China: politieke regeling enige juiste uitweg uit crisis Oekraïne
BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping vindt een politieke regeling de enige "juiste" uitweg uit de crisis in Oekraïne, meldt het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken in een verklaring. Alle partijen zouden elkaar in het midden moeten ontmoeten om de voorwaarden te scheppen voor een politieke regeling, aldus Xi tegen de Franse president Emmanuel Macron tijdens een diner in de Chinese stad Guangzhou.
Xi en Macron beloven "elke inspanning" voor de terugkeer van vrede in Oekraïne te steunen, luidde het in een gezamenlijke verklaring op het einde van het driedaagse bezoek van de Franse leider. China en Frankrijk keuren gewapende aanvallen op vreedzame nucleaire faciliteiten zoals kerncentrales af.
In de verklaring wordt Rusland niet genoemd en wordt de agressie van dat land tegen Oekraïne niet veroordeeld. De tekst benadrukt wel hoe belangrijk het is dat alle partijen in het conflict het internationale humanitaire recht "nauwgezet" naleven.
China publiceerde in februari, een jaar na de bloedige Russische invasie in Oekraïne, een document met twaalf standpunten over het conflict in Oekraïne. Beijing drong er toen al bij Moskou en Kyiv op aan gesprekken te voeren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De State of the Union-toespraak van de Amerikaanse president Donald Trump wordt ook bijgewoond door vrouwen die zakenman Jeffrey Epstein hebben beschuldigd van seksueel misbruik. Ze zijn uitgenodigd door Democraten en zijn uit op gerechtigheid, zei een Democratisch parlementslid voorafgaand aan de speech.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De politie is klaar met de doorzoekingen in de oude woning van de voormalige Britse prins Andrew, meldt de politie. Wat de doorzoekingen hebben opgeleverd, is nog niet bekend.
4 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Koning Harald van Noorwegen is tijdens zijn vakantie op Tenerife opgenomen in het ziekenhuis. De 89-jarige vorst wordt behandeld aan een infectie en uitdroging, heeft het paleis bekendgemaakt. Zijn toestand "is naar omstandigheden goed".
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een deal tussen Iran en de Verenigde Staten is "binnen bereik, mits diplomatie de prioriteit krijgt". Dat zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Volgens Araghchi streeft Iran ernaar "in de kortst mogelijke tijd" een "eerlijke en rechtvaardige" deal te sluiten met de VS. Ook herhaalde hij eerdere claims van Iran; het land zou slechts "vreedzame" kerntoepassingen op het oog hebben.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Parijs Charles Kushner heeft volgens zijn ambassade een "open en vriendschappelijk" telefoongesprek gevoerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean-Noël Barrot. Een bron bij de Franse regering zei dat de ambassadeur heeft beloofd zich niet met binnenlandse kwesties te bemoeien. Daarmee lijkt een diplomatieke ruzie gesust.
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben tot nu toe 179 gevangenen vrijgelaten onder een nieuwe amnestiewet. Daarnaast hebben 3000 mensen die op borgtocht vrij waren gratie gekregen, meldt Jorge Arreaza die namens het parlement toezicht houdt op de vrijlatingen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De president van het Louvre, Laurence des Cars, is opgestapt. Ze heeft haar ontslag aangeboden en de Franse president Emmanuel Macron heeft dat geaccepteerd. Een reden voor het vertrek noemt het presidentieel paleis niet, maar daartoe werd wel opgeroepen naar aanleiding van de geruchtmakende juwelenroof uit het Parijse museum in oktober.
8 uur geleden