China uit zorgen bij Nederland over nieuwe chipbeperking
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft bij Nederland zijn "grote bezorgdheid" geuit over de nieuwe beperkingen voor de export van productieapparatuur voor chips. Dat meldde het Chinese ministerie van Handel op zijn website. De Chinese overheid voegde eraan toe van mening te zijn dat misbruik van exportcontroles de wereldwijde toeleveringsketen voor halfgeleiders bedreigt.
Minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel) maakte de Nederlandse stap woensdagochtend bekend. Het betreft onder meer specifieke meet- en inspectieapparatuur. "We zien meer veiligheidsrisico's bij ongecontroleerde export van deze specifieke apparatuur", aldus minister Klever over de reden achter de aanscherping.
China verklaarde te hopen dat Nederland, als lid van de Wereldhandelsorganisatie (WTO), de principes van de markt respecteert en de rechten en belangen van bedrijven uit alle landen beschermt, inclusief die van Chinese en Nederlandse ondernemingen. Ook merkte het land op te hopen dat Nederland de stabiliteit van de toeleveringsketen in de wereldwijde halfgeleiderindustrie handhaaft.
Verklaring
Volgens de verklaring "verzet" China zich daarnaast "fel" tegen sommige landen die exportcontroles misbruiken onder het mom van nationale veiligheid en de stabiliteit van de toeleveringsketen in de halfgeleiderindustrie bedreigen. China noemde deze landen evenwel niet bij naam.
Slechts een klein aantal bedrijven in Nederland is actief op dit gebied. Het gaat onder meer om ASML en ASMI. Sinds september 2023 gelden al nieuwe Nederlandse restricties voor de export van bepaalde chipmachines van ASML uit Veldhoven. De nieuwe exportcontrolemaatregel wordt op 1 april van kracht. Een woordvoerster van ASML heeft laten weten dat de Nederlandse aanscherping waarschijnlijk geen extra gevolgen zal hebben voor de verkoopcijfers van ASML.
Meer uit Financieel
LOS ANGELES (ANP) - Warner Bros. Discovery noemt het nieuwste overnamebod van entertainment- en mediaconcern Paramount Skydance "superieur" aan dat van Netflix. Dat laatste streamingbedrijf krijgt nu vier werkdagen om met een nog beter bod te komen om Warner Bros over te nemen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met verliezen de handel uitgegaan. Beleggers verwerkten de kwartaalresultaten van Nvidia. Die belangrijke ontwikkelaar van AI-chips overtrof weliswaar de verwachtingen met zijn omzet en winst, maar dat nam zorgen over de houdbaarheid van de forse investeringen van de techsector in AI niet weg.
1 uur geledenNEEDHAM (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde verkoop van smartphones daalt dit jaar door tekorten aan geheugenchips met bijna 13 procent. Dat voorspelt marktonderzoeker International Data Corporation (IDC), die daarmee veel pessimistischer is dan enkele maanden geleden. Grote fabrikanten van geheugenchips zetten hun productiecapaciteit volop in voor geavanceerdere chips die data opslaan voor AI-toepassingen. Dat gaat ten koste van de productie van eenvoudigere geheugenchips voor apparaten zoals smartphones.
3 uur geledenKIEL (ANP/DPA) - Een Duitse rechtbank heeft de oliewinning uit het grootste olieveld van Duitsland geblokkeerd. Decennialang pompte het Mittelplate-platform olie op in het oostelijke deel van de Waddenzee. Een rechter oordeelde dat dit tot nader order moet stoppen, omdat een verplichte analyse van de impact op de natuur ontbreekt. De Duitse milieubeweging spreekt van een historische uitspraak.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens, de toezichthouder voor privacy, wil van Odido weten of het bedrijf te lang gegevens van voormalige klanten heeft bewaard. De telecomprovider is getroffen door een dataroof. Ook data van mensen die al jaren geen abonnement meer hadden, kwamen daardoor op straat te liggen.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De uitbreiding van windenergie op zee blijft ver achter bij die op land in Europa, blijkt uit cijfers van brancheorganisatie WindEurope. De toename van capaciteit van windenergie op land is het hoogst in de afgelopen tien jaar. Aan de andere kant ligt de toename op zee op het laagste niveau in negen jaar.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een verlies gesloten. Chipbedrijven trokken de AEX-index omlaag na de presentatie van de kwartaalcijfers van Nvidia. Die ontwikkelaar van AI-chips overtrof de verwachtingen rondom de omzetgroei. Maar het bedrijf wist twijfels op de financiƫle markten over de houdbaarheid van de gigantische investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie niet weg te nemen.
6 uur geleden