China: politieke regeling enige juiste uitweg uit crisis Oekraïne
BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping vindt een politieke regeling de enige "juiste" uitweg uit de crisis in Oekraïne, meldt het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken in een verklaring. Alle partijen zouden elkaar in het midden moeten ontmoeten om de voorwaarden te scheppen voor een politieke regeling, aldus Xi tegen de Franse president Emmanuel Macron tijdens een diner in de Chinese stad Guangzhou.
Xi en Macron beloven "elke inspanning" voor de terugkeer van vrede in Oekraïne te steunen, luidde het in een gezamenlijke verklaring op het einde van het driedaagse bezoek van de Franse leider. China en Frankrijk keuren gewapende aanvallen op vreedzame nucleaire faciliteiten zoals kerncentrales af.
In de verklaring wordt Rusland niet genoemd en wordt de agressie van dat land tegen Oekraïne niet veroordeeld. De tekst benadrukt wel hoe belangrijk het is dat alle partijen in het conflict het internationale humanitaire recht "nauwgezet" naleven.
China publiceerde in februari, een jaar na de bloedige Russische invasie in Oekraïne, een document met twaalf standpunten over het conflict in Oekraïne. Beijing drong er toen al bij Moskou en Kyiv op aan gesprekken te voeren.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.
21 minuten geledenCHANGSHA (ANP) - Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese stad Changsha zijn 21 mensen omgekomen. Ruim zestig anderen raakten gewond.
1 uur geledenZAPORIZJA (ANP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA hebben geconstateerd dat er meetapparatuur in de kerncentrale van Zaporizja is beschadigd bij een droneaanval.
1 uur geledenSUTATAUSA (ANP) - Na een mijnexplosie in Colombia zijn twaalf mijnwerkers opgesloten geraakt. Volgens de gouverneur van de regio in Centraal-Colombia werd de explosie waarschijnlijk veroorzaakt door een ophoping van gassen. In het land vinden geregeld mijnongelukken plaats, meestal als gevolg van slechte ventilatie.
1 uur geledenKINSHASA (ANP) - Rebellen van de Allied Democratic Forces (ADF) in de Democratische Republiek Congo plegen massale mensenrechtenschendingen in het oosten van het land, meldt Amnesty International. Volgens de hulporganisatie kunnen de schendingen neerkomen op oorlogsmisdrijven en misdaden tegen de menselijkheid.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tijdens de uitreiking van de Pulitzerprijzen zijn maandag in New York verschillende reportages over het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump in de prijzen gevallen. De organisatie achter de journalistieke prijzen hekelde tijdens de bekendmaking onder meer de beperkte toegang van de media tot het Witte Huis en het Pentagon.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky heeft een staakt-het-vuren aangekondigd dat in de nacht van 5 op 6 mei om middernacht moet ingaan. Hij reageert daarmee op de Russische aankondiging van een bestand op 8 en 9 mei.
7 uur geleden