China: samenwerking met VN in gevaar na Xinjiang-rapport
GENÈVE (ANP/AFP) - De samenwerking van China met het mensenrechtenkantoor van de Verenigde Naties is "in gevaar" door de recente publicatie van een rapport over ernstige misstanden in de regio Xinjiang. China is erdoor gekwetst, zei de Chinese ambassadeur in Genève. "We kunnen niet samenwerken alsof er niets is gebeurd", waarschuwde hij.
Beijing reageerde eerder al negatief op het langverwachte rapport dat voormalig VN-mensenrechtenchef Michelle Bachelet eind augustus op de laatste dag van haar ambtstermijn vrijgaf. Een van de conclusies is dat in de westelijke regio sprake is van ernstige mensenrechtenschendingen en mogelijk zelfs misdaden tegen de menselijkheid.
Het "uiterst problematische" Chinese beleid om terrorisme tegen te gaan in de overwegend door islamitische Oeigoeren bewoonde regio heeft geleid tot stelselmatige "ernstige en onnodige beperkingen van een breed scala aan mensenrechten", staat in het rapport. Met name Oeigoeren en andere islamitische gemeenschappen in Xinjiang zijn daar het slachtoffer van.
Handlanger van de VS
China beschuldigde de VN-afdeling er na de publicatie van een "handlanger van de VS en het Westen" te zijn. Het rapport zou politiek zijn gemotiveerd.
Ambassadeur Chen Xu merkte op dat zijn land overeenstemming had bereikt over allerlei soorten samenwerking met het mensenrechtenbureau van de VN. Volgens hem heeft het kantoor de deur dichtgegooid door het rapport vrij te geven en komt daarmee "alles in gevaar".
Hij benadrukte dat Beijing een groot voorstander blijft van de VN als geheel. Ook staat China open voor samenwerking met Bachelets opvolger, de Oostenrijker Volker Turk. De ambassadeur sprak de hoop uit dat de nieuwe mensenrechtencommissaris objectief en onpartijdig te werk gaat.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-leider Delcy Rodríguez heeft een week van rouw afgekondigd voor de slachtoffers van de Amerikaanse aanval die leidde tot de gevangenneming en wegvoering van president Nicolás Maduro.
6 uur geledenBOSTON (ANP/AFP) - De 48-jarige man die zichzelf een "beest" noemde en verantwoordelijk was voor een massale schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown University bekende zijn misdaden in een video die hij na de schietpartij maakte. Dat meldt het ministerie van Justitie. In de video gaf hij geen motief voor zijn daden. Ook toonde hij geen berouw over zijn daden.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Venezuela draagt 30 tot 50 miljoen vaten gesanctioneerde olie over aan de Verenigde Staten. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. De Venezolaanse "interim-autoriteiten" zouden akkoord zijn met de overdracht.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump onderzoekt hoe hij de controle over Groenland kan verkrijgen en het gebruik van het Amerikaanse leger is "altijd een optie", aldus het Witte Huis. Woordvoerster Karoline Leavitt zei dat "de verwerving van Groenland een prioriteit is voor onze nationale veiligheid".
8 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft in een tv-toespraak benadrukt dat het land niet wordt bestuurd door een "buitenlandse partij". Volgens Rodríguez wordt het land bestuurd "door de Venezolaanse overheid en door niemand anders". Ook noemde Rodríguez het aanhouden van president Nicolás Maduro door de VS afgelopen weekend opnieuw "absoluut illegaal" en een "schending van het internationaal recht".
9 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Oekraïne hebben een principeovereenkomst getekend voor troepeninzet in Oekraïne na afloop van de oorlog in dat land. Dat gebeurde na afloop van een bijeenkomst van de Coalitie van Bereidwilligen in Parijs, waar werd onderhandeld over het toezicht op een mogelijke vrede in Oekraïne. De vredesmacht moet gaan bestaan uit militairen uit verschillende landen.
12 uur geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - Bij de Amerikaanse aanval op Venezuela, waarbij afgelopen weekend president Nicolás Maduro werd gevangengenomen, zijn 55 militairen om het leven gekomen. Dat melden Cuba en Venezuela in een gezamenlijke telling. Eerder zei dat laatste land al dat 32 Cubanen waren omgekomen. Zij zouden op verzoek van Caracas in Venezuela zijn geweest.
14 uur geleden