Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China pakt schulden lokale overheden aan om economie te steunen

China pakt schulden lokale overheden aan om economie te steunen

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - China heeft een van zijn meest ambitieuze plannen in jaren aangekondigd om de schulden van lokale overheden te verminderen en de economie te stimuleren. De plannen werden vrijdag onthuld na afloop van de bijeenkomst van het Chinese parlement, die de hele week duurde.

China worstelt al jaren met een omvangrijke schuldenberg, die is overgebleven van eerdere stimuleringsmaatregelen tijdens de wereldwijde crisis van 2008 en 2009. Die schuldenberg bestaat voor een groot deel uit zogeheten verborgen schulden van lokale overheden. Dat zijn leningen waarvoor de overheid aansprakelijk is, maar die niet aan het publiek of andere schuldeisers bekend worden gemaakt.

Deze verborgen schulden zijn in het verleden voornamelijk opgebouwd door lokale overheden om belangrijke infrastructuurprojecten te financieren. De schuldenlast vormt echter een gevaar voor de financiële en economische stabiliteit in China. Ook hebben de lokale overheden door de enorme schulden weinig ruimte om nieuwe projecten te financieren en de kwakkelende economische activiteit te stimuleren.

Meer geld vrij

Om het probleem aan te pakken, trekt China 10 biljoen yuan (1,3 biljoen euro) uit om de schulden van lokale overheden te herfinancieren. Het schuldenplafond van lokale overheden wordt daarvoor verhoogd, waardoor ze 6 biljoen yuan aan extra speciale obligaties kunnen uitgeven om verborgen schulden te vervangen. Ook kunnen ze nog eens 4 biljoen yuan aan obligaties, die al zijn goedgekeurd, in de komende vijf jaar gebruiken om hun verborgen schulden om te ruilen.

De Chinese minister van Financiën Lan Fo'an schat dat de lokale overheden door de schuldenruil ongeveer 600 miljard yuan aan rentebetalingen besparen over vijf jaar. Dat zorgt er volgens hem voor dat er meer geld vrijkomt voor maatregelen om de investeringen en de consumptie aan te jagen. Lan zei verder dat de verborgen schuld van lokale overheden eind 2023 14,3 biljoen yuan bedroeg, en dat de autoriteiten van plan zijn dit tegen 2028 terug te brengen tot 2,3 biljoen yuan.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit met verlies, Apple licht hoger na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met rode cijfers de handelsweek uitgegaan. Apple stond in de belangstelling na publicatie van cijfers. Daarnaast maakte president Donald Trump bekend dat hij Kevin Warsh voordraagt als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank. Warsh zou dan opvolger worden van Jerome Powell bij de Federal Reserve.

8 uur geleden
KLM ziet in regeerakkoord 'erkenning' belang luchtvaart

AMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.

9 uur geleden
Prijzen van goud en zilver hard omlaag na enorme opmars

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen vrijdag hard omlaag, waarmee even een einde kwam aan de enorme opmars sinds begin vorig jaar. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) zakte in New York met 10 procent en een troy ounce zilver werd 30 procent goedkoper.

10 uur geleden
Ruim 3 miljoen werklozen in Duitsland, hoogste aantal in 12 jaar

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Het aantal werklozen in Duitsland is boven de 3 miljoen uitgekomen. Van de beroepsbevolking heeft 6,6 procent geen werk, de hoogste stand in twaalf jaar.

12 uur geleden
Winst voor AEX, verlichtingsbedrijf Signify keldert in MidKap

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan, geholpen door plussen voor de chipfondsen Besi, ASMI en ASML. In de MidKap was verlichtingsbedrijf Signify een opvallende verliezer na bekendmaking van tegenvallende kwartaalresultaten en een reorganisatie waarbij honderden banen worden geraakt.

12 uur geleden
Bankensector ziet scherpe keuzes in coalitieakkoord

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) kijkt "uit naar een periode van constructieve politiek". In het coalitieakkoord dat vrijdag werd gepresenteerd ziet de bankensector "scherpe keuzes" om het verdienvermogen van de Nederlandse economie te vergroten.

13 uur geleden
Wall Street opent met rode cijfers, Apple bij dalers na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verlies begonnen. Apple stond in de vroege handel bij de dalers na bekendmaking van kwartaalcijfers donderdag na het slot van de handel in New York. Daarnaast verwerkten beleggers het nieuws dat president Donald Trump Kevin Warsh heeft voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank en opvolger van Jerome Powell bij de Federal Reserve.

14 uur geleden