China versoepelt enkele coronabeperkingen na protesten
BEIJING (ANP) - Na opzienbarende protesten tegen de uiterst strikte coronamaatregelen, hebben de Chinese autoriteiten her en der besloten tot versoepelingen. In de westelijke regio Xinjiang mogen inwoners van de hoofdstad Urumqi weer met de bus boodschappen doen. Ook kunnen bepaalde ondernemingen weer open, melden media.
In Urumqi mochten bewoners wekenlang hun huis niet verlaten. Samen met een brand in een flatgebouw met tien doden leidde dit tot demonstraties. De strenge lockdown zou de reddingsoperatie voor de flatbewoners hebben bemoeilijkt, luidde de kritiek op sociale media. In het flatgebouw zouden niet alleen deuren zijn vergrendeld in de strijd tegen corona. Ook zouden reddingswerkers het gebouw moeilijk hebben kunnen bereiken door hekken die daar waren neergezet vanwege de lockdown. In de hoofdstad Beijing is inmiddels besloten geen hekken meer te plaatsen rond wooncomplexen met besmette personen.
Het is onduidelijk hoeveel demonstranten zijn aangehouden bij de protesten in het land. Onder de arrestanten was een journalist van de Britse omroep BBC. Hij werd tegen de grond gewerkt en in de boeien geslagen tijdens een straatprotest in Shanghai, en enkele uren later vrijgelaten.
Waarnemers spreken over een protestgolf die ongekend is voor het China van de laatste jaren. Mensen riepen zelfs op tot het vertrek van president Xi Jinping.
Meer uit Buitenland
CAMPO GRANDE (ANP) - Honderden migrerende zoetwatervissoorten hebben dringend internationale bescherming nodig. Dat staat in een VN-rapport dat dinsdag in Brazilië wordt gepresenteerd. Volgens het rapport is de populatie trekkende zoetwatervissen sinds 1970 met zo'n 81 procent afgenomen, wat dit type vis een van de meest bedreigde diersoorten ter wereld maakt.
32 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Justitie in Frankrijk heeft een onderzoek ingesteld naar de voormalige directeur van het Europese grensagentschap Frontex, meldt een bron bij de rechtspraak aan persbureau AFP. De mensenrechtenorganisatie Ligue des droits de l'homme (LDH) had daarom gevraagd. De organisatie beschuldigt de Fransman Fabrice Leggeri van misdaden tegen de menselijkheid en marteling door de manier waarop migranten werden geweerd op zee.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - In Iran zijn meer dan vierhonderd arrestaties verricht voor het ondermijnen van de nationale veiligheid, melden Iraanse staatsmedia. Het zou gaan om de grootste actie sinds het uitbreken van de oorlog met de VS en Israël. De 466 arrestanten zouden illegale uitingen hebben gedaan op internet, met als doel het veroorzaken van instabiliteit in het land.
2 uur geledenCHISINAU (ANP) - Nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne hebben de belangrijkste hoogspanningslijn tussen Moldavië en Europa verbroken. Dat schrijft de Moldavische president Maia Sandu op X.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandag laten weten dat journalisten niet langer mogen werken in het Pentagon. Er zal op het terrein een aparte werkplaats voor media worden ingericht en medewerkers van de pers zijn alleen nog "onder begeleiding van geautoriseerd personeel" welkom in het hoofdkwartier van Defensie.
9 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw aanvallen. Zo meldde de Iraanse staatstelevisie dat er een "nieuwe reeks raketten is afgevuurd op Israël". Israël trof volgens Al Jazeera doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet. Journalisten van The New York Times meldden zeker zeven explosies in de stad.
9 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.
12 uur geleden