Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China verwijt VS onverantwoord gedrag met satellieten SpaceX

China verwijt VS onverantwoord gedrag met satellieten SpaceX

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China verwijt de Verenigde Staten geen verantwoordelijkheid te nemen voor satellieten van het bedrijf SpaceX. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat Washington niet thuis gaf toen vorig jaar problemen ontstonden met Starlink-satellieten van het bedrijf.

Het ministerie stelt dat de satellieten vorig jaar gevaarlijk dicht in de buurt kwamen van het Chinese ruimtestation. Na het incident probeerden de Chinese autoriteiten meerdere keren om de VS via e-mail te bereiken, aldus een woordvoerder. "Ze kregen geen reactie."

China had de Verenigde Naties in december geïnformeerd over de voorvallen met satellieten bij het ruimtestation. Die vonden plaats in juli en oktober. De VS zeggen op hun beurt dat het niet nodig was om China te waarschuwen voor de naderende satellieten, omdat de kans op een botsing gering was.

Geen genoegen

De Chinese autoriteiten nemen geen genoegen met die uitleg. De woordvoerder van het ministerie zei dat de Amerikanen proberen hun verantwoordelijkheid te ontlopen. Ze zouden zich niet gedragen zoals een "ruimtemacht" dat behoort te doen.

Rond de aarde vliegen tienduizenden grote en kleine stukken ruimte-afval, met een snelheid van ongeveer 28.000 kilometer per uur. Bij een botsing kunnen die veel schade aanrichten. In november vorig jaar moest het internationale ruimtestation ISS uitwijken voor de resten van een Chinese weersatelliet. China had die satelliet in 2007 opgeblazen om een projectiel te testen. Een paar weken later moest het ISS weer uitwijken, deze keer voor de resten van een Amerikaanse raket.

Meer uit Buitenland

Dodental raketinslag school Iran loopt op tot boven de 100

MINAB (ANP/AFP) - Het aantal kinderen dat is omgekomen bij een raketinslag in het zuiden van Iran, die een school trof, is opgelopen tot zeker 108, meldt de Iraanse Rode Halve Maan. Het getroffen gebouw was een basisschool voor meisjes, waar op dat moment naar verluidt 170 kinderen aanwezig waren.

31 minuten geleden
Dode en meerdere gewonden op luchthaven Abu Dhabi

ABU DHABI (ANP/AFP/DPA) - Iraanse vergeldingsaanvallen hebben minstens één persoon het leven gekost in de Verenigde Arabische Emiraten. Bij een "incident" op Zayed International Airport in hoofdstad Abu Dhabi is minstens één persoon omgekomen en zijn zeven mensen gewond geraakt, zo meldden functionarissen.

33 minuten geleden
Stoffelijke resten El Mencho overgedragen aan familie

MEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse Openbaar Ministerie heeft de stoffelijke resten van de gedode drugsbaas Nemesio Oseguera, alias El Mencho, overgedragen aan zijn familie. Dat meldt de krant El País.

34 minuten geleden
Dubai luchthaven beschadigd, vier gewonden bij 'incident'

DUBAI (ANP/RTR/AFP) - De luchthaven van Dubai is zaterdag beschadigd geraakt bij een "incident", meldt Dubai Airports in een verklaring op X na golven van Iraanse raketaanvallen. Bij het incident raakten vier medewerkers gewond.

2 uur geleden
Dode en gewonden door Iraanse aanval op Tel Aviv

TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - Bij een Iraanse raketaanval op de Israëlische stad Tel Aviv is zeker één dode gevallen, melden Israëlische hulpdiensten. Ook zouden minstens 20 mensen gewond zijn geraakt.

2 uur geleden
Trump meldt dood Iraanse leider Khamenei

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de dood van de Iraanse ayatollah Ali Khamenei via Truth Social bevestigd.

3 uur geleden
Explosies te horen in delen van Israël, ook in Tel Aviv

TEL AVIV (ANP/AFP) - In verschillende delen van Israël waren zaterdagavond meerdere explosies te horen, nadat het Israëlische leger meldde dat Iran een nieuwe reeks raketten had gelanceerd.

3 uur geleden