China verstevigt greep op Hongkong: kiesstelsel wordt aangepast
PEKING (ANP) - Het kiesstelsel van Hongkong gaat ingrijpend op de schop. Het Chinese parlement gaf daar donderdag groen licht voor, bericht de krant South China Morning Post. Critici vrezen dat de pro-democratische oppositie in de voormalige Britse kroonkolonie nu nog verder buitenspel komt te staan.
De krant schrijft dat de weg is vrijgemaakt voor de grootste hervorming van het kiesstelsel in de metropool sinds 1997. Het Verenigd Koninkrijk droeg Hongkong in dat jaar over aan de communistische Volksrepubliek. Die beloofde dat Hongkong nog een halve eeuw een autonome status zou krijgen. De stad heeft een eigen rechtssysteem en parlement, al worden niet alle parlementariërs rechtstreeks gekozen door de kiezer.
China voerde eerder al een omstreden veiligheidswet in en verstevigt zijn greep op Hongkong nu nog verder. Staatsmedia berichten dat de samenstelling wordt veranderd van het kiescollege dat de hoogste bestuurder van Hongkong kiest. Daar worden honderden leden aan toegevoegd die worden gezien als pro-Peking. Zetels die nu zijn gereserveerd voor lokale bestuurders in Hongkong, worden naar verwachting juist geschrapt. Die politici behoren vaak tot het kamp van de oppositie.
Juiste spoor
Daarnaast komt er een comité dat een oordeel gaat vellen over kandidaten voor het kiescollege en het parlement van Hongkong. Dat betekent feitelijk dat leden die als onvoldoende "patriottisch" worden gezien straks geweerd kunnen worden. Het parlement van Hongkong krijgt er ook tientallen zetels bij.
Het Chinese parlement, het Nationaal Volkscongres, heeft zijn Permanente Comité volgens de krant gemachtigd om de hervormingen verder uit te werken. De Peking-gezinde leider van Hongkong, Carrie Lam, reageerde tevreden en zei dat de aanpassingen aan het kiesstelsel zijn bedoeld om haar stad weer "op het juiste spoor" te krijgen.
In het Nationaal Volkscongres klonk uitgebreid applaus toen de duizenden parlementariërs het voorstel goedkeurden. Internationaal klonk wel kritiek. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Dominic Raab zei dat Peking de mogelijkheden voor democratisch debat in de miljoenenstad nu nog verder aan banden legt. "Dat staat haaks op beloften die China zelf heeft gedaan", stelde hij in een verklaring.
Meer uit Buitenland
HOUSTON (ANP/AFP) - De Artemis II-ruimtemissie is zojuist achter de maan gepasseerd. Na een verwacht communicatieverlies van ongeveer 40 minuten is er weer contact tussen wetenschappers van ruimtevaartorganisatie NASA en de vier astronauten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw gedreigd met aanvallen op Iraanse civiele infrastructuur. Tijdens een persconferentie herhaalde hij dat hij alle bruggen en energiecentrales in het land zal vernietigen als er geen deal komt voor de deadline dinsdag. Diezelfde bewoordingen gebruikte hij zondag ook.
6 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De astronauten van de Artemis II-ruimtemissie hebben het record van verste ruimtereis verbroken. Iets voor 20.00 uur Nederlandse tijd bereikten de astronauten het verste punt dat ooit door een mens is bezocht. Ze zien hierbij delen van de maan die nog nooit eerder met het blote oog zijn waargenomen.
7 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Bij de jongste aanvallen van Israël op het buurland Libanon zijn in maart en april al rond de 1500 doden en meer dan 4600 gewonden gevallen volgens het ministerie van Gezondheid. Onder de doden waren volgens het Libanese ministerie 57 mensen die medische hulp boden.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Met de twee bemanningsleden die boven Iran in een gevechtsvliegtuig vrijdag werden neergehaald gaat het volgens president Donald Trump goed. Ze zijn allebei gewond, maar herstellen goed, aldus de president.
9 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Een rechtbank in Boekarest heeft alle beperkende maatregelen tegen de Amerikaans-Britse verdachten Andrew Tate en zijn broer Tristan geschrapt. Naar de twee omstreden internetberoemdheden loopt in Roemenië een onderzoek naar onder meer betrokkenheid bij mensenhandel in de aanloop naar een proces. De twee zijn op sociale media beroemd en berucht als onder meer radicale criticasters van het feminisme.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump hebben de VS een voorstel voor een staakt-het-vuren van 45 dagen in de oorlog met Iran bestudeerd. Hij noemde het een "zeer belangrijke stap", maar zei tegen journalisten bij het Witte Huis ook gelijk dat het niet goed genoeg is.
10 uur geleden