China veroordeelt bezoek Taiwanese president aan Hawaii
BEIJING (ANP/RTR/AFP) - China veroordeelt het bezoek van de Taiwanese president Lai Ching-te aan het Amerikaanse Hawaii scherp, laat het land zondag weten. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken geeft bovendien aan dat het "resolute tegenmaatregelen" zal nemen als reactie op de meest recente Amerikaanse wapenverkoop aan Taiwan. Het ministerie voegt eraan toe dat het protest heeft aangetekend bij de regering in Washington over het 'arrangeren' van Lai's bezoek.
Zoals de meeste landen in de wereld erkennen de Verenigde Staten Taiwan diplomatiek officieel niet. Maar het land is wel Taiwans belangrijkste bondgenoot, geldschieter en wapenleverancier. Lai is bezig met zijn eerste buitenlandse reis sinds zijn aantreden in april. Die begint met een tweedaagse tussenstop op Hawaii, gevolgd door een rondreis door de Stille Oceaan. Hij is er door de Amerikanen met alle egards ontvangen.
Lai verklaarde tijdens een diner in de VS dat er "geen winnaars" zijn bij een conflict en dat "samen vechten nodig is om oorlog te voorkomen". Hij reist na Hawaii door naar de Marshalleilanden, Palau en Tuvalu. Deze eilandstaten in de Stille Oceaan behoren tot de twaalf landen die de onafhankelijkheid van Taiwan erkennen. Lai keert vervolgens via het Amerikaanse eilandje Guam, waar hij een enkele nacht blijft, terug naar huis.
Taiwan wordt sinds 1949 onafhankelijk van de regering in Beijing bestuurd. Chinese nationalisten vestigden zich er nadat ze de burgeroorlog van de communisten hadden verloren. De Chinese regering beschouwt Taiwan als een afvallige provincie die ooit weer bij de rest van het land moet horen. Het Chinese ministerie van Defensie zei in oktober dat Beijing "oprecht streeft naar een vreedzame hereniging", maar nooit zal beloven geweld uit te sluiten.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP/RTR) - De Noorse politie is op zoek naar een verdachte die is opgedoken op beelden rond de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo, afgelopen weekend. De dienst heeft een foto gedeeld van de in zwarte kleding gehulde persoon, die ervan wordt verdacht een explosief te hebben geplaatst bij het pand. Een terroristisch motief wordt niet uitgesloten, meldde de politie zondag al.
4 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Het Kremlin heeft zijn steun uitgesproken voor de benoeming van Mojtaba Khamenei als nieuwe opperste leider van Iran. In een bericht aan de nieuwe Iraanse machthebber betuigde het kantoor van president Vladimir Poetin maandag zijn "rotsvaste steun" aan diens leiderschap. Ook zei Poetin er vertrouwen in te hebben dat Mojtaba Khamenei het werk van wijlen zijn vader Ali Khamenei "met eer" zal voortzetten.
41 minuten geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar heeft 313 mensen gearresteerd voor het delen van beelden en "misleidende informatie" tijdens de dagenlange aanvallen van Iran, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Iran voert vergeldingsaanvallen uit op landen in het Midden-Oosten na de Amerikaans-Israëlische aanvallen van vorige week.
1 uur geledenWENEN (ANP) - De directeur van de Oostenrijkse omroep ORF is per direct afgetreden, twee maanden voor het Eurovisie Songfestival dat de omroep organiseert. Dat heeft de ORF maandag bekendgemaakt. Roland Weissmanns vertrek volgt op een beschuldiging van seksuele intimidatie aan zijn adres, laat de omroep weten.
1 uur geledenLUIK (ANP/BELGA) - De burgemeester van het Belgische Luik, Willy Demeyer, noemde de aanval bij een synagoge in de nacht van zondag op maandag een "extreem gewelddadige daad van antisemitisme, die in strijd is met de Luikse traditie van wederzijds respect." Bij de explosie vielen geen gewonden. Wel zijn de ramen aan de voorgevel van het gebouw weggeblazen, evenals de ramen van gebouwen ertegenover.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU is van plan de komende dagen een zogeheten partnerschap voor defensie te ondertekenen met Australië, IJsland en Ghana. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag in een toespraak op een conferentie van EU-ambassadeurs. De EU sloot eerder al soortgelijke partnerschappen met Canada en het Verenigd Koninkrijk.
1 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/AFP) - De burgemeester van het Zwitserse Crans-Montana, Nicolas Féraud, wordt onderzocht vanwege de dodelijke brand tijdens de jaarwisseling in een bar in de stad, melden Zwitserse media. Bij de brand kwamen 41 mensen om het leven. Naast de burgemeester worden volgens Zwitserse aanklagers ook vier andere voormalige en huidige lokale functionarissen onderzocht.
2 uur geleden