Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China verwijt VS onverantwoord gedrag met satellieten SpaceX

China verwijt VS onverantwoord gedrag met satellieten SpaceX

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China verwijt de Verenigde Staten geen verantwoordelijkheid te nemen voor satellieten van het bedrijf SpaceX. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat Washington niet thuis gaf toen vorig jaar problemen ontstonden met Starlink-satellieten van het bedrijf.

Het ministerie stelt dat de satellieten vorig jaar gevaarlijk dicht in de buurt kwamen van het Chinese ruimtestation. Na het incident probeerden de Chinese autoriteiten meerdere keren om de VS via e-mail te bereiken, aldus een woordvoerder. "Ze kregen geen reactie."

China had de Verenigde Naties in december geïnformeerd over de voorvallen met satellieten bij het ruimtestation. Die vonden plaats in juli en oktober. De VS zeggen op hun beurt dat het niet nodig was om China te waarschuwen voor de naderende satellieten, omdat de kans op een botsing gering was.

Geen genoegen

De Chinese autoriteiten nemen geen genoegen met die uitleg. De woordvoerder van het ministerie zei dat de Amerikanen proberen hun verantwoordelijkheid te ontlopen. Ze zouden zich niet gedragen zoals een "ruimtemacht" dat behoort te doen.

Rond de aarde vliegen tienduizenden grote en kleine stukken ruimte-afval, met een snelheid van ongeveer 28.000 kilometer per uur. Bij een botsing kunnen die veel schade aanrichten. In november vorig jaar moest het internationale ruimtestation ISS uitwijken voor de resten van een Chinese weersatelliet. China had die satelliet in 2007 opgeblazen om een projectiel te testen. Een paar weken later moest het ISS weer uitwijken, deze keer voor de resten van een Amerikaanse raket.

Meer uit Buitenland

Iran twijfelt over intenties VS bij onderhandelingen

TEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran twijfelt of de Verenigde Staten werkelijk serieuze intenties hebben bij de onderhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. De Amerikaanse sancties en recente militaire acties "doen twijfels rijzen over de ernst en bereidheid" om daadwerkelijk tot een oplossing te komen, stelt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi.

28 minuten geleden
Coalitie Japanse premier Takaichi verstevigt mandaat in Lagerhuis

TOKYO (ANP/AFP/RTR) - De coalitie van de Japanse premier Sanae Takaichi stevent af op een flinke winst in de tussentijdse verkiezingen die ze zelf had uitgeroepen. Volgens exitpolls van de Japanse publieke omroep NHK haalt de coalitie 302 tot 366 zetels, bijna twee derde van de 465 te verdelen zetels.

29 minuten geleden
Meloni noemt demonstranten bij Winterspelen 'vijanden van Italië'

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.

1 uur geleden
FSB: daders aanslag op generaal Aleksejev opgepakt in Dubai

MOSKOU (ANP/RTR) - De dader van de moordaanslag op de Russische luitenant-generaal Vladimir Aleksejev is opgepakt in Dubai. Dat meldt de Russische geheime dienst FSB. De Russische topmilitair werd vrijdag neergeschoten in een appartementencomplex in Moskou en ligt sindsdien in het ziekenhuis. Een Russische handlanger, Viktor Vasin (1959), werd opgepakt in Moskou.

4 uur geleden
Noord-Korea houdt eind februari na vijf jaar weer partijcongres

PYONGYANG (ANP/AFP) - Het Noord-Koreaanse regime houdt later deze maand een partijcongres, het eerste grote partijberaad sinds 2021. Dat meldt het staatsnieuwsagentschap KCNA.

5 uur geleden
Trump ontvangt Hondurese president Nasry Asfura in Mar-a-Lago

PALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag de Hondurese president Nasry Asfura ontvangen op zijn residentie Mar-a-Lago in Palm Beach. Trump zei dat de Verenigde Staten en Honduras nauw samenwerken rond veiligheid, onder meer bij de bestrijding van drugskartels en mensensmokkel, en bij het uitzetten van illegale migranten en bendeleden uit de VS.

8 uur geleden
Tv-presentatrice VS wil betalen om moeder terug te krijgen

TUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie is met haar familie bereid te betalen om haar moeder terug te krijgen na haar vermoedelijke ontvoering in de staat Arizona. Dat zei Guthrie zaterdag in een videoboodschap op Instagram.

9 uur geleden