
China schrapt uitleveringsverdragen Hongkong
PEKING (ANP/RTR/AFP) - China schort uitleveringsverdragen tussen Hongkong en Groot-Brittannië, Canada en Australië op. Peking kondigde dat dinsdag aan in een reactie op het opzeggen van de verdragen met Hongkong eerder door die drie landen.
De drie landen deden dat in reactie op het aannemen van de nieuwe Chinese veiligheidswet voor Hongkong. Daarin is onder andere sprake van hoge straffen voor separatisme.
China noemt het opzeggen van de uitleveringsverdragen een "grove inmenging" in zijn interne affaires en besluit nu hetzelfde te doen. "De foute actie van Canada, Australië en Groot-Brittannië om de juridische samenwerking met Hongkong te politiseren heeft de basis voor justitiële samenwerking ernstig beschadigd", aldus het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken.
Speciale status
Nieuw-Zeeland voegde zich dinsdag bij de drie door het uitleveringsverdrag van dat land met Hongkong ook op te schorten. De VS hebben laten doorschemeren aan een dergelijke stap te werken.
Het Verenigd Koninkrijk droeg de kolonie Hongkong in 1997 over aan China. De landen hadden afgesproken dat de miljoenenstad een speciale status zou krijgen binnen China. Die staat bekend als "een land, twee systemen". Hongkong heeft onder meer een eigen parlement en westers rechtssysteem. De nieuwe veiligheidswet wordt gezien als sterke inperking van de speciale status.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Oekraïne zegt klaar te zijn voor nieuwe directe gesprekken met Rusland, maar wil dan wel eerst de voorwaarden voor een bestand zien die het Kremlin heeft opgesteld. Moskou stelde voor om maandag nieuwe besprekingen te houden in Istanbul.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - "Hordes hongerige mensen" hebben woensdagmiddag ingebroken bij een opslagpunt van het Wereldvoedselprogramma (WFP) in de Gazastrook, meldt de VN-organisatie. Daarbij zouden volgens de eerste berichten twee doden zijn gevallen.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland wil maandag opnieuw met Oekraïne in gesprek over een mogelijk bestand. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sergej Lavrov, zei woensdag dat Rusland die datum voorstelt en dat de ontmoeting opnieuw in Istanbul zou kunnen plaatsvinden.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan geen visa meer verlenen aan buitenlandse functionarissen die berichten van Amerikanen op sociale media zouden "censureren", kondigde minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio aan. Hij zegt de vrijheid van meningsuiting te willen beschermen en wil niet dat andere landen regels opleggen aan Amerikaanse techbedrijven en socialemediaplatforms.
7 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Hamasleider Mohammed Sinwar is op 13 mei gedood bij een Israëlische luchtaanval, zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. De Israëlische regering ging daar al langer van uit, maar Netanyahu zegt er nu bevestiging van te hebben.
9 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft aangedrongen op een uitnodiging voor de komende NAVO-top in Den Haag. Hij waarschuwde in Berlijn dat het uitsluiten van zijn land een overwinning zou betekenen voor Rusland.
10 uur geledenTBILISI (ANP) - De Georgische oud-premier en machtigste man van het land, Bidzina Ivanisjvili, heeft vorige week een ontmoeting met de Amerikaanse ambassadeur geweigerd. De gezant wilde een boodschap van de regering van president Donald Trump overbrengen over de te nemen stappen voor herstel van de relatie met de Verenigde Staten.
10 uur geleden