Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China veroordeelt bezoek Taiwanese president aan Hawaii

China veroordeelt bezoek Taiwanese president aan Hawaii

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - China veroordeelt het bezoek van de Taiwanese president Lai Ching-te aan het Amerikaanse Hawaii scherp, laat het land zondag weten. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken geeft bovendien aan dat het "resolute tegenmaatregelen" zal nemen als reactie op de meest recente Amerikaanse wapenverkoop aan Taiwan. Het ministerie voegt eraan toe dat het protest heeft aangetekend bij de regering in Washington over het 'arrangeren' van Lai's bezoek.

Zoals de meeste landen in de wereld erkennen de Verenigde Staten Taiwan diplomatiek officieel niet. Maar het land is wel Taiwans belangrijkste bondgenoot, geldschieter en wapenleverancier. Lai is bezig met zijn eerste buitenlandse reis sinds zijn aantreden in april. Die begint met een tweedaagse tussenstop op Hawaii, gevolgd door een rondreis door de Stille Oceaan. Hij is er door de Amerikanen met alle egards ontvangen.

Lai verklaarde tijdens een diner in de VS dat er "geen winnaars" zijn bij een conflict en dat "samen vechten nodig is om oorlog te voorkomen". Hij reist na Hawaii door naar de Marshalleilanden, Palau en Tuvalu. Deze eilandstaten in de Stille Oceaan behoren tot de twaalf landen die de onafhankelijkheid van Taiwan erkennen. Lai keert vervolgens via het Amerikaanse eilandje Guam, waar hij een enkele nacht blijft, terug naar huis.

Taiwan wordt sinds 1949 onafhankelijk van de regering in Beijing bestuurd. Chinese nationalisten vestigden zich er nadat ze de burgeroorlog van de communisten hadden verloren. De Chinese regering beschouwt Taiwan als een afvallige provincie die ooit weer bij de rest van het land moet horen. Het Chinese ministerie van Defensie zei in oktober dat Beijing "oprecht streeft naar een vreedzame hereniging", maar nooit zal beloven geweld uit te sluiten.

Meer uit Buitenland

VK wil meedoen aan Europese lening van 90 miljard voor Oekraïne

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.

34 minuten geleden
Trump: VS helpen vanaf maandag schepen in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.

2 uur geleden
Merz rekent voorlopig niet op levering Amerikaanse Tomahawks

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.

3 uur geleden
Linkse Mélenchon opnieuw kandidaat voor Frans presidentschap

PARIJS (ANP) - Jean-Luc Mélenchon, het kopstuk van de uiterst linkse partij La France Insoumise (LFI), zal zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. "Ja, ik ben kandidaat," vertelde Mélenchon aan televisiezender TF1.

4 uur geleden
Merz wijst op rol VS in NAVO, bagatelliseert spanningen met Trump

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz stelt dat de Verenigde Staten, ondanks meningsverschillen, een centrale rol spelen binnen de NAVO en bagatelliseert de spanningen met president Donald Trump. Merz reageerde op de door Washington aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland.

5 uur geleden
Iran zegt reactie VS op vredesvoorstel te bekijken

TEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten hebben gereageerd op een nieuw vredesvoorstel via bemiddelaar Pakistan. Iran is die reactie aan het bekijken, melden Iraanse media.

5 uur geleden
Drie Nederlanders omgekomen door verkeersongeval in Frankrijk

JEANTES (ANP) - In de Noord-Franse plaats Jeantes zijn drie Nederlanders omgekomen door een zwaar verkeersongeval. Ook raakten drie mensen gewond, van wie één ernstig, meldden lokale Franse media, waaronder de krant Le Courrier. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat er drie Nederlanders zijn overleden: een 71-jarige vrouw en twee mannen van 58 en 74 jaar oud.

5 uur geleden