China, Rusland en VS in Pakistan in gesprek over Taliban
ISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - De grote mogendheden China, Rusland en de VS hebben samen met Pakistan overleg gevoerd over de gevolgen van de machtsovername in Afghanistan door de Taliban. De bijeenkomst was in Islamabad en het was de eerste in zijn soort sinds de Taliban half augustus het land onder de voet liepen.
De gastheer, de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Shah Mahmoud Qureshi, riep op meer te doen voor Afghanistan. "Niemand wil weer een burgeroorlog (in Afghanistan), niemand wil een economische ineenstorting die instabiliteit met zich meebrengt, niemand wil een nieuwe vluchtelingencrisis en iedereen wil dat terroristen in Afghanistan doelmatig worden bestreden", aldus Qureshi. Pakistaanse media berichten dat de gezanten in Islamabad ook een ontmoeting hebben met Amir Khan Muttaqi die de nieuwe machthebbers in Kabul als minister van Buitenlandse Zaken hebben aangesteld.
De ineenstorting van de Afghaanse regering en strijdkrachten tijdens het offensief van de Taliban eerder dit jaar heeft het staatsapparaat en de economie ondermijnd. De Taliban hebben de macht, maar niet de middelen die de vorige regering tot haar beschikking had. Buitenlandse hulp is vrijwel stopgezet en dat was de kurk waar de economie van Afghanistan op dreef. De tegoeden van de centrale bank zijn in het buitenland bevroren. Er dreigt hongersnood in het land van bijna 40 miljoen inwoners.
Internationale erkenning
De Taliban willen de economie weer op de rails zetten en zoeken internationale erkenning. Ze zijn al lang in gesprek met de drie grote mogendheden, maar die noemen het Talibanregime nog steeds niet de wettige regering. Er zijn daarnaast nog VN-sancties tegen de Taliban.
Qureshi heeft het naar eigen zeggen met de Chinese gezant ook gehad over de Chinees-Pakistaanse Economische Corridor, een in 2013 gestart enorm project voor de bouw van infrastructuur in Pakistan. Hij polste of Afghanistan daarbij betrokken kan worden. Het Chinese antwoord is niet bekend, maar Beijing lijkt wel oog te hebben voor de rijkdom aan bodemschatten van Afghanistan.
De Taliban hopen met buitenlandse investeringen en kennis de schat aan delfstoffen te kunnen exploiteren. Afghanistan heeft onder meer voorraden bauxiet, chroom, ijzer, kobalt, koper, kwik, lithium, uranium en zeldzame aardmetalen.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP) - De film One Battle After Another heeft in de nacht van zondag op maandag de Oscar voor beste film gewonnen. De zwarte komedie van regisseur Paul Thomas Anderson was met in totaal zes beeldjes de grote winnaar van de avond.
12 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich in een interview met de Financial Times dreigend uitgelaten tegenover de NAVO. Hij zei dat het bondgenootschap een "zware toekomst" wacht als NAVO-landen de Verenigde Staten niet te hulp schieten in Iran. Volgens de Britse zakenkrant eist Trump hulp van NAVO-bondgenoten bij het heropenen van de Straat van Hormuz.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.
10 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.
11 uur geleden