Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'China open voor onafhankelijk onderzoek naar oorsprong virus'

'China open voor onafhankelijk onderzoek naar oorsprong virus'

BERLIJN (ANP/RTR) - De Chinese overheid staat open voor een onafhankelijk internationaal onderzoek naar de herkomst van het nieuwe coronavirus. Dat zei de Chinese ambassadeur in Berlijn tegen het Duitse nieuws- en opinieblad Der Spiegel. China ligt vanuit onder andere de Verenigde Staten onder vuur omdat het verantwoordelijk zou zijn voor de verspreiding van het longvirus.

De Verenigde Staten hebben onder meer beweerd dat het virus afkomstig kan zijn uit een Chinees laboratorium en dat China de ernst van de uitbraak heeft willen verhullen. China heeft die beschuldigingen stellig ontkend en beweert altijd transparant te zijn geweest.

"Wij staan open voor een internationaal onderzoek", zegt de Chinese ambassadeur in het vraaggesprek met Der Spiegel. "Wij steunen een uitwisseling van onderzoek tussen wetenschappers." Ambassadeur Wu Ken stelde daarnaast dat China "verwerpt dat het zonder bewijs in het beklaagdenbankje wordt gezet, en dat schuld vooraf wordt aangenomen".

Bewijs

De Amerikaanse president Donald Trump en minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo zeggen dat zij bewijs hebben dat het nieuwe coronavirus oorspronkelijk komt uit een laboratorium in de stad Wuhan, waar het virus voor het eerst uitbrak. Trump en Pompeo geven echter niet aan wat dat bewijs is. Duitse inlichtingendiensten plaatsen in een rapport vraagtekens bij de Amerikaanse beschuldigingen en opperen dat die zijn gedaan om de aandacht af te leiden van het falen van de Amerikaanse overheid om de verspreiding van het virus in te dammen.

Australië opperde vorige maand tot woede van de Chinezen een internationaal onderzoek, maar zei daarbij dat dat voorstel niet tegen China is gericht. Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk hebben in een reactie op het Australische voorstel gezegd zich te willen richten op het aanpakken van het virus en niet op het vinden van een schuldige.

Volgens cijfers van Johns Hopkins University zijn er wereldwijd 3.864.696 mensen besmet geraakt met het nieuwe coronavirus, van wie er 270.020 zijn overleden. De Verenigde Staten zijn zowel qua aantal besmettingen als qua dodental het zwaarst getroffen land.

Meer uit Buitenland

Trump kondigt ontwapening Hamas en andere groepen in Gaza aan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op zijn platform Truth Social de "volledige ontwapening van Hamas en alle andere gewapende groepen" in Gaza aangekondigd na een "historisch akkoord" van de door hemzelf opgerichte Vredesraad.

1 uur geleden
Spanje sluit grens met Marokko bij exclave Melilla

MADRID (ANP) - Spanje sluit de grens met Marokko bij de Noord-Afrikaanse exclave Melilla. Dat meldt het Spaanse persbureau EFE. Inwoners zijn opgeroepen de grensovergang te mijden, zodat zij ordediensten niet in de weg lopen.

1 uur geleden
Italië wil Spanje uit Schengenzone schorsen om Ceuta-crisis

ROME (ANP) - Italië wil Spanje schorsen van de Schengenzone, vanwege het grote aantal migranten dat is aangekomen in de Spaanse exclave Ceuta. De Italiaanse premier Giorgia Meloni schrijft op X contact te hebben met relevante instanties en daarna bereid te zijn "met buitengewone maatregelen in te grijpen, om de grenzen en de veiligheid van burgers te beschermen".

4 uur geleden
Spaanse premier naar Ceuta om plotselinge migranteninstroom

MADRID (ANP/AFP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez reist vrijdag af naar Ceuta, de Spaanse exclave gelegen tegen Marokko. Daar kwamen donderdag onverwacht honderden migranten Spanje binnen, onder meer door een hek te bestormen of eromheen te zwemmen. Dat leidde al tot zeker negen doden.

5 uur geleden
Telegram-oprichter noemt aanklachten gevolg van weigeren censuur

MOSKOU (ANP) - Telegram-oprichter Pavel Doerov noemt de keuze van het Kremlin om hem aan te merken als terrorist een gevolg van zijn weigering om mee te werken aan massasurveillance en censuur. Eerder deze week werd Doerov in Rusland aangeklaagd om het vermeende faciliteren van terrorisme en sabotage, en werd er een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd.

6 uur geleden
15 jaar cel voor vader schoolschutter om wapen als kerstcadeau

WINDER (ANP) - De vader van een tiener die twee jaar geleden een schietpartij pleegde op een school in de Verenigde Staten is veroordeeld tot vijftien jaar cel. De vader werd eerder door een jury schuldig bevonden aan meerdere aanklachten, waaronder doodslag. Hij gaf zijn zoon met kerst een wapen dat gebruikt werd bij de schietpartij.

6 uur geleden
Spanje stuurt militairen naar exclave na komst migranten

CEUTA (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse regering stuurt militairen naar de exclave Ceuta, waar donderdag honderden migranten aankwamen. De politie zei overweldigd te zijn door hun plotselinge komst en de autoriteiten riepen een noodsituatie uit.

6 uur geleden