China pakt schulden lokale overheden aan om economie te steunen
BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - China heeft een van zijn meest ambitieuze plannen in jaren aangekondigd om de schulden van lokale overheden te verminderen en de economie te stimuleren. De plannen werden vrijdag onthuld na afloop van de bijeenkomst van het Chinese parlement, die de hele week duurde.
China worstelt al jaren met een omvangrijke schuldenberg, die is overgebleven van eerdere stimuleringsmaatregelen tijdens de wereldwijde crisis van 2008 en 2009. Die schuldenberg bestaat voor een groot deel uit zogeheten verborgen schulden van lokale overheden. Dat zijn leningen waarvoor de overheid aansprakelijk is, maar die niet aan het publiek of andere schuldeisers bekend worden gemaakt.
Deze verborgen schulden zijn in het verleden voornamelijk opgebouwd door lokale overheden om belangrijke infrastructuurprojecten te financieren. De schuldenlast vormt echter een gevaar voor de financiële en economische stabiliteit in China. Ook hebben de lokale overheden door de enorme schulden weinig ruimte om nieuwe projecten te financieren en de kwakkelende economische activiteit te stimuleren.
Meer geld vrij
Om het probleem aan te pakken, trekt China 10 biljoen yuan (1,3 biljoen euro) uit om de schulden van lokale overheden te herfinancieren. Het schuldenplafond van lokale overheden wordt daarvoor verhoogd, waardoor ze 6 biljoen yuan aan extra speciale obligaties kunnen uitgeven om verborgen schulden te vervangen. Ook kunnen ze nog eens 4 biljoen yuan aan obligaties, die al zijn goedgekeurd, in de komende vijf jaar gebruiken om hun verborgen schulden om te ruilen.
De Chinese minister van Financiën Lan Fo'an schat dat de lokale overheden door de schuldenruil ongeveer 600 miljard yuan aan rentebetalingen besparen over vijf jaar. Dat zorgt er volgens hem voor dat er meer geld vrijkomt voor maatregelen om de investeringen en de consumptie aan te jagen. Lan zei verder dat de verborgen schuld van lokale overheden eind 2023 14,3 biljoen yuan bedroeg, en dat de autoriteiten van plan zijn dit tegen 2028 terug te brengen tot 2,3 biljoen yuan.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De juridische strijd tussen Greenpeace en een Amerikaans oliepijpleidingbedrijf over een megarekening voor de milieuclub wordt nu ook in Nederland uitgevochten. De rechtbank in Amsterdam verklaarde zich woensdag bevoegd om te oordelen. Greenpeace beschouwt het tussenvonnis als overwinning en "belangrijke stap voorwaarts".
1 minuut geledenWASHINGTON (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten dreigen nieuwe importheffingen in te stellen voor producten uit zestig economieën, waaronder de Europese Unie, Canada en China. Volgens Washington falen de landen in het uitbannen van producten die mogelijk met dwangarbeid zijn gemaakt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Shell Nederland krijgt een nieuwe topman. Huidig president-directeur Frans Everts treedt per 1 september af en wordt dan opgevolgd door Thomas de Boer. Everts geeft sinds 1 april 2023 leiding aan Shell Nederland en neemt na een dienstverband van 37 jaar afscheid van het bedrijf.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Google moet van de Britse mededingingsautoriteit aanpassingen doorvoeren rond de AI-samenvattingen in zijn zoekresultaten. Dat moet leiden tot eerlijkere deals voor uitgevers en consumenten en de zoekdiensten van Google in het Verenigd Koninkrijk verbeteren, meldt de Competition and Markets Authority (CMA) woensdag.
4 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het Hof van de Europese Unie verwerpt de aanmerking van Brussel voor Facebook Marketplace als zogeheten poortwachter. Een digitaal platform moet zich aan strengere EU-regels houden als het is aangemerkt als poortwachter. Het platform moet dan verwijzen naar alternatieven van concurrenten. Dit moet voorkomen dat het platform te dominant wordt.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag vlak geopend, na de stevige plus een dag eerder. AkzoNobel was een sterke daler met een min van ruim 20 procent. Het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams zien af van verdere pogingen om de verfproducent over te nemen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lisa van Ginneken is benoemd tot de nieuwe voorzitter van brancheorganisatie OV-NL. Ze was van maart 2021 tot december 2023 Tweede Kamerlid voor D66 en hield zich daar onder andere bezig met het openbaar vervoer in Nederland.
5 uur geleden