China start handelsonderzoeken naar VS voor top Xi en Trump
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China is een tweetal onderzoeken gestart naar handelspraktijken van de Verenigde Staten. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel vrijdag bekendgemaakt.
De Chinese handelsonderzoeken komen op een gevoelig moment. De Amerikaanse president Donald Trump reist naar verwachting medio mei naar China voor een topontmoeting met president Xi Jinping. Die ontmoeting werd onlangs uitgesteld door de oorlog tussen de VS en Iran.
De stap is volgens het Chinese ministerie van Handel een directe weerspiegeling van de maatregelen die Trump nam om zijn tariefagenda nieuw leven in te blazen, nadat het Hooggerechtshof vorige maand een aantal van zijn maatregelen onrechtmatig had verklaard. "China spreekt zijn sterke ontevredenheid en krachtige tegenstand tegen deze acties uit", zei een woordvoerder van het ministerie verwijzend naar de zogenoemde Amerikaanse Sectie 301-onderzoeken die op 11 maart zijn gestart.
Onderzoek
Een onderzoek dat vrijdag werd aangekondigd, richt zich op Amerikaanse praktijken die volgens China de wereldwijde toeleveringsketens verstoren. Het onderzoek omvat beperkingen op de toegang van Chinese goederen tot de Amerikaanse markt, exportcontroles op geavanceerde technologie en beperkingen op wederzijdse investeringen in belangrijke sectoren.
De andere actie richt zich specifiek op wat China omschrijft als Amerikaanse handelsbelemmeringen voor milieuvriendelijke producten, waaronder beperkingen op de export van Chinese hernieuwbare goederen naar de VS en beperkingen op samenwerking op het gebied van groene technologie.
Toekomstige tegenmaatregelen
De nieuwe onderzoeken hebben een termijn van zes maanden, met een mogelijke verlenging van drie maanden. Dat geeft China een juridische rechtvaardiging voor toekomstige tegenmaatregelen. Een soortgelijk onderzoek, dat in september afzonderlijk tegen Mexico werd ingesteld, werd eerder deze week afgesloten. China oordeelde dat de Mexicaanse tarieven op Chinese goederen handelsbelemmeringen vormen en beloofde maatregelen te nemen om de belangen van Chinese bedrijven te beschermen, zonder deze te specificeren.
De Amerikaanse handelsvertegenwoordiger Jamieson Greer heeft eerder deze maand een onderzoek op grond van artikel 301 ingesteld naar China en 15 andere economieën om vermeende overcapaciteit in de productie. Ook werd een apart onderzoek gestart naar 60 landen, waaronder China, om een importverbod op producten die met dwangarbeid zijn vervaardigd.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Mensen die zich door een nepbankmedewerker laten overhalen zelf geld over te boeken naar fraudeurs, hoeven niet op compensatie van hun bank te rekenen. Volgens een uitspraak bij financieel klachteninstituut Kifid is een bank dan in beginsel niet verplicht schade te vergoeden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het vertrek van supermarkten bij ondernemersorganisatie VNO-NCW is volgens voorzitter Coen van Oostrom "per saldo geen ramp". Supermarkten hebben inderdaad hun lidmaatschap bij de ondernemersorganisatie opgezegd, bevestigt hij bij radiozender BNR. "Dat is vorig jaar gebeurd."
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer wil dat techbedrijven maatregelen nemen om te voorkomen dat jongeren naaktbeelden kunnen verspreiden via hun telefoons. Als dat niet gebeurt, wil de premier ze daartoe verplichten met wetgeving.
3 uur geledenARNHEM (ANP) - President-directeur Frans Everts van Shell Nederland wordt de nieuwe topman van hoogspanningsnetbeheerder TenneT. Hij wordt op 1 november de opvolger van Manon van Beek bij TenneT voor een periode van vier jaar.
4 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Werkgeversorganisatie AWVN vindt dat er bij cao-onderhandelingen meer aandacht moet zijn voor groei van productiviteit. Dat stelt directeur Lisette van Breugel. Volgens haar staat het Nederlandse verdienmodel onder druk en is productiviteitsgroei nodig voor economische groei.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ING heeft een eigen AI-model ontwikkeld om hypotheekaanvragen sneller te behandelen. Dit wil de bank op grotere schaal gaan inzetten, bevestigt een woordvoerder van ING na berichtgeving door Het Financieele Dagblad. ING is volgens de krant de eerste Nederlandse bank die AI op grote schaal gebruikt bij besluiten of mensen een hypotheek kunnen afsluiten. Andere banken zullen naar verwachting snel volgen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager begonnen aan de nieuwe handelsweek. De vergeldingsaanvallen tussen Israël en Iran zorgden voor onzekerheid rond de vredesonderhandelingen over de oorlog in het Midden-Oosten. Door het opgelaaide geweld in de regio liepen de olieprijzen hard op, nu een volledige heropening van de Straat van Hormuz voor olietankers weer verder weg lijkt.
5 uur geleden