China: samenwerking met VN in gevaar na Xinjiang-rapport
GENÈVE (ANP/AFP) - De samenwerking van China met het mensenrechtenkantoor van de Verenigde Naties is "in gevaar" door de recente publicatie van een rapport over ernstige misstanden in de regio Xinjiang. China is erdoor gekwetst, zei de Chinese ambassadeur in Genève. "We kunnen niet samenwerken alsof er niets is gebeurd", waarschuwde hij.
Beijing reageerde eerder al negatief op het langverwachte rapport dat voormalig VN-mensenrechtenchef Michelle Bachelet eind augustus op de laatste dag van haar ambtstermijn vrijgaf. Een van de conclusies is dat in de westelijke regio sprake is van ernstige mensenrechtenschendingen en mogelijk zelfs misdaden tegen de menselijkheid.
Het "uiterst problematische" Chinese beleid om terrorisme tegen te gaan in de overwegend door islamitische Oeigoeren bewoonde regio heeft geleid tot stelselmatige "ernstige en onnodige beperkingen van een breed scala aan mensenrechten", staat in het rapport. Met name Oeigoeren en andere islamitische gemeenschappen in Xinjiang zijn daar het slachtoffer van.
Handlanger van de VS
China beschuldigde de VN-afdeling er na de publicatie van een "handlanger van de VS en het Westen" te zijn. Het rapport zou politiek zijn gemotiveerd.
Ambassadeur Chen Xu merkte op dat zijn land overeenstemming had bereikt over allerlei soorten samenwerking met het mensenrechtenbureau van de VN. Volgens hem heeft het kantoor de deur dichtgegooid door het rapport vrij te geven en komt daarmee "alles in gevaar".
Hij benadrukte dat Beijing een groot voorstander blijft van de VN als geheel. Ook staat China open voor samenwerking met Bachelets opvolger, de Oostenrijker Volker Turk. De ambassadeur sprak de hoop uit dat de nieuwe mensenrechtencommissaris objectief en onpartijdig te werk gaat.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de gesprekken van zijn land met Rusland en de VS in Abu Dhabi constructief genoemd.
48 minuten geledenMOSKOU/ABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Rusland staat volgens zijn ministerie van Buitenlandse Zaken open voor een voortzetting van de gesprekken met Oekraïne. Die zouden volgens bronnen van het Franse persbureau AFP komende week weer in Abu Dhabi zijn.
53 minuten geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De tweede overlegronde tussen delegaties uit Oekraïne, Rusland en de VS in Abu Dhabi is volgens een woordvoerder van de Oekraïense delegatie voorbij. Ze spraken elkaar zaterdag voor de tweede dag op rij. Het is niet duidelijk of verder overleg plaatsvindt, maar volgens Amerikaanse media praten de drie landen komende week verder in Abu Dhabi.
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - Italië heeft de ambassadeur in Zwitserland teruggeroepen voor overleg na de vrijlating van de eigenaar van het café in Crans-Montana waar in de nieuwjaarsnacht een enorme brand woedde. Daarbij kwamen veertig vooral jonge mensen om het leven, onder wie zes Italianen. Tien van de ruim honderd gewonden zijn Italianen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een groot deel van de Verenigde Staten heeft te maken met een sneeuwstorm die dit weekeinde dwars over het land raast. Storm Fern trekt van het noordoosten diep landinwaarts, zo ver als de staten Oklahoma en Colorado. Er wonen naar schatting 235 miljoen van de 340 miljoen Amerikanen op dat 'pad'.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische regering en de door Koerden geleide SDF hebben volgens ingewijden ingestemd met een verlenging van hun wapenstilstand. Deze maand braken gevechten tussen de twee partijen uit in het noorden van Syrië.
4 uur geledenJAKARTA (ANP/RTR) - Door een aardverschuiving in de Indonesische provincie West-Java zijn zeker acht mensen om het leven gekomen. 82 personen worden vermist. Dat heeft de Indonesische rampenbestrijdingsdienst zaterdag gemeld. De aardverschuiving trof volgens lokale autoriteiten een dorp in de regio West-Bandung, een gebied waar de afgelopen dagen erg veel regen viel.
5 uur geleden