Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China verlaagt rentetarieven om economie te steunen

China verlaagt rentetarieven om economie te steunen

BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese centrale bank heeft maandag twee belangrijke rentetarieven verlaagd om het kwakkelende herstel van de op een na grootste economie ter wereld aan te jagen. China kampt met een crisis in de vastgoedmarkt en afzwakkende consumentenuitgaven door de onzekere economische vooruitzichten. Door leningen goedkoper te maken hopen de beleidsmakers de bestedingen en investeringen te stimuleren.

De stap verraste economen. Zij hadden verwacht dat de rentetarieven ongewijzigd zouden blijven. Het rentetarief voor eenjarige leningen, dat dient als maatstaf voor bedrijfsleningen en leningen voor huishoudens, ging omlaag van 3,45 procent naar 3,35 procent. De laatste keer dat China dit rentetarief verlaagde was in augustus vorig jaar.

De rente voor leningen met een looptijd van vijf jaar, die dient als maatstaf voor de meeste hypotheken in het land, werd verlaagd van 3,95 procent naar 3,85 procent. Deze rente werd voor het laatst in februari verlaagd.

Minder hard

Naast een ongekende crisis in de vastgoedsector en de zwakke consumptie kampt China met een hoge jeugdwerkloosheid. Ook zetten de geopolitieke spanningen met Washington en de Europese Unie de buitenlandse handel onder druk. Het verwachte sterke economische herstel van China na het opheffen van de coronamaatregelen anderhalf jaar geleden was van korte duur en minder robuust dan gehoopt.

Eerder deze maand werd al bekendgemaakt dat de Chinese economie in het tweede kwartaal minder hard is gegroeid dan verwacht. Het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, kwam uit op 4,7 procent. Dat is de laagste groei sinds begin 2023. In het eerste kwartaal groeide de economie nog met 5,3 procent. China streeft dit jaar naar 5 procent groei.

Hervormen

De renteverlagingen moeten commerciële banken aanmoedigen meer krediet te verstrekken tegen gunstiger tarieven. De Chinese centrale bank verlaagde ook de rente waartegen de centrale bank geld leent van commerciële banken in het land. Deze zogeheten zevendaagse omgekeerde repo-rente ging omlaag van 1,8 naar 1,7 procent.

De rentestappen volgen op de bijeenkomst van de Communistische Partij van vorige week. Na afloop van die bijeenkomst beloofde president Xi Jinping de schuldendruk op lokale overheden te verlichten en het belastingstelsel te hervormen.

Meer uit Financieel

Britse premier Starmer wil handelsoorlog voorkomen

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat er met de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor Europese landen die Groenland militair steunen een verkeerde weg wordt ingeslagen. Dat zei hij maandag op een persconferentie, het Verenigd Koninkrijk is een van die landen waar die heffing voor geldt. Starmer zegt ook vastberaden te zijn om de relatie met de Verenigde Staten sterk te houden.

4 minuten geleden
Duitse minister van Financiën: Europa laat zich niet chanteren

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse minister van Financiën en vicekanselier Lars Klingbeil zegt dat "Europa zich niet zal laten chanteren door de Verenigde Staten om Groenland". De regering-Trump heeft de acht Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd een importheffing van 10 procent opgelegd. De heffing gaat op 1 februari in en wordt 1 juni verhoogd tot 25 procent.

5 minuten geleden
Franse minister van Financiën roept G7-landen bijeen om heffingen

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure gaat de ministers van Financiën van de G7-landen bijeenroepen om te praten over handel en soevereiniteit. Dat zei hij maandag in reactie op de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen van 10 procent voor landen die Groenland militair steunen.

9 minuten geleden
IMF stelt groeiverwachting wereldeconomie iets naar boven bij

BRUSSEL (ANP) - De wereldwijde economie groeit dit jaar naar verwachting iets harder dan eerder werd gedacht. Dat heeft het Internationaal Monetair Fonds (IMF) maandag bekendgemaakt. Het fonds heeft zijn raming voor de mondiale groei licht naar boven bijgesteld. De verwachting voor de Nederlandse economie is hetzelfde gebleven ten opzichte van de vorige raming in oktober.

16 minuten geleden
Noorse premier noemt heffingen om Groenland onacceptabel

OSLO (ANP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre heeft maandag met afschuw gereageerd op de door Donald Trump aangekondigde importheffingen van 10 procent voor Europese landen die militairen naar Groenland sturen. Støre noemt de heffingen "onacceptabel". Noorwegen is, net als Nederland, een van de acht landen waarvoor de maatregel geldt.

58 minuten geleden
AEX-index zakt onder 1000 punten na heffingen Trump om Groenland

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met verlies begonnen en zakte bij opening onder het historische niveau van 1000 punten. Beleggers schrokken van het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om extra importheffingen van 10 procent op te leggen aan Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. De strafheffing gaat 1 februari in en geldt voor Nederland, Zweden, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk, Finland en Denemarken.

1 uur geleden
OESO waarschuwt voor te grote afhankelijkheid van AI in onderwijs

PARIJS (ANP) - Aan een te grote afhankelijkheid van kunstmatige intelligentie (AI) in het onderwijs kleven risico's. Daarvoor waarschuwt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een maandag verschenen rapport. Als er te veel wordt geleund op de technologie, kunnen studenten "passieve consumenten" worden en docenten "toezichthouders", stelt de in Parijs gevestigde denktank.

1 uur geleden