China verhoogt druk op Taiwan en stuurt meer bommenwerpers
TAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - China heeft de druk op Taiwan opgevoerd door achttien bommenwerpers over de Straat van Taiwan te laten vliegen, het hoogste aantal in ruim twee jaar. Volgens het Taiwanese ministerie van Defensie vlogen er ook negen andere Chinese gevechtsvliegtuigen en vaarden nog drie marineschepen in de buurt van het eiland.
China stuurt vaak schepen en gevechtsvliegtuigen over de middenlijn in de Straat van Taiwan, de officieuze grens tussen Taiwan en de Volksrepubliek China. De luchtmacht verhoogt het aantal luchtvaartuigen meestal als China zich 'geprovoceerd' voelt door acties van Taiwan, zoals militaire oefeningen of een buitenlands bezoek aan de eilandstaat. China beschouwt Taiwan als een afvallige regio die op termijn weer onder het gezag van de Volksrepubliek moet komen te staan.
Dit keer lijkt het bezoek van een prominente Japanse politicus de aanleiding voor China om zijn ongenoegen te uiten met bommenwerpers. De Japanner had dit weekend een afspraak met de Taiwanese president Tsai Ing-wen en riep China op geen geweld te gebruiken in de zeestraat. Ook het Japanse leger liet weten dat het zijn gevechtsvliegtuigen in gereedheid had gebracht vanwege "een vermeende inbreuk in het Japanse luchtruim boven de Oost-Chinese Zee".
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en Iran houden woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan, meldt CNN. De Amerikaanse nieuwszender baseert zich op ingewijden, die benadrukken dat de situatie nog kan wijzigen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas erkent dat na jaren van oorlog nauwelijks vooruitgang is geboekt voor een tweestatenoplossing. Toch blijft dat volgens haar "de meest haalbare weg naar een Midden-Oosten zonder oorlog", zei ze maandag na afloop van de negende Globale Alliantie voor de uitvoering van de Tweestatenoplossing in Brussel. Israël en de Palestijnse Autoriteit moeten beiden hun verantwoordelijkheid nemen, zei Kallas.
6 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwt voor mogelijke nieuwe zware aardbevingen, na de beving met een kracht van 7.7 eerder op maandag. De kans op een nieuwe beving met een kracht van 8.0 of meer is groter dan normaal. Er werd gewaarschuwd voor een tsunami met golven tot 3 meter, die waarschuwing is inmiddels ingetrokken.
7 uur geleden