
'China open voor onafhankelijk onderzoek naar oorsprong virus'
BERLIJN (ANP/RTR) - De Chinese overheid staat open voor een onafhankelijk internationaal onderzoek naar de herkomst van het nieuwe coronavirus. Dat zei de Chinese ambassadeur in Berlijn tegen het Duitse nieuws- en opinieblad Der Spiegel. China ligt vanuit onder andere de Verenigde Staten onder vuur omdat het verantwoordelijk zou zijn voor de verspreiding van het longvirus.
De Verenigde Staten hebben onder meer beweerd dat het virus afkomstig kan zijn uit een Chinees laboratorium en dat China de ernst van de uitbraak heeft willen verhullen. China heeft die beschuldigingen stellig ontkend en beweert altijd transparant te zijn geweest.
"Wij staan open voor een internationaal onderzoek", zegt de Chinese ambassadeur in het vraaggesprek met Der Spiegel. "Wij steunen een uitwisseling van onderzoek tussen wetenschappers." Ambassadeur Wu Ken stelde daarnaast dat China "verwerpt dat het zonder bewijs in het beklaagdenbankje wordt gezet, en dat schuld vooraf wordt aangenomen".
Bewijs
De Amerikaanse president Donald Trump en minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo zeggen dat zij bewijs hebben dat het nieuwe coronavirus oorspronkelijk komt uit een laboratorium in de stad Wuhan, waar het virus voor het eerst uitbrak. Trump en Pompeo geven echter niet aan wat dat bewijs is. Duitse inlichtingendiensten plaatsen in een rapport vraagtekens bij de Amerikaanse beschuldigingen en opperen dat die zijn gedaan om de aandacht af te leiden van het falen van de Amerikaanse overheid om de verspreiding van het virus in te dammen.
Australië opperde vorige maand tot woede van de Chinezen een internationaal onderzoek, maar zei daarbij dat dat voorstel niet tegen China is gericht. Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk hebben in een reactie op het Australische voorstel gezegd zich te willen richten op het aanpakken van het virus en niet op het vinden van een schuldige.
Volgens cijfers van Johns Hopkins University zijn er wereldwijd 3.864.696 mensen besmet geraakt met het nieuwe coronavirus, van wie er 270.020 zijn overleden. De Verenigde Staten zijn zowel qua aantal besmettingen als qua dodental het zwaarst getroffen land.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De eerste groep ongedocumenteerde migranten die een betaling van 1000 dollar (ongeveer 890 euro) accepteerde is maandag vrijwillig vertrokken uit de Verenigde Staten. De migranten stemden door de acceptatie van het geld in met "zelfdeportatie" en werden naar Honduras en Colombia gevlogen, aldus het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid.
1 uur geledenGAZA (ANP/AFP) - Maandag zijn zeker 91 mensen omgekomen bij Israëlische aanvallen op de Gazastrook, meldde een functionaris van de burgerbescherming in Gaza, die hieraan toevoegde dat de doden sinds de vroege ochtend werden geregistreerd. Eerder op de dag werd een dodental van 52 gemeld.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering gaat 5 miljoen dollar (4,45 miljoen euro) betalen aan de nabestaanden van Ashli Babbitt, een Trump-aanhanger die werd doodgeschoten door de politie toen ze het Capitool bestormde in 2021. Haar familie had de overheid aangeklaagd en eiste 30 miljoen dollar, maar volgens The Washington Post is die nu een schikking overeengekomen met de regering van Donald Trump.
6 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat zijn land en Rusland maandag telefonisch contact hebben gehad over een aanstaande gevangenenruil. De landen stemden vorige week in met een grote uitwisseling van krijgsgevangenen, tijdens directe onderhandelingen in Istanbul.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky overwegen Oekraïne en zijn bondgenoten een ontmoeting op hoog niveau te organiseren tussen Oekraïne, Rusland, de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en de landen uit de Europese Unie. Dat zou de volgende stap kunnen zijn in het bereiken van vrede tussen Rusland en Oekraïne.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft na zijn telefoongesprek met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin ook gebeld met een aantal Europese leiders. Hij sprak met Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen, de Duitse bondskanselier Friedrich Merz, de Franse president Emmanuel Macron, de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, de Italiaanse premier Giorgia Meloni en de Finse president Alexander Stubb.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Canada dreigen met maatregelen tegen Israël als dat land niet stopt met zijn offensief in Gaza en de beperkingen op de hulpgoederen voor het gebied niet opheft. Ook spreken zij zich uit tegen nieuwe nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever.
7 uur geleden