China verbiedt export germanium en gallium naar VS
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China gaat de controles opvoeren om te voorkomen dat belangrijke grondstoffen die voor militaire doeleinden kunnen worden gebruikt, naar de Verenigde Staten worden geëxporteerd. De stap is een vergelding voor de onlangs aangekondigde aangescherpte maatregelen van de Amerikanen tegen de Chinese chipindustrie. Washington wil daarmee voorkomen dat China de nieuwste chips en technologieën kan gebruiken voor militaire doeleinden.
Grondstoffen zoals gallium, germanium, antimoon en andere superharde materialen mogen in principe niet naar Amerika worden geëxporteerd, zei het Chinese ministerie van Handel dinsdag in een verklaring. China beperkte eerder dit jaar al de export van het metaal antimoon, dat veel wordt gebruikt in munitie en andere militaire toepassingen zoals nachtkijkers, infraroodsensoren en laserrichtapparatuur. Met de beperkingen wil China de nationale veiligheid beschermen.
Behalve voor wapens wordt antimoon ook gebruikt als brandvertrager in kunststoffen en textiel en in bijvoorbeeld glas, keramiek en verf. Vorig jaar legde China al de export van onder meer gallium en germanium aan banden. Die grondstoffen worden gebruikt voor de productie van halfgeleiders, zonnepanelen en elektrische voertuigen. Door de exportbeperkingen zijn de prijzen voor deze metalen flink gestegen.
Exportbeperkingen kennen veel verschillende vormen, zoals quota, extra heffingen of strenge vergunningsvoorwaarden. Bij exportcontroles wil de Chinese overheid weten wie de klant is en voor welke toepassingen de grondstof wordt gebruikt om goedkeuring te verlenen aan de uitvoer. Het omzeilen van de controles wordt streng gestraft.
Meer uit Financieel
LOS ANGELES (ANP/AFP) - Meta-topman Mark Zuckerberg heeft spijt van de trage vooruitgang die zijn bedrijf boekte bij het identificeren van minderjarige gebruikers op Instagram. Dit heeft hij woensdag gezegd tijdens de behandeling van een belangrijke zaak over socialemediaverslaving in het Amerikaanse Los Angeles.
48 minuten geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Bestuurslid Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank (ECB) is van plan haar termijn uit te zitten. Dit heeft de Duitse econoom woensdag gezegd. Eerder woensdag meldden bronnen tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat ECB-president Christine Lagarde haar termijn waarschijnlijk niet gaat afmaken.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beursuitbater Euronext, eigenaar van de aandelen- en optiemarkten in onder meer Amsterdam, Parijs en Lissabon, heeft in 2025 een recordjaar gedraaid. Topman Stéphane Boujnah zegt daarbij met "vertrouwen en vastberadenheid" begonnen te zijn aan 2026. Het beursbedrijf profiteert van hogere handelsinkomsten, meer beursgangen en overnames.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Het socialemediaplatform X moet onderzoekers toegang geven tot gegevens rond de verkiezingen in Hongarije op 12 april. Dit heeft het hof van beroep in Berlijn bepaald. De beslissing wordt gezien als een mijlpaal in de uitvoering van de Digital Services Act (DSA) van de EU.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Miljardair Les Wexner heeft tegenover een onderzoekscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gezegd dat hij een keer op het privé-eiland van Jeffrey Epstein is geweest. De in 2019 overleden zedendelinquent was jarenlang de financieel adviseur van Wexner, die rijk werd met winkel- en marketingconglomeraat L Brands.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De toestroom van Amerikaanse toeristen naar Europa vlakt dit jaar naar verwachting voor het eerst af sinds de sterke opleving na corona. Dit is mogelijk het gevolg van een zwakkere dollar, verslechterende economische vooruitzichten en geopolitieke instabiliteit. Een sterke groei van Chinese en Indiase toeristen zal dit waarschijnlijk compenseren, meldt de European Travel Commission in een nieuw rapport.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Aandelenbeurzen in Europa zijn woensdag flink hoger gesloten. Beleggers reageerden op inflatiecijfers uit het Verenigd Koninkrijk. De Britse inflatie is in januari gedaald naar 3 procent. Dat is het laagste niveau sinds maart vorig jaar.
3 uur geleden