Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China verlaagt rentetarief voor het eerst in 20 maanden

China verlaagt rentetarief voor het eerst in 20 maanden

BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese centrale bank verlaagt voor het eerst sinds april 2020 een rentetarief, om de economische groei aan te zwengelen die door de vastgoedcrisis in het land en de pandemie vertraagd is. Concreet wordt het tarief dat door commerciële banken aan zakelijke klanten wordt gerekend iets verlaagd. Die stap is volgens kenners een voorbode voor meer monetaire steun aan de Chinese economie die onder druk staat door een ineenstorting van de vastgoedmarkt, zwakke consumptie door huishoudens en sporadische uitbraken van het coronavirus.

De zogeheten prime rate voor eenjarige leningen werd vastgesteld op 3,8 procent, tegen 3,85 procent in november. Daarmee is het de eerste verlaging sinds april 2020, aldus een verklaring van de People's Bank of China (PBOC) op maandag. De rente voor vijfjaarsleningen, een referentie voor hypotheken, bleef ongewijzigd op 4,65 procent.

De centrale bank en de regering zijn de steun voor de economie aan het opvoeren. De rentestap volgt op het besluit van de PBOC eerder deze maand om de hoeveelheid contant geld die banken in reserve moeten houden te verlagen. Daardoor kwam 1,2 biljoen yuan (166 miljard euro) aan financieringsruimte vrij voor banken.

Het besluit van maandag betekent concreet dat de sterkste bedrijven tegen een iets goedkoper tarief kunnen lenen. Daarbij toont de wijziging ook aan dat China werk maakt van de verschuiving naar een iets losser beleid nu Beijing streeft naar stabiliteit in 2022. De verlaging zal de totale rentebetalingslast van Chinese bedrijven volgens kenners vanaf volgend jaar met tientallen miljarden yuan per jaar verlagen.

Meer uit Financieel

Benzineprijs nog maar 0,2 cent verwijderd van record

EINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland is nog maar 0,2 eurocent verwijderd van zijn recordniveau. Als de toenames van de laatste dagen doorzetten, zou benzine zaterdag duurder dan ooit kunnen zijn, volgt uit cijfers van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.

24 minuten geleden
Meta weert TikTok-reclame op zijn platforms in sommige landen

MENLO PARK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Meta heeft advertenties van ByteDance, het Chinese moederbedrijf van TikTok, verboden in de Verenigde Staten en enkele andere landen. Daarmee wordt de rivaliteit met het populaire socialemediaplatform voor filmpjes verder aangewakkerd.

26 minuten geleden
Chipbedrijven zakken in AEX-index na tegenvallende omzet OpenAI

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven gingen vrijdag kort na de opening van de beurshandel in Amsterdam omlaag. Dat volgt op mediaberichten dat de omzet van OpenAI, de eigenaar van chatbot ChatGPT, lager uitvalt dan verwacht. Daardoor werden de zorgen over de hoge waarderingen in de chipsector door de AI-hausse weer aangewakkerd.

44 minuten geleden
Ontslagen onderzoekers OpenAI beschuldigen bedrijf in brief

SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Het debat over de veiligheid van kunstmatige intelligentie (AI) is verder opgelaaid. Drie voormalige veiligheidsonderzoekers bij OpenAI zeggen dat ze zijn ontslagen bij de ChatGPT-maker omdat ze waarschuwden voor de gevaren van de technologie.

1 uur geleden
Anthropic verbiedt wreed gedrag tegen chatbot Claude

SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Anthropic heeft maatregelen genomen om te voorkomen dat gebruikers van zijn AI-modellen agressie vertonen tegenover kunstmatige intelligentie. Het bedrijf achter onder meer chatbot Claude heeft zijn gebruiksbeleid aangepast en "een verbod op aanhoudend en onnodig beledigend of wreed gedrag jegens onze modellen" ingevoerd.

2 uur geleden
Acute geldzorgen bij noodlijdende bussenbouwer Ebusco

DEURNE (ANP) - Fabrikant van elektrische bussen Ebusco kampt met acute geldzorgen. Als de komende weken geen financiering komt om operationele kosten op te vangen, "bestaat er wezenlijke onzekerheid over de continuïteit van Ebusco", heeft de beursgenoteerde onderneming vrijdag naar buiten gebracht.

2 uur geleden
Industriële productie groeit sterkst in ruim vier jaar

DEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in augustus met 12 procent gegroeid ten opzichte van een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is dit de grootste stijging in ruim vier jaar.

3 uur geleden