
China, Rusland en VS in Pakistan in gesprek over Taliban
ISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - De grote mogendheden China, Rusland en de VS hebben samen met Pakistan overleg gevoerd over de gevolgen van de machtsovername in Afghanistan door de Taliban. De bijeenkomst was in Islamabad en het was de eerste in zijn soort sinds de Taliban half augustus het land onder de voet liepen.
De gastheer, de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Shah Mahmoud Qureshi, riep op meer te doen voor Afghanistan. "Niemand wil weer een burgeroorlog (in Afghanistan), niemand wil een economische ineenstorting die instabiliteit met zich meebrengt, niemand wil een nieuwe vluchtelingencrisis en iedereen wil dat terroristen in Afghanistan doelmatig worden bestreden", aldus Qureshi. Pakistaanse media berichten dat de gezanten in Islamabad ook een ontmoeting hebben met Amir Khan Muttaqi die de nieuwe machthebbers in Kabul als minister van Buitenlandse Zaken hebben aangesteld.
De ineenstorting van de Afghaanse regering en strijdkrachten tijdens het offensief van de Taliban eerder dit jaar heeft het staatsapparaat en de economie ondermijnd. De Taliban hebben de macht, maar niet de middelen die de vorige regering tot haar beschikking had. Buitenlandse hulp is vrijwel stopgezet en dat was de kurk waar de economie van Afghanistan op dreef. De tegoeden van de centrale bank zijn in het buitenland bevroren. Er dreigt hongersnood in het land van bijna 40 miljoen inwoners.
Internationale erkenning
De Taliban willen de economie weer op de rails zetten en zoeken internationale erkenning. Ze zijn al lang in gesprek met de drie grote mogendheden, maar die noemen het Talibanregime nog steeds niet de wettige regering. Er zijn daarnaast nog VN-sancties tegen de Taliban.
Qureshi heeft het naar eigen zeggen met de Chinese gezant ook gehad over de Chinees-Pakistaanse Economische Corridor, een in 2013 gestart enorm project voor de bouw van infrastructuur in Pakistan. Hij polste of Afghanistan daarbij betrokken kan worden. Het Chinese antwoord is niet bekend, maar Beijing lijkt wel oog te hebben voor de rijkdom aan bodemschatten van Afghanistan.
De Taliban hopen met buitenlandse investeringen en kennis de schat aan delfstoffen te kunnen exploiteren. Afghanistan heeft onder meer voorraden bauxiet, chroom, ijzer, kobalt, koper, kwik, lithium, uranium en zeldzame aardmetalen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk is van plan de Palestijnse staat dit weekend te erkennen, meldt de Britse krant The Times op basis van anonieme bronnen. De keuze zou op het weekend zijn gevallen met het oog op het dan afgelopen staatsbezoek van Donald Trump. De Amerikaanse president is fel tegenstander van de officiële erkenning van de Palestijnse gebieden en heeft in het verleden gezegd dat een dergelijke stap zal uitpakken in het voordeel van Hamas.
11 minuten geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro (70) heeft een vorm van huidkanker. Dat meldt het ziekenhuis in Brasilia waar hij eerder op dinsdag was opgenomen met hevige hik, braakverschijnselen en duizeligheid. Hoewel hij in de loop van de middag aan de beterende hand was en uit het ziekenhuis werd ontslagen, is bij onderzoek een carcinoom vastgesteld.
2 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Het opgesloten PKK-kopstuk Abdullah Öcalan heeft voor het eerst in ongeveer zes jaar zijn advocaten kunnen ontmoeten. Dat meldt zijn juridische team, dat via X liet weten dat het bezoek plaatsvond op 15 september.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Duizenden mensen demonstreren in Londen tegen de komst van de Amerikaanse president Donald Trump. Betogers hebben spandoeken en borden meegenomen met teksten als "stop Trump", "nee tegen racisme" en "migranten zijn welkom, Trump niet".
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - De Palestijnse autoriteiten in de Gazastrook melden dat het dodental door de oorlog is opgelopen tot boven de 65.000. Bijna 166.000 mensen raakten gewond, bericht nieuwszender Al Jazeera.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De eerste wapens die Nederland en andere Oekraïne-bondgenoten hebben aangeschaft in de Verenigde Staten zijn volgens de NAVO al naar Oekraïne gestuurd. Onderdelen van vier pakketten van elk zo'n half miljard euro "vloeien al" naar het land, zegt een NAVO-functionaris. De eerste zendingen zullen in ieder geval kostbare luchtverdedigings- en langeafstandsraketten bevatten, zegt Oekraïne.
5 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro toont "gedeeltelijk herstel" na zijn ziekenhuisopname van dinsdag. Het ziekenhuis dat hem behandelt, stelt in een verklaring dat hij medicatie heeft gekregen en dat in de loop van de dag zal worden gekeken hoelang hij nog moet blijven.
6 uur geleden