Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China verbiedt ook invoer sperma van runderen om blauwtongvirus

China verbiedt ook invoer sperma van runderen om blauwtongvirus

DEN HAAG (ANP) - Door het importverbod van China mag behalve rund- en schapenvlees uit Nederland, ook geen sperma van runderen meer verscheept worden vanwege de verspreiding van het blauwtongvirus. Dat is een belangrijk exportproduct voor de sector in Nederland en kan mogelijk veel geld gaan kosten.

Het is nog niet bekend hoe groot deze schade precies is. "Maar het zijn dure producten. Dit kan aardig in de papieren gaan lopen", zegt Helma Lodders, voorzitter van Vee&Logistiek Nederland.

Het importverbod voor herkauwende dieren en producten die daarvan worden gemaakt is volgens haar schadelijk voor heel de sector. Nieuwe afzetmarkten zijn lastig te vinden, want landen zijn "heel kritisch op het ontvangen van levende producten." Er worden overigens geen levende dieren vanuit Nederland naar China geëxporteerd, dus op dat vlak wordt de veesector niet geraakt.

Groeiend drama

Ondertussen zijn in Nederland op zeker 2500 veebedrijven besmettingen met blauwtong officieel vastgesteld. Lodders denkt echter dat de werkelijke aantallen vele malen hoger liggen. "Niet alles wordt meer bijgehouden. Het is geen doen om alle dieren te onderzoeken", stelt de voorzitter.

De ziekte is volgens haar een groeiend drama. "Er sterven op dit moment per dag meer dan duizend dieren. Vooral schapen, maar we zien het inmiddels ook bij koeien. De ziekteverschijnselen zijn heel heftig", aldus Lodders van de brancheorganisatie.

Onvruchtbaar

Vooral voor schapenhouders is het desastreus. "Nu zouden de ooien, de vrouwelijke schapen, gedekt moeten worden. Maar als ze ziek zijn dan worden ze niet gedekt. Je ziet de ziekte ook opduiken bij de rammen, die zijn onvruchtbaar als ze ziek zijn. Volgend jaar zullen er dus veel minder lammetjes geboren gaan worden", legt de voorzitter uit.

Ook bij runderen zijn de ziekteverschijnselen zeer ernstig. "Ze hebben veel pijn en geven minder melk. Ze worden allemaal behandeld door dierenartsen. En het is één groot drama voor de mensen op de boerderij. De mentale schade bij de boeren en behandelaren is echt enorm. Wij moeten zelfs mensen doorverwijzen naar de hulpverlening."

Meer uit Financieel

Palantir verdubbelt omzet in VS en verhoogt jaarverwachting

MIAMI (ANP) - Het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir Technologies heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet in de Verenigde Staten ruim verdubbeld, grotendeels door opdrachten van de Amerikaanse overheid. De nettowinst nam met ruim de helft toe, werd maandag na het slot van de Amerikaanse beurzen bekend. Het concern verhoogde zijn winst- en omzetverwachting voor heel het jaar.

2 uur geleden
Brussel aan lidstaten: neem alleen gerichte energiemaatregelen

BRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten voorlopig vasthouden aan tijdelijke, gerichte maatregelen met een beperkte financiële impact in antwoord op de energiecrisis. Dat heeft Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) de ministers van Financiën maandag op het hart gedrukt. Die waren in Brussel bijeen om onder meer over de economische gevolgen van de oorlog in Iran te spreken, waaronder de gestegen energieprijzen.

2 uur geleden
Wall Street sluit lager, eBay omhoog na megabod van GameStop

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag in het rood geëindigd door oplaaiend geweld in het Midden-Oosten. Beleggers deden een stap terug na een explosie op een Zuid-Koreaans schip in de Straat van Hormuz. Daarnaast meldden de Verenigde Arabische Emiraten raketten vanuit Iran te hebben onderschept. Dat dreef de olieprijzen stevig op.

3 uur geleden
Haribo verkoopt meer snoep dan ooit, mogelijk door dure chocolade

GRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.

6 uur geleden
Defensiebedrijf CSG ontkent beschuldigingen opgeklopte cijfers

PRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.

6 uur geleden
Defensiebedrijf CSG keldert op verdeeld Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.

7 uur geleden
Ministers EU: gesprek met VS gewenst maar ook voorbereid op actie

BRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.

8 uur geleden