Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China verlaagt rentetarieven om economie te steunen

China verlaagt rentetarieven om economie te steunen

BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese centrale bank heeft maandag twee belangrijke rentetarieven verlaagd om het kwakkelende herstel van de op een na grootste economie ter wereld aan te jagen. China kampt met een crisis in de vastgoedmarkt en afzwakkende consumentenuitgaven door de onzekere economische vooruitzichten. Door leningen goedkoper te maken hopen de beleidsmakers de bestedingen en investeringen te stimuleren.

De stap verraste economen. Zij hadden verwacht dat de rentetarieven ongewijzigd zouden blijven. Het rentetarief voor eenjarige leningen, dat dient als maatstaf voor bedrijfsleningen en leningen voor huishoudens, ging omlaag van 3,45 procent naar 3,35 procent. De laatste keer dat China dit rentetarief verlaagde was in augustus vorig jaar.

De rente voor leningen met een looptijd van vijf jaar, die dient als maatstaf voor de meeste hypotheken in het land, werd verlaagd van 3,95 procent naar 3,85 procent. Deze rente werd voor het laatst in februari verlaagd.

Minder hard

Naast een ongekende crisis in de vastgoedsector en de zwakke consumptie kampt China met een hoge jeugdwerkloosheid. Ook zetten de geopolitieke spanningen met Washington en de Europese Unie de buitenlandse handel onder druk. Het verwachte sterke economische herstel van China na het opheffen van de coronamaatregelen anderhalf jaar geleden was van korte duur en minder robuust dan gehoopt.

Eerder deze maand werd al bekendgemaakt dat de Chinese economie in het tweede kwartaal minder hard is gegroeid dan verwacht. Het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, kwam uit op 4,7 procent. Dat is de laagste groei sinds begin 2023. In het eerste kwartaal groeide de economie nog met 5,3 procent. China streeft dit jaar naar 5 procent groei.

Hervormen

De renteverlagingen moeten commerciƫle banken aanmoedigen meer krediet te verstrekken tegen gunstiger tarieven. De Chinese centrale bank verlaagde ook de rente waartegen de centrale bank geld leent van commerciƫle banken in het land. Deze zogeheten zevendaagse omgekeerde repo-rente ging omlaag van 1,8 naar 1,7 procent.

De rentestappen volgen op de bijeenkomst van de Communistische Partij van vorige week. Na afloop van die bijeenkomst beloofde president Xi Jinping de schuldendruk op lokale overheden te verlichten en het belastingstelsel te hervormen.

Meer uit Financieel

VNO-NCW bezorgd over mkb'ers om lange rijen voor vol stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland maken zich zorgen over mkb'ers die een aansluiting op het elektriciteitsnet willen om bijvoorbeeld te verduurzamen. VNO-NCW en MKB-Nederland vrezen dat duizenden bedrijven vanaf volgend jaar op veel langere wachtlijsten voor het volle stroomnet komen.

29 minuten geleden
ABP verhoogt pensioenen in januari met 2,8 procent

HEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. De verhoging geldt voor alle gepensioneerden en iedereen die bij het fonds pensioen opbouwt of heeft opgebouwd.

3 uur geleden
Weinig beweging op Europese beurzen na flinke winsten op woensdag

AMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa lieten donderdag weinig beweging zien. Beleggers leken het rustiger aan te doen, na de flinke koerswinsten woensdag. Op de Europese beurzen moesten beleggers het donderdag zonder richting van Wall Street doen.

3 uur geleden
Huishoudens betalen volgend jaar iets meer voor stroom en gas

DEN HAAG (ANP) - Huishoudens gaan volgend jaar iets hogere tarieven betalen voor elektriciteit en gas. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft donderdag de tarieven voor netbeheerkosten voor 2026 vastgesteld. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland blijkt daaruit dat huishoudens en bedrijven met een aansluiting op het regionale elektriciteits- en gasnet een gemiddeld ruim 3 procent hogere rekening krijgen.

6 uur geleden
NVWA geeft toch geen boete om benaming 'vegetarisch gehakt'

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) schort aangekondigde boetes voor het gebruik van het woord 'gehakt' bij vegetarische producten op. De autoriteit wil afwachten wat er in de Europese Unie wordt afgesproken over de benaming van vegetarische producten, laat een woordvoerder weten.

6 uur geleden
Taiwanese autoriteiten doorzoeken woning oud-TSMC-manager om lek

TAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - Autoriteiten in Taiwan hebben huiszoekingen gedaan in woningen van een voormalige leidinggevende van chipfabrikant TSMC. Deze oud-medewerker, Lo Wen-jen, wordt ervan verdacht bedrijfsgeheimen te hebben doorgespeeld aan de Amerikaanse concurrent Intel.

7 uur geleden
Deense woonwinkelketen JYSK kent beste jaar ooit in Nederland

BRABRAND (ANP) - De Deense woonwinkelketen JYSK kende afgelopen boekjaar het beste jaar ooit in Nederland. De Scandinavische retailer zag de omzet en het bedrijfsresultaat in Nederland verder groeien in het boekjaar, dat liep tot eind augustus. Ook internationaal werden recordresultaten behaald, meldt het concern.

9 uur geleden