China vervolgt twee Canadezen voor spionage
PEKING (ANP/AFP/RTR) - China heeft twee Canadezen aangeklaagd op verdenking van spionage. Dat heeft de openbaar aanklager vrijdag bekendgemaakt.
Voormalig diplomaat Michael Kovrig en zakenman Michael Spavor worden ervan verdacht Chinese staatsgeheimen te hebben doorgespeeld aan Canada. Het tweetal werd eind 2018 gearresteerd, nadat Canada Huawei-topvrouw Meng Wanzhou aanhield in Vancouver.
Sinds de aanhouding van Meng zijn de banden tussen de twee landen flink verslechterd. Meng werd aangehouden, omdat ze werd gezocht in de Verenigde Staten. Huawei wordt door Washington beschuldigd van het schenden van handelssancties tegen Iran.
Vrijlating
China heeft herhaaldelijk opgeroepen tot de vrijlating van Meng en waarschuwde Canada dat het gevolgen zou kunnen ondervinden voor het helpen van de Verenigde Staten in de zaak van Meng.
Hoewel China beweert dat de aanhoudingen niet in verband staan met Meng, hebben voormalige diplomaten en deskundigen gezegd dat ze worden gebruikt om Canada onder druk te zetten.
Juridische procedure
Vorige maand verloor Meng, de dochter van de oprichter van telecomgigant Huawei, een juridische procedure om uitlevering aan de Verenigde Staten te voorkomen wegens aanklachten van bankfraude.
Onlangs bracht ze een nieuw argument in bij een Canadese rechtbank in een poging om uitlevering tegen te gaan, zo bleek uit maandag vrijgegeven gerechtelijke documenten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten staan achter bondgenoot Israël in de genocidezaak van het Internationaal Gerechtshof, schrijft het land in een zogenoemde "verklaring van intentie". Zuid-Afrika diende de zaak in 2023 in, omdat de oorlog in Gaza volgens het land in strijd was met het VN-Genocideverdrag. Een beschuldiging die Israël en ook de VS stellig ontkennen.
33 minuten geledenSANTA CRUZ (ANP/AFP/RTR) - De Uruguayaanse kartelbaas Sebastián Marset is gearresteerd in Bolivia. Dat meldde de baas van de Paraguayaanse drugsbestrijdingsdienst op de radio in dat land. Hij zou zijn opgepakt bij een grote politieoperatie in Santa Cruz.
39 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft beklemtoond dat Frankrijk alleen een defensieve rol speelt in het Midden-Oosten. Hij zei dat na de dood van een Franse militair door een drone-aanval in de Iraakse Koerdische regio. Zeven Franse militairen raakten gewond.
54 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens de ontvangst van zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky in Parijs gezegd dat de oorlog in het Midden-Oosten Rusland in de strijd met Oekraïne geen verlichting biedt. Hij lichtte dit verder niet toe.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische vliegtuigen hebben voor paniek gezorgd onder de inwoners van Beiroet. Ze vlogen laag over de Libanese hoofdstad en verspreidden pamfletten over meerdere wijken. Correspondenten van persbureau AFP hoorden harde knallen voordat de papieren naar beneden kwamen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie hoopt dat Polen gebruik gaat maken van de EU-lening voor defensieprojecten, die het land zelf heeft aangevraagd. "De EU heeft Polen nodig voor de veiligheid van Europa en Polen is de ruggengraat van de oostflankbewaking", zei een woordvoerder van de Europese Commissie vrijdag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De onlangs verkozen opperste leider van Iran, Mojtaba Khamenei, is gewond en vermoedelijk verminkt. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth vrijdag in een persconferentie.
2 uur geleden