China, Rusland en VS in Pakistan in gesprek over Taliban
ISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - De grote mogendheden China, Rusland en de VS hebben samen met Pakistan overleg gevoerd over de gevolgen van de machtsovername in Afghanistan door de Taliban. De bijeenkomst was in Islamabad en het was de eerste in zijn soort sinds de Taliban half augustus het land onder de voet liepen.
De gastheer, de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Shah Mahmoud Qureshi, riep op meer te doen voor Afghanistan. "Niemand wil weer een burgeroorlog (in Afghanistan), niemand wil een economische ineenstorting die instabiliteit met zich meebrengt, niemand wil een nieuwe vluchtelingencrisis en iedereen wil dat terroristen in Afghanistan doelmatig worden bestreden", aldus Qureshi. Pakistaanse media berichten dat de gezanten in Islamabad ook een ontmoeting hebben met Amir Khan Muttaqi die de nieuwe machthebbers in Kabul als minister van Buitenlandse Zaken hebben aangesteld.
De ineenstorting van de Afghaanse regering en strijdkrachten tijdens het offensief van de Taliban eerder dit jaar heeft het staatsapparaat en de economie ondermijnd. De Taliban hebben de macht, maar niet de middelen die de vorige regering tot haar beschikking had. Buitenlandse hulp is vrijwel stopgezet en dat was de kurk waar de economie van Afghanistan op dreef. De tegoeden van de centrale bank zijn in het buitenland bevroren. Er dreigt hongersnood in het land van bijna 40 miljoen inwoners.
Internationale erkenning
De Taliban willen de economie weer op de rails zetten en zoeken internationale erkenning. Ze zijn al lang in gesprek met de drie grote mogendheden, maar die noemen het Talibanregime nog steeds niet de wettige regering. Er zijn daarnaast nog VN-sancties tegen de Taliban.
Qureshi heeft het naar eigen zeggen met de Chinese gezant ook gehad over de Chinees-Pakistaanse Economische Corridor, een in 2013 gestart enorm project voor de bouw van infrastructuur in Pakistan. Hij polste of Afghanistan daarbij betrokken kan worden. Het Chinese antwoord is niet bekend, maar Beijing lijkt wel oog te hebben voor de rijkdom aan bodemschatten van Afghanistan.
De Taliban hopen met buitenlandse investeringen en kennis de schat aan delfstoffen te kunnen exploiteren. Afghanistan heeft onder meer voorraden bauxiet, chroom, ijzer, kobalt, koper, kwik, lithium, uranium en zeldzame aardmetalen.
Meer uit Buitenland
NONTHABURI (ANP/AFP) - Thaise politieagenten hebben in een voorstad van Bangkok een verdachte tijdens een nieuwjaarsviering overweldigd, terwijl ze vermomd waren als leeuwendansers. De leeuwendans maakt traditioneel deel uit van het Chinees nieuwjaar.
53 minuten geledenONDEN (ANP) - De voormalige Britse prins Andrew is opgepakt, meldt de Britse omroep BBC. Andrew Mountbatten-Windsor raakte herhaaldelijk in opspraak door zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein.
56 minuten geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse premier Donald Tusk heeft landgenoten in Iran opgeroepen dat land onmiddellijk te verlaten. Hij meent dat er een risico is op een gewapend conflict en dat er al over een paar uur mogelijk geen kans meer is op evacuatievluchten.
1 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP) - Meer dan duizend Kenianen zijn voor Rusland gaan vechten in Oekraïne. Dat komt naar voren in een inlichtingenrapport dat is gepresenteerd aan het Keniaanse parlement.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Een Brits echtpaar heeft in Iran een gevangenisstraf van tien jaar opgelegd gekregen voor spionage, maakte de familie bekend. De Britse regering noemde de uitspraak "afschuwelijk en totaal onverdedigbaar".
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben beklemtoond dat er in oktober vorig jaar zeer waarschijnlijk volkerenmoord is gepleegd in de Soedanese stad El-Fasher. Doelwit waren leden van niet-Arabische etnische groepen. Een onderzoeksmissie van de VN concludeert dat op de inname van de stad door de Rapid Support Forces (RSF) "drie dagen van absolute gruwelen" volgden. De daders zouden moeten worden berecht, vindt de missie.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De berichtenapp Telegram heeft verklaard geen inbreuken op de encryptie te hebben gevonden. De beschuldiging van de Russische regering dat buitenlandse inlichtingendiensten berichten van Russische soldaten zien, wordt door Telegram van de hand gewezen.
4 uur geleden