China verbiedt ook invoer sperma van runderen om blauwtongvirus
DEN HAAG (ANP) - Door het importverbod van China mag behalve rund- en schapenvlees uit Nederland, ook geen sperma van runderen meer verscheept worden vanwege de verspreiding van het blauwtongvirus. Dat is een belangrijk exportproduct voor de sector in Nederland en kan mogelijk veel geld gaan kosten.
Het is nog niet bekend hoe groot deze schade precies is. "Maar het zijn dure producten. Dit kan aardig in de papieren gaan lopen", zegt Helma Lodders, voorzitter van Vee&Logistiek Nederland.
Het importverbod voor herkauwende dieren en producten die daarvan worden gemaakt is volgens haar schadelijk voor heel de sector. Nieuwe afzetmarkten zijn lastig te vinden, want landen zijn "heel kritisch op het ontvangen van levende producten." Er worden overigens geen levende dieren vanuit Nederland naar China geëxporteerd, dus op dat vlak wordt de veesector niet geraakt.
Groeiend drama
Ondertussen zijn in Nederland op zeker 2500 veebedrijven besmettingen met blauwtong officieel vastgesteld. Lodders denkt echter dat de werkelijke aantallen vele malen hoger liggen. "Niet alles wordt meer bijgehouden. Het is geen doen om alle dieren te onderzoeken", stelt de voorzitter.
De ziekte is volgens haar een groeiend drama. "Er sterven op dit moment per dag meer dan duizend dieren. Vooral schapen, maar we zien het inmiddels ook bij koeien. De ziekteverschijnselen zijn heel heftig", aldus Lodders van de brancheorganisatie.
Onvruchtbaar
Vooral voor schapenhouders is het desastreus. "Nu zouden de ooien, de vrouwelijke schapen, gedekt moeten worden. Maar als ze ziek zijn dan worden ze niet gedekt. Je ziet de ziekte ook opduiken bij de rammen, die zijn onvruchtbaar als ze ziek zijn. Volgend jaar zullen er dus veel minder lammetjes geboren gaan worden", legt de voorzitter uit.
Ook bij runderen zijn de ziekteverschijnselen zeer ernstig. "Ze hebben veel pijn en geven minder melk. Ze worden allemaal behandeld door dierenartsen. En het is één groot drama voor de mensen op de boerderij. De mentale schade bij de boeren en behandelaren is echt enorm. Wij moeten zelfs mensen doorverwijzen naar de hulpverlening."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Hoewel het nog onduidelijk is of klanten van Odido een schadevergoeding krijgen na het grote datalek anderhalve week geleden, krijgen ze wel twee jaar een gratis beveiligingspakket. Het pakket biedt volgens het telecombedrijf onder meer extra bescherming tegen virussen.
20 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street gingen maandag scherp omlaag door opnieuw opgelaaide zorgen over de gevolgen van kunstmatige intelligentie op verschillende sectoren. Ook stond de handel onder druk door het besluit van president Donald Trump om de wereldwijde tarieven te verhogen.
33 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic, eigenaar van chatbot Claude, beschuldigt drie Chinese concurrenten ervan op ongeoorloofde wijze kennis en technologie uit zijn systeem over te nemen. Volgens Anthropic gaat het om grootschalige diefstal van intellectueel eigendom.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aangekondigde importheffingen van president Donald Trump zorgden maandag voor een nieuwe domper op de Europese aandelenmarkten. Tegen het einde van de handelsdag kwam de beurshandel extra onder druk door verliezen op Wall Street.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond roept mensen op voorzichtig te zijn met koptelefoons die volgens een recent onderzoek te veel schadelijke stoffen bevatten. "Wij raden aan om langdurig huidcontact met de koptelefoons die slecht uit het onderzoek komen te verminderen, houd hem bijvoorbeeld niet om je nek als je hem niet gebruikt. En heel simpel: doe hem niet in je mond. Sabbel bijvoorbeeld niet op het kabeltje terwijl je de koptelefoon draagt", meldt een woordvoerster van de Consumentenbond.
5 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - Onderzoekers van het Nederlandse technologiebedrijf ASML zeggen dat ze een doorbraak hebben bereikt waardoor hun chipmachines aanzienlijk krachtiger kunnen worden gemaakt. Door de lichtbron in de geavanceerde EUV-machines te verbeteren, kunnen er tegen het einde van dit decennium tot wel 50 procent meer chips worden gemaakt. Dat zegt Michael Purvis, een toptechnoloog bij ASML, in een gesprek met persbureau Reuters.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op de beurzen in New York namen maandag een afwachtende houding aan bij het begin van de handel. Dat kwam door de toegenomen onzekerheid rond het Amerikaanse handelsbeleid. Vrijdag veerde Wall Street nog op nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig had verklaard. Trump kondigde daarop meteen een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen en verhoogde dat tarief later naar 15 procent. Ook waarschuwde hij dat er de komende maanden nog meer heffingen zouden volgen.
7 uur geleden