland
LUANDA (ANP/RTR) - Paus Leo zet zich fel af tegen de exploitatie en het uitbuiten van Afrikaanse landen om hun waardevolle grondstoffen. In het olierijke Angola, zijn derde stop op zijn Afrikaanse rondreis, stelde hij dat Afrika slachtoffer is van "despoten en tirannen" die rijkdom beloven, maar die belofte niet nakomen.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Amerikaanse strijdkrachten bereiden zich voor op het enteren van schepen die onder Iraanse vlag varen of die aan het land gelinkt kunnen worden, ook in internationale wateren. Dat schrijft de Wall Street Journal op gezag van anonieme VS-officials.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase autoriteiten willen opheldering van Iran over het beschieten van twee vrachtschepen in de Straat van Hormuz die, naar nu blijkt, onder Indiase vlag voeren. De Iraanse ambassadeur is ter verantwoording geroepen.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Bij een schietpartij in Kyiv zijn zeker vijf doden gevallen, meldt de Oekraïense president Zelensky. De schutter werd gedood tijdens een poging om hem te arresteren.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran de VS niet kan "chanteren" door de Straat van Hormuz opnieuw af te sluiten. Hij zei ook dat de landen nog steeds met elkaar in gesprek zijn.
2 uur geledenBARCELONA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft fel uitgehaald naar de Veiligheidsraad van de VN en president Donald Trump, zonder die laatste bij naam te noemen.
5 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Een Franse VN-militair is omgekomen bij een aanval in Zuid-Libanon. Volgens de Franse president Emmanuel Macron zit Hezbollah achter de aanval, schrijft hij op X.
5 uur geleden