China pakt schulden lokale overheden aan om economie te steunen
BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - China heeft een van zijn meest ambitieuze plannen in jaren aangekondigd om de schulden van lokale overheden te verminderen en de economie te stimuleren. De plannen werden vrijdag onthuld na afloop van de bijeenkomst van het Chinese parlement, die de hele week duurde.
China worstelt al jaren met een omvangrijke schuldenberg, die is overgebleven van eerdere stimuleringsmaatregelen tijdens de wereldwijde crisis van 2008 en 2009. Die schuldenberg bestaat voor een groot deel uit zogeheten verborgen schulden van lokale overheden. Dat zijn leningen waarvoor de overheid aansprakelijk is, maar die niet aan het publiek of andere schuldeisers bekend worden gemaakt.
Deze verborgen schulden zijn in het verleden voornamelijk opgebouwd door lokale overheden om belangrijke infrastructuurprojecten te financieren. De schuldenlast vormt echter een gevaar voor de financiële en economische stabiliteit in China. Ook hebben de lokale overheden door de enorme schulden weinig ruimte om nieuwe projecten te financieren en de kwakkelende economische activiteit te stimuleren.
Meer geld vrij
Om het probleem aan te pakken, trekt China 10 biljoen yuan (1,3 biljoen euro) uit om de schulden van lokale overheden te herfinancieren. Het schuldenplafond van lokale overheden wordt daarvoor verhoogd, waardoor ze 6 biljoen yuan aan extra speciale obligaties kunnen uitgeven om verborgen schulden te vervangen. Ook kunnen ze nog eens 4 biljoen yuan aan obligaties, die al zijn goedgekeurd, in de komende vijf jaar gebruiken om hun verborgen schulden om te ruilen.
De Chinese minister van Financiën Lan Fo'an schat dat de lokale overheden door de schuldenruil ongeveer 600 miljard yuan aan rentebetalingen besparen over vijf jaar. Dat zorgt er volgens hem voor dat er meer geld vrijkomt voor maatregelen om de investeringen en de consumptie aan te jagen. Lan zei verder dat de verborgen schuld van lokale overheden eind 2023 14,3 biljoen yuan bedroeg, en dat de autoriteiten van plan zijn dit tegen 2028 terug te brengen tot 2,3 biljoen yuan.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De tweedeling tussen kopers en huurders op de woningmarkt groeit, constateert ABN AMRO in een nieuw rapport. Volgens deskundigen van de bank is wonen de laatste jaren over de gehele linie beter betaalbaar geworden. Echter, vooral zittende huiseigenaren profiteren. Voor koopstarters en jonge huurders gaat dit minder op. In sommige regio's, vooral in de grote steden, gaan zij er juist op achteruit.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke plussen geëindigd. Beleggers putten hoop uit signalen dat de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran binnenkort voorbij is. Daarnaast hadden ze aandacht voor de kwartaalresultaten van verschillende bedrijven op Wall Street.
3 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Google heeft voorstellen ingediend bij de Europese Commissie met veranderingen in de manier waarop nieuwsresultaten in zijn zoekmachine te zien zijn. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Daarmee wil Google een mogelijke nieuwe boete van Brussel voorkomen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zullen de importheffing van 25 procent op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie "relatief snel" invoeren als het landenblok de handelsdeal met Washington niet spoedig ratificeert. Dat heeft de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder, gezegd tegen persbureau Bloomberg.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieproductie van OPEC-landen daalde vorige maand naar het laagste punt in 36 jaar. Dat meldt persbureau Bloomberg na onderzoek. Door de oorlog in Iran is de export belemmerd en werd de productie, soms gedwongen, gestopt.
6 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De fregatten die Duitsland bij het Nederlandse Damen heeft besteld worden mogelijk de helft duurder. De Duitse scheepsbouwer die het hoofdaannemerschap naar verwachting van het overvraagde Damen overneemt, vraagt volgens de Financial Times nog eens 12 miljard euro.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam heeft woensdag zijn hoogste slotstand ooit bereikt, nadat de hoofdindex aan het begin van de middag al naar een nieuw recordniveau was gestegen. De hoofdindex op het Damrak sloot 1,7 procent hoger op 1031,44 punten. Beleggers reageerden op de gedaalde olieprijzen en berichten over een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten.
7 uur geleden