
China organiseert top met Centraal-Aziatische landen
BEIJING (ANP/AFP) - President Xi Jinping van China is later deze maand de gastheer van een tweedaagse top met de leiders van vijf landen uit Centraal-Azië, maakte het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken maandag bekend. De leiders van Kazachstan, Tadzjikistan, Kirgizië, Turkmenistan en Oezbekistan komen 18 en 19 mei naar de Chinese stad Xi'an.
Het is de eerste officiële top tussen China en de Centraal-Aziatische landen volgens het ministerie. De top zal vooral in het teken staan van het versterken van de economische en diplomatieke relaties. Volgens een woordvoerder worden er "belangrijke politieke documenten" ondertekend.
China probeert zijn invloed in de regio te vergroten. Het land heeft miljarden dollars geïnvesteerd om aardgasreserves aan te boren. Spoorwegen in de regio die China met Europa verbinden vormen een belangrijk onderdeel van de Nieuwe Zijderoute, het ontwikkelingsproject van Xi waarbij infrastructuur in andere landen wordt aangelegd om de handel te bevorderen.
De voormalige Sovjet-republieken in Centraal-Azië liggen nog altijd onder de Russische invloedssfeer, maar er wordt in deze landen met wantrouwen naar de oorlog in Oekraïne gekeken. Rusland lijkt hierdoor aan invloed te verliezen in de regio, terwijl China juist toenadering zoekt tot deze landen. Vorige maand maakte het Chinese ministerie van Handel bekend dat de export naar Centraal-Azië in 2022 op jaarbasis met 60 procent steeg tot 1,4 miljard dollar.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Volgens Kyiv zijn woensdag acht burgers gedood door Russische droneaanvallen en luchtbombardementen. De slachtoffers vielen in de regio Donetsk, in het oosten van het land.
33 minuten geledenATHENE (ANP/RTR/AFP) - Griekenland schort de behandeling van asielverzoeken van Noord-Afrikaanse migranten voor drie maanden op. Het besluit volgt na een stijging in het aantal aankomsten op het eiland Kreta, aldus premier Kyriakos Mitsotakis.
44 minuten geledenTAIPEI (ANP/RTR) - Taiwan is begonnen aan zijn grootste militaire oefeningen ooit. Op die manier bereidt de eilandstaat zich voor op een eventuele aanval van China.
1 uur geledenBARCELONA (ANP) - Een grote natuurbrand in de Spaanse kustregio Catalonië is grotendeels onder controle. Inwoners van meerdere plaatsen in het gebied mogen weer naar buiten, meldt het regionale medium Catalan News. Voor de plaats Paüls geldt nog een uitzondering, vooral omdat de hulpdiensten daar massaal actief zijn.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt in Libanon wapenopslagplaatsen en andere infrastructuur van Hezbollah te hebben verwoest. Dat gebeurde op meerdere locaties in het zuiden van het land, bericht nieuwssite Times of Israel.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De burgemeester van Boedapest Gergely Karácsony heeft woensdag in het Europees Parlement een staande ovatie gekregen die enkele minuten duurde. Dat gebeurde nadat parlementsvoorzitter Roberta Metsola memoreerde dat tientallen Europarlementariërs eind juni konden deelnemen aan de Pride Boedapest, dankzij de burgemeester van de Hongaarse hoofdstad.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse autoriteiten hebben een inval gedaan in het hoofdkwartier van Rassemblement National (RN), de uiterst rechtse oppositiepartij van Marine Le Pen. Dat maakte partijkopstuk Jordan Bardella bekend via sociale media.
2 uur geleden