China reageert op importheffingen VS met onderzoek naar Google
BEIJING (ANP/RTR) - China heeft maatregelen aangekondigd tegen een aantal Amerikaanse bedrijven. Zo openen autoriteiten in het land een mededingingsonderzoek naar Google en komt het bedrijf achter modemerken Calvin Klein en Tommy Hilfiger op een lijst van onbetrouwbare bedrijven.
De markttoezichthouder in China maakte bekend dat Google wordt verdacht van het vormen van een illegaal monopolie. Verdere details over het onderzoek of de verdenkingen maakte de instantie niet bekend.
De zoekmachine van Google is in China niet toegestaan. Het bedrijf is er wel actief met partnerbedrijven, maar haalt er slechts 1 procent van zijn wereldwijde omzet.
Biotechnologiebedrijf
Naast Tommy Hilfiger- en Calvin Klein-moederbedrijf PVH Corp komt ook het biotechnologiebedrijf Illumina op de lijst voor "onbetrouwbare entiteiten". Dat is volgens Chinese autoriteiten het gevolg van maatregelen die Chinese bedrijven benadelen.
De Chinese overheid kondigde deze ingrepen aan nadat de Verenigde Staten importheffingen van 10 procent op alle producten uit China hadden ingevoerd. Eerder maakte het Aziatische land al bekend terug te slaan met invoerheffingen op kolen en vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de VS.
Vergeldingsmaatregelen
De Chinese regering kijkt ook naar chipbedrijven voor mogelijke vergeldingsmaatregelen na de door de Amerikaanse president Donald Trump gepropageerde importheffingen. Zakenkrant Financial Times meldt dat toezichthouders een onderzoek naar de Amerikaanse chipfabrikant Intel overwegen. Eind vorig jaar deden brancheorganisaties in het land een oproep voor een veiligheidsonderzoek naar halfgeleiders van dat bedrijf.
In december opende China al een mededingingsonderzoek naar chipfabrikant Nvidia. Die stap werd gezien als reactie op nieuwe exportbeperkingen van de VS voor de chipsector die waren gericht tegen China.
Meer uit Financieel
SEATTLE (ANP) - Het Amerikaanse tech- en webwinkelconcern Amazon heeft in het tweede kwartaal opnieuw sterke groei gezien bij zijn clouddivisie Amazon Web Services (AWS) door de grote vraag naar rekenkracht voor kunstmatige intelligentie. Volgens Amazon steeg de omzet bij dat onderdeel met 37 procent tot 42,2 miljard dollar vergeleken met een jaar eerder. Dat is volgens Amazon de sterkste groei in achttien kwartalen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke winsten gesloten, waarmee herstel werd getoond van de stevige minnen een dag eerder. Microsoft was een uitblinker op Wall Street dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers. De resultaten van Facebook-moeder Meta Platforms vielen juist tegen en het aandeel ging fors omlaag.
4 uur geledenOBERNDORF (ANP/DPA) - De Duitse fabrikant van vuurwapens Heckler & Koch doet goede zaken door de sterk gestegen defensie-uitgaven in Europa. Volgens het bedrijf steeg de omzet in de eerste helft van dit jaar met bijna 47 procent tot 264 miljoen euro. Heckler & Koch maakt handvuurwapens, aanvalsgeweren, machinepistolen en -geweren en granaatwerpers. Het bedrijf is een van de grootste leveranciers van vuurwapens aan de NAVO en EU-landen.
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG), met wereldberoemde popsterren als Taylor Swift, Rihanna, Ariana Grande en Harry Styles, heeft in het tweede kwartaal meer omzet geboekt, geholpen door de overname van het Amerikaanse platenlabel Downtown. Volgens het in Hilversum gevestigde UMG steeg de omzet met meer dan 10 procent tot 3,3 miljard euro in vergelijking met een jaar eerder.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is donderdag met een nieuw slotrecord de handel uitgegaan. Beleggers verwerkten een grote hoeveelheid resultaten van onder meer ING, Shell, Air France-KLM, Magnum, BAM, ArcelorMittal en dsm-firmenich. Ook elders in Europa werden veel cijfers gepubliceerd. Verder lieten de chipfondsen op het Damrak wat herstel zien van de recente uitverkoop.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Microsoft behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het tech- en softwareconcern deed afgelopen kwartaal opnieuw goede zaken met zijn clouddiensten door de grote vraag naar AI-diensten en zag de omzet en winst stijgen. Ook verwacht het bedrijf dat de omzet van zijn cloudplatform Azure dit jaar voor het eerst de grens van 100 miljard dollar zal overschrijden. Het aandeel steeg ruim 12 procent.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie is in het tweede kwartaal van dit jaar iets minder hard gegroeid dan in de eerste drie maanden. Volgens voorlopige cijfers van de Amerikaanse overheid bedroeg de groei 0,4 procent op kwartaalbasis. Dat was 0,5 procent in het eerste kwartaal.
11 uur geleden