China verhoogt druk op Taiwan en stuurt meer bommenwerpers
TAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - China heeft de druk op Taiwan opgevoerd door achttien bommenwerpers over de Straat van Taiwan te laten vliegen, het hoogste aantal in ruim twee jaar. Volgens het Taiwanese ministerie van Defensie vlogen er ook negen andere Chinese gevechtsvliegtuigen en vaarden nog drie marineschepen in de buurt van het eiland.
China stuurt vaak schepen en gevechtsvliegtuigen over de middenlijn in de Straat van Taiwan, de officieuze grens tussen Taiwan en de Volksrepubliek China. De luchtmacht verhoogt het aantal luchtvaartuigen meestal als China zich 'geprovoceerd' voelt door acties van Taiwan, zoals militaire oefeningen of een buitenlands bezoek aan de eilandstaat. China beschouwt Taiwan als een afvallige regio die op termijn weer onder het gezag van de Volksrepubliek moet komen te staan.
Dit keer lijkt het bezoek van een prominente Japanse politicus de aanleiding voor China om zijn ongenoegen te uiten met bommenwerpers. De Japanner had dit weekend een afspraak met de Taiwanese president Tsai Ing-wen en riep China op geen geweld te gebruiken in de zeestraat. Ook het Japanse leger liet weten dat het zijn gevechtsvliegtuigen in gereedheid had gebracht vanwege "een vermeende inbreuk in het Japanse luchtruim boven de Oost-Chinese Zee".
Meer uit Buitenland
ATHENE (ANP/RTR/AFP) - Het Griekse parlement heeft ingestemd met het opheffen van de onschendbaarheid van dertien politici die worden beschuldigd van betrokkenheid bij een fraudeschandaal. Tientallen mensen zouden hebben gedaan alsof ze stukken land bezaten om zo subsidies te kunnen krijgen van de EU. Leden van regeringspartij Néa Dimokratía zouden daarbij hebben geholpen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - President Donald Trump acht het mogelijk dat er vrijdag een tweede ronde van de gesprekken met Iran in de Pakistaanse hoofdstad komt. Hij zei dit tegen de New York Post. Hij meent dat in Iran aan een voorstel wordt gewerkt om de onderhandelingen mee te voeren, maar de leiding van het land zou nog verdeeld zijn.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky is blij dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne steeds dichterbij komt. Hij noemt het opheffen van de Hongaarse blokkade op X "het juiste signaal onder de huidige omstandigheden".
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland heeft plannen uitgestippeld om binnen dertien jaar het militair sterkste land van Europa te worden. De Europese grootmacht zet daarvoor onder meer in op langeafstandswapens, luchtverdediging, drones en kunstmatige intelligentie, staat in zijn nieuwe militaire strategie.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Libanon wil het staakt-het-vuren tussen Israël en Hezbollah verlengen. Volgens een functionaris gaat de Libanese delegatie donderdag in Washington voorstellen om het bestand een maand langer te laten duren.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van de EU-landen hebben in Brussel ingestemd met een wijziging van de EU-meerjarenbegroting, melden diplomaten. Dat was een van de laatste hordes voor de lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, die maandenlang is geblokkeerd door Hongarije.
6 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben een Oekraïens anti-dronesysteem in gebruik genomen op een militaire vliegbasis in Saudi-Arabië, meldt persbureau Reuters op basis van vijf anonieme bronnen. De VS hebben zelf ook antidronetechnologie, maar de inzet van dit systeem laat volgens analisten zien dat Oekraïne door de oorlog met Rusland een voorsprong heeft genomen.
6 uur geleden