China veroordeelt Amerikaanse uitlatingen over Chinese ballon
BEIJING (ANP/RTR) - China heeft de jongste Amerikaanse uitlatingen over de in februari neergehaalde Chinese ballon in de Verenigde Staten veroordeeld. De Amerikanen verdraaien de boel en blazen het incident op, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken in Beijing.
De Amerikaanse nieuwszender NBC berichtte maandag dat de ballon data rechtstreeks naar China stuurde, ondanks pogingen van de VS om dit te voorkomen. Het Pentagon zei dat de ballon erin was geslaagd militaire data te verzamelen, maar bevestigde niet of die informatie rechtstreeks naar China is gezonden. De regering in Washington zegt dat het onderzoek naar de vermeende spionageballon nog loopt.
Dat de ballon een week boven de VS vloog, is volgens Beijing een eenmalig en losstaand incident. De Chinese autoriteiten zeggen dat het om een uit koers geblazen weerballon ging. De enorme ballon werd door het Amerikaanse leger uit de lucht geschoten en belandde in het water. Veel brokstukken zijn geborgen.
China heeft ook opnieuw gereageerd op de aankomende ontmoeting tussen de Taiwanese president Tsai Ing-wen en de Amerikaanse toppoliticus Kevin McCarthy, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. Het ministerie meldt dat het overleg "nauwlettend" wordt gevolgd en dat China "de nationale soevereiniteit en territoriale integriteit resoluut verdedigt". Er werd eerder al kritiek geuit op de ontmoeting.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".
5 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.
5 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
8 uur geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
9 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.
9 uur geleden