China pakt schulden lokale overheden aan om economie te steunen
BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - China heeft een van zijn meest ambitieuze plannen in jaren aangekondigd om de schulden van lokale overheden te verminderen en de economie te stimuleren. De plannen werden vrijdag onthuld na afloop van de bijeenkomst van het Chinese parlement, die de hele week duurde.
China worstelt al jaren met een omvangrijke schuldenberg, die is overgebleven van eerdere stimuleringsmaatregelen tijdens de wereldwijde crisis van 2008 en 2009. Die schuldenberg bestaat voor een groot deel uit zogeheten verborgen schulden van lokale overheden. Dat zijn leningen waarvoor de overheid aansprakelijk is, maar die niet aan het publiek of andere schuldeisers bekend worden gemaakt.
Deze verborgen schulden zijn in het verleden voornamelijk opgebouwd door lokale overheden om belangrijke infrastructuurprojecten te financieren. De schuldenlast vormt echter een gevaar voor de financiële en economische stabiliteit in China. Ook hebben de lokale overheden door de enorme schulden weinig ruimte om nieuwe projecten te financieren en de kwakkelende economische activiteit te stimuleren.
Meer geld vrij
Om het probleem aan te pakken, trekt China 10 biljoen yuan (1,3 biljoen euro) uit om de schulden van lokale overheden te herfinancieren. Het schuldenplafond van lokale overheden wordt daarvoor verhoogd, waardoor ze 6 biljoen yuan aan extra speciale obligaties kunnen uitgeven om verborgen schulden te vervangen. Ook kunnen ze nog eens 4 biljoen yuan aan obligaties, die al zijn goedgekeurd, in de komende vijf jaar gebruiken om hun verborgen schulden om te ruilen.
De Chinese minister van Financiën Lan Fo'an schat dat de lokale overheden door de schuldenruil ongeveer 600 miljard yuan aan rentebetalingen besparen over vijf jaar. Dat zorgt er volgens hem voor dat er meer geld vrijkomt voor maatregelen om de investeringen en de consumptie aan te jagen. Lan zei verder dat de verborgen schuld van lokale overheden eind 2023 14,3 biljoen yuan bedroeg, en dat de autoriteiten van plan zijn dit tegen 2028 terug te brengen tot 2,3 biljoen yuan.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De brede S&P 500-index en de technologiegraadmeter Nasdaq zijn vrijdag met nieuwe recordstanden gesloten, geholpen door een sterk cijfer over de Amerikaanse banenmarkt. Het banenrapport van de overheid viel veel beter uit dan verwacht. Wel werd bekend dat het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten naar een nieuw dieptepunt is gezakt door zorgen bij huishoudens over een hoge inflatie die de koopkracht ondermijnt.
7 uur geledenSUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - De producent van AI-chips Cerebras Systems wil meer geld ophalen met zijn beursgang op Wall Street dan eerder gepland. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Cerebras van plan de uitgifteprijs bij de beursgang te verhogen vanwege de grote interesse van investeerders. Mogelijk kan het bedrijf maandag met een bekendmaking komen.
7 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche sluit drie dochterondernemingen die niet actief zijn in de autoproductie. Daardoor gaan ongeveer vijfhonderd banen verloren. Met de ingreep wil Porsche verder snijden in de kosten en zich meer focussen op de kernactiviteiten.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers op het Damrak deden het even rustig aan na een drukke week met veel kwartaalcijfers van grote bedrijven. De aandacht ging nu onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat beter uitviel dan verwacht. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden wel bij de stijgers in de AEX.
11 uur geledenANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
13 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
15 uur geleden