Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China, Rusland en VS in Pakistan in gesprek over Taliban

China, Rusland en VS in Pakistan in gesprek over Taliban

ISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - De grote mogendheden China, Rusland en de VS hebben samen met Pakistan overleg gevoerd over de gevolgen van de machtsovername in Afghanistan door de Taliban. De bijeenkomst was in Islamabad en het was de eerste in zijn soort sinds de Taliban half augustus het land onder de voet liepen.

De gastheer, de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Shah Mahmoud Qureshi, riep op meer te doen voor Afghanistan. "Niemand wil weer een burgeroorlog (in Afghanistan), niemand wil een economische ineenstorting die instabiliteit met zich meebrengt, niemand wil een nieuwe vluchtelingencrisis en iedereen wil dat terroristen in Afghanistan doelmatig worden bestreden", aldus Qureshi. Pakistaanse media berichten dat de gezanten in Islamabad ook een ontmoeting hebben met Amir Khan Muttaqi die de nieuwe machthebbers in Kabul als minister van Buitenlandse Zaken hebben aangesteld.

De ineenstorting van de Afghaanse regering en strijdkrachten tijdens het offensief van de Taliban eerder dit jaar heeft het staatsapparaat en de economie ondermijnd. De Taliban hebben de macht, maar niet de middelen die de vorige regering tot haar beschikking had. Buitenlandse hulp is vrijwel stopgezet en dat was de kurk waar de economie van Afghanistan op dreef. De tegoeden van de centrale bank zijn in het buitenland bevroren. Er dreigt hongersnood in het land van bijna 40 miljoen inwoners.

Internationale erkenning

De Taliban willen de economie weer op de rails zetten en zoeken internationale erkenning. Ze zijn al lang in gesprek met de drie grote mogendheden, maar die noemen het Talibanregime nog steeds niet de wettige regering. Er zijn daarnaast nog VN-sancties tegen de Taliban.

Qureshi heeft het naar eigen zeggen met de Chinese gezant ook gehad over de Chinees-Pakistaanse Economische Corridor, een in 2013 gestart enorm project voor de bouw van infrastructuur in Pakistan. Hij polste of Afghanistan daarbij betrokken kan worden. Het Chinese antwoord is niet bekend, maar Beijing lijkt wel oog te hebben voor de rijkdom aan bodemschatten van Afghanistan.

De Taliban hopen met buitenlandse investeringen en kennis de schat aan delfstoffen te kunnen exploiteren. Afghanistan heeft onder meer voorraden bauxiet, chroom, ijzer, kobalt, koper, kwik, lithium, uranium en zeldzame aardmetalen.

Meer uit Buitenland

Fossielen van mastodont en reuzenluiaard gevonden in Costa Rica

SAN JOSÉ (ANP/AFP) - Onderzoekers hebben in Costa Rica fossielen van een mastodont en een reuzenluiaard opgegraven die tien- tot veertigduizend jaar geleden leefden. Volgens het Nationaal Museum, dat de vondst bekendmaakte, is het de grootste en een van de relevantste in decennia. De mastodont is verwant aan de mammoet.

35 minuten geleden
VS beginnen volgende week onderhandelingen Iran en Oekraïne

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten beginnen volgende week dinsdag in Genève twee onderhandelingsrondes. De ene met Iran en de andere met Rusland en Oekraïne. Dat hebben anonieme zegslieden aan het persbureau Reuters verteld.

54 minuten geleden
Starmer: Europa moet onafhankelijker van Verenigde Staten worden

MÜNCHEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Britse premier Keir Starmer zal op de grote veiligheidsconferentie in München zaterdag bepleiten dat de Europese Unie voor zijn defensie minder afhankelijk wordt van de Verenigde Staten. Dat blijkt uit vooraf vrijgegeven delen van zijn toespraak.

1 uur geleden
Trump dreigt met eisen aan identificatie kiezers voor midterms

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag op Truth Social gedreigd strengere eisen te stellen aan de identificatie van kiezers bij de Congresverkiezingen in november, in de Verenigde Staten de midterms genoemd. Trump kondigde een decreet over de kwestie aan en dreigde daarbij het Congres te passeren.

3 uur geleden
ICE: agenten logen mogelijk onder ede over neerschieten migrant

WASHINGTON (ANP/RTR) - Waarnemend directeur Todd Lyons van de Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft gezegd dat twee ICE-agenten onder ede "onwaarheden" lijken te hebben verkondigd over het neerschieten van een migrant in de staat Minnesota. De agenten wachten mogelijk federale aanklachten voor hun daden, aldus Lyons.

4 uur geleden
Man die agenten met mes aanviel in Parijs overleden

PARIJS (ANP/AFP/BELGA) - De man die vrijdagavond in Parijs werd neergeschoten toen hij agenten met een mes bedreigde, is aan zijn verwondingen bezweken. Dat meldt het Franse openbaar ministerie voor terrorismebestrijding.

4 uur geleden
Parijse politie schiet man met mes neer bij Arc de Triomphe

PARIJS (ANP) - De Franse politie heeft een man neergeschoten die een agent probeerde neer te steken tijdens een ceremonie bij de Arc de Triomphe in het centrum van Parijs. De man raakte gewond en is naar het ziekenhuis gebracht, meldt de zender France24.

6 uur geleden