China verbiedt ook invoer sperma van runderen om blauwtongvirus
DEN HAAG (ANP) - Door het importverbod van China mag behalve rund- en schapenvlees uit Nederland, ook geen sperma van runderen meer verscheept worden vanwege de verspreiding van het blauwtongvirus. Dat is een belangrijk exportproduct voor de sector in Nederland en kan mogelijk veel geld gaan kosten.
Het is nog niet bekend hoe groot deze schade precies is. "Maar het zijn dure producten. Dit kan aardig in de papieren gaan lopen", zegt Helma Lodders, voorzitter van Vee&Logistiek Nederland.
Het importverbod voor herkauwende dieren en producten die daarvan worden gemaakt is volgens haar schadelijk voor heel de sector. Nieuwe afzetmarkten zijn lastig te vinden, want landen zijn "heel kritisch op het ontvangen van levende producten." Er worden overigens geen levende dieren vanuit Nederland naar China geëxporteerd, dus op dat vlak wordt de veesector niet geraakt.
Groeiend drama
Ondertussen zijn in Nederland op zeker 2500 veebedrijven besmettingen met blauwtong officieel vastgesteld. Lodders denkt echter dat de werkelijke aantallen vele malen hoger liggen. "Niet alles wordt meer bijgehouden. Het is geen doen om alle dieren te onderzoeken", stelt de voorzitter.
De ziekte is volgens haar een groeiend drama. "Er sterven op dit moment per dag meer dan duizend dieren. Vooral schapen, maar we zien het inmiddels ook bij koeien. De ziekteverschijnselen zijn heel heftig", aldus Lodders van de brancheorganisatie.
Onvruchtbaar
Vooral voor schapenhouders is het desastreus. "Nu zouden de ooien, de vrouwelijke schapen, gedekt moeten worden. Maar als ze ziek zijn dan worden ze niet gedekt. Je ziet de ziekte ook opduiken bij de rammen, die zijn onvruchtbaar als ze ziek zijn. Volgend jaar zullen er dus veel minder lammetjes geboren gaan worden", legt de voorzitter uit.
Ook bij runderen zijn de ziekteverschijnselen zeer ernstig. "Ze hebben veel pijn en geven minder melk. Ze worden allemaal behandeld door dierenartsen. En het is één groot drama voor de mensen op de boerderij. De mentale schade bij de boeren en behandelaren is echt enorm. Wij moeten zelfs mensen doorverwijzen naar de hulpverlening."
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China gaat tweehonderd vliegtuigen kopen van het Amerikaanse Boeing. Dat heeft president Donald Trump gezegd in een interview met tv-zender Fox News. Trump is momenteel op staatsbezoek in China waar hij heeft gepraat met de Chinese president Xi Jinping.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag opnieuw met flinke winst gesloten. ABN AMRO ging verder omhoog na de stevige plus een dag eerder dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de bank. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren in de voorhoede van de AEX te vinden.
3 uur geledenAKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, heeft donderdag in het Duitse Aken de prestigieuze Karelsprijs ontvangen. Bij de uitreiking sprak de Duitse bondskanselier Friedrich Merz zijn lof uit voor Draghi en zijn bijdrage aan de Europese eenheid en het redden van de euro tijdens de Europese schuldencrisis.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn donderdag verder gestegen, terwijl beleggers de gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping in Beijing in de gaten houden. De aanhoudende zorgen over de Iranoorlog zijn wat naar de achtergrond verdwenen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter weigert vooralsnog om een schikking van Elon Musk van 1,5 miljoen dollar goed te keuren. Elon Musk wil op die manier een zaak over mogelijke misleiding van beleggers afkopen, maar het bedrag wordt door kenners als erg laag beschouwd. De rechter heeft laten weten nog "rode vlaggen" te zien met betrekking tot de deal.
7 uur geledenCHICAGO (ANP/AFP) - Een Amerikaanse jury heeft woensdag 49,5 miljoen dollar schadevergoeding toegekend aan de familie van een 24-jarige Amerikaanse die omkwam bij een vliegtuigcrash met een Boeing 737 MAX-toestel in 2019. De zaak was aangespannen door familieleden van Samya Stumo, die stierf bij de crash van Ethiopian Airlines waarbij 157 mensen om het leven kwamen.
8 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse economie is het jaar met stevige economische groei begonnen. Bedrijven en consumenten in het Verenigd Koninkrijk lijken volgens donderdag verschenen cijfers in het eerste kwartaal nog niet van de wijs te zijn gebracht door het uitbreken van de Iranoorlog en de flinke stijging van de brandstofprijzen.
10 uur geleden