China veroordeelt bezoek Taiwanese president aan Hawaii
BEIJING (ANP/RTR/AFP) - China veroordeelt het bezoek van de Taiwanese president Lai Ching-te aan het Amerikaanse Hawaii scherp, laat het land zondag weten. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken geeft bovendien aan dat het "resolute tegenmaatregelen" zal nemen als reactie op de meest recente Amerikaanse wapenverkoop aan Taiwan. Het ministerie voegt eraan toe dat het protest heeft aangetekend bij de regering in Washington over het 'arrangeren' van Lai's bezoek.
Zoals de meeste landen in de wereld erkennen de Verenigde Staten Taiwan diplomatiek officieel niet. Maar het land is wel Taiwans belangrijkste bondgenoot, geldschieter en wapenleverancier. Lai is bezig met zijn eerste buitenlandse reis sinds zijn aantreden in april. Die begint met een tweedaagse tussenstop op Hawaii, gevolgd door een rondreis door de Stille Oceaan. Hij is er door de Amerikanen met alle egards ontvangen.
Lai verklaarde tijdens een diner in de VS dat er "geen winnaars" zijn bij een conflict en dat "samen vechten nodig is om oorlog te voorkomen". Hij reist na Hawaii door naar de Marshalleilanden, Palau en Tuvalu. Deze eilandstaten in de Stille Oceaan behoren tot de twaalf landen die de onafhankelijkheid van Taiwan erkennen. Lai keert vervolgens via het Amerikaanse eilandje Guam, waar hij een enkele nacht blijft, terug naar huis.
Taiwan wordt sinds 1949 onafhankelijk van de regering in Beijing bestuurd. Chinese nationalisten vestigden zich er nadat ze de burgeroorlog van de communisten hadden verloren. De Chinese regering beschouwt Taiwan als een afvallige provincie die ooit weer bij de rest van het land moet horen. Het Chinese ministerie van Defensie zei in oktober dat Beijing "oprecht streeft naar een vreedzame hereniging", maar nooit zal beloven geweld uit te sluiten.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP/RTR) - De slagtand van een beroemd beeld van een olifant in Rome is afgebroken. Het gaat om een sculptuur uit 1667 naar ontwerp van Gian Lorenzo Bernini. Hoewel de politie nog onderzoekt waardoor het beeld beschadigd is geraakt, gaat de Italiaanse minister van Cultuur Alessandro Giuli al uit van vandalisme.
41 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat zijn land de basis legt voor verdere onderhandelingen met de Verenigde Staten. Abbas Araghchi zei in een telefoongesprek met topman Rafael Grossi van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) dat wordt gekeken naar een "kader voor toekomstige gesprekken".
1 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - De Deense koning Frederik X is in Groenland aangekomen voor een driedaags bezoek. Hij werd onthaald door belangstellenden en de Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen. Groenland is een autonoom gebied binnen het Koninkrijk Denemarken, maar de Amerikaanse president Donald Trump wil er ook over kunnen beschikken.
2 uur geledenBRATISLAVA (ANP/DPA/RTR) - De Slowaakse regering roept een "olienoodsituatie" uit. Zo moet worden voorkomen dat in het land brandstoftekorten ontstaan, schrijft persbureau TASR.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse geboortecijfer is in 2025 voor het eerst sinds 2014 gestegen. Volgens het nationaal bureau voor de statistiek van Spanje werden er vorig jaar 321.164 baby's geboren. Dat waren 3159 baby's meer dan in het jaar ervoor. De stijging is rond de 1 procent. In 2014 begon het geboortecijfer te dalen en bleef dat doen tot vorig jaar.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er moeten meer investeringen komen in EU-regio's die grenzen aan Rusland, Belarus en Oekraïne. Dat stelt de Europese Commissie woensdag in een strategie voor de oostgrens. Door de stagnerende economie trekken mensen steeds meer weg uit de grensregio's in Finland, Estland, Letland, Litouwen, Polen, Slowakije, Hongarije, Roemenië en Bulgarije.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense hoofdonderhandelaar heeft zich positief uitgelaten over het overleg met Rusland en de Verenigde Staten in Genève. "Er is vooruitgang, maar op dit moment kunnen er geen details worden vrijgegeven", zei Roestem Oemjerov tegen de pers.
3 uur geleden