Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China uit zorgen bij Nederland over nieuwe chipbeperking

China uit zorgen bij Nederland over nieuwe chipbeperking

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft bij Nederland zijn "grote bezorgdheid" geuit over de nieuwe beperkingen voor de export van productieapparatuur voor chips. Dat meldde het Chinese ministerie van Handel op zijn website. De Chinese overheid voegde eraan toe van mening te zijn dat misbruik van exportcontroles de wereldwijde toeleveringsketen voor halfgeleiders bedreigt.

Minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel) maakte de Nederlandse stap woensdagochtend bekend. Het betreft onder meer specifieke meet- en inspectieapparatuur. "We zien meer veiligheidsrisico's bij ongecontroleerde export van deze specifieke apparatuur", aldus minister Klever over de reden achter de aanscherping.

China verklaarde te hopen dat Nederland, als lid van de Wereldhandelsorganisatie (WTO), de principes van de markt respecteert en de rechten en belangen van bedrijven uit alle landen beschermt, inclusief die van Chinese en Nederlandse ondernemingen. Ook merkte het land op te hopen dat Nederland de stabiliteit van de toeleveringsketen in de wereldwijde halfgeleiderindustrie handhaaft.

Verklaring

Volgens de verklaring "verzet" China zich daarnaast "fel" tegen sommige landen die exportcontroles misbruiken onder het mom van nationale veiligheid en de stabiliteit van de toeleveringsketen in de halfgeleiderindustrie bedreigen. China noemde deze landen evenwel niet bij naam.

Slechts een klein aantal bedrijven in Nederland is actief op dit gebied. Het gaat onder meer om ASML en ASMI. Sinds september 2023 gelden al nieuwe Nederlandse restricties voor de export van bepaalde chipmachines van ASML uit Veldhoven. De nieuwe exportcontrolemaatregel wordt op 1 april van kracht. Een woordvoerster van ASML heeft laten weten dat de Nederlandse aanscherping waarschijnlijk geen extra gevolgen zal hebben voor de verkoopcijfers van ASML.

Meer uit Financieel

Lagarde ziet toetreding Bulgarije tot euro als 'krachtig symbool'

FRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".

3 uur geleden
Autoverkoop licht gestegen, hybrides en e-auto's populairder

BUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.

3 uur geleden
Nieuwjaarsgroeten Nederlanders zorgen voor meer dataverkeer

ROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.

4 uur geleden
Vermoedelijk tientallen doden door explosie in Zwitserland

CRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.

4 uur geleden
Hongarije loopt 1 miljard euro aan EU-geld mis

BRUSSEL (ANP/DPA) - Hongarije kan geen aanspraak meer maken op ruim 1 miljard euro aan fondsen van de Europese Unie voor armere regio's. Het land heeft volgens de Europese Commissie te weinig werk gemaakt van hervormingen die de rechtsstaat moesten versterken en corruptie moeten tegengaan. Dat had de Hongaarse regering onder leiding van premier Viktor Orbán voor het einde van 2025 moeten doen.

4 uur geleden
Wall Street en goud flink omhoog, dollar en bitcoin minder waard

NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn in 2025 flink gestegen, ondanks de handelsstrijd van president Donald Trump en andere geopolitieke onrust. Dat komt vooral door de onverzadigbare honger van beleggers naar AI-aandelen. Verder werden goud en zilver flink meer waard. Wel kende de dollar de sterkste waardedaling sinds 2017. Ook de bitcoin lukte het niet om zijn waarde vast te houden.

16 uur geleden
Tesla wil productie in Duitse fabriek verder opvoeren

BERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.

19 uur geleden