China veroordeelt bezoek Taiwanese president aan Hawaii
BEIJING (ANP/RTR/AFP) - China veroordeelt het bezoek van de Taiwanese president Lai Ching-te aan het Amerikaanse Hawaii scherp, laat het land zondag weten. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken geeft bovendien aan dat het "resolute tegenmaatregelen" zal nemen als reactie op de meest recente Amerikaanse wapenverkoop aan Taiwan. Het ministerie voegt eraan toe dat het protest heeft aangetekend bij de regering in Washington over het 'arrangeren' van Lai's bezoek.
Zoals de meeste landen in de wereld erkennen de Verenigde Staten Taiwan diplomatiek officieel niet. Maar het land is wel Taiwans belangrijkste bondgenoot, geldschieter en wapenleverancier. Lai is bezig met zijn eerste buitenlandse reis sinds zijn aantreden in april. Die begint met een tweedaagse tussenstop op Hawaii, gevolgd door een rondreis door de Stille Oceaan. Hij is er door de Amerikanen met alle egards ontvangen.
Lai verklaarde tijdens een diner in de VS dat er "geen winnaars" zijn bij een conflict en dat "samen vechten nodig is om oorlog te voorkomen". Hij reist na Hawaii door naar de Marshalleilanden, Palau en Tuvalu. Deze eilandstaten in de Stille Oceaan behoren tot de twaalf landen die de onafhankelijkheid van Taiwan erkennen. Lai keert vervolgens via het Amerikaanse eilandje Guam, waar hij een enkele nacht blijft, terug naar huis.
Taiwan wordt sinds 1949 onafhankelijk van de regering in Beijing bestuurd. Chinese nationalisten vestigden zich er nadat ze de burgeroorlog van de communisten hadden verloren. De Chinese regering beschouwt Taiwan als een afvallige provincie die ooit weer bij de rest van het land moet horen. Het Chinese ministerie van Defensie zei in oktober dat Beijing "oprecht streeft naar een vreedzame hereniging", maar nooit zal beloven geweld uit te sluiten.
Meer uit Buitenland
BAGDAD (ANP/AFP) - De belangrijkste sjiitische alliantie van Irak blijft achter Nouri al-Maliki staan als toekomstig premier, ondanks dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump om alle steun aan het land stop te zetten.
30 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De hoogste veiligheidsfunctionaris van Iran heeft zaterdag gezegd dat Teheran vooruitgang boekt richting onderhandelingen met de Verenigde Staten om een militaire confrontatie te voorkomen.
1 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zei zaterdag dat hij constructieve gesprekken heeft gevoerd in Miami met een Russische gezant. De gesprekken gingen vooraf aan onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland in Abu Dhabi zondag over een door de Verenigde Staten gesteund plan om de bijna vier jaar durende oorlog te beëindigen.
2 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Minnesota weigerde zaterdag een bevel te geven om agenten van de immigratiedienst ICE per direct uit Minneapolis weg te sturen of het aantal sterk te verminderen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn zaterdag in heel Frankrijk de straat opgegaan om steun te betuigen aan de financieel geplaagde politie. Organisatoren melden dat in zo'n twintig steden in totaal tussen de 15.000 en 20.000 mensen demonstreerden.
4 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/DPA) - In meerdere plaatsen in Iran zijn explosies gemeld. Een van de meldingen kwam uit de strategische havenstad Bandar Abbas. Daar werd een appartementengebouw door een ontploffing zwaar beschadigd en zijn volgens de autoriteiten een dode en veertien gewonden gevallen.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran heeft nogmaals gewaarschuwd dat het Israël kan aanvallen als de situatie in de regio escaleert. "Als de vijand een fout maakt, zal dat zonder twijfel zijn eigen veiligheid, de veiligheid van de regio en de veiligheid van het zionistische regime in gevaar brengen", verklaarde legerleider Amir Hatami volgens staatsmedia.
8 uur geleden