China oefent 'precisieaanvallen' rondom Taiwan
TAIPEI (ANP/AFP) - Chinese gevechtsvliegtuigen en oorlogsschepen omsingelen voor de tweede dag van een driedaagse militaire oefening de eilandstaat Taiwan. Volgens Chinese staatsmedia worden er zondag "precisieaanvallen op belangrijke doelen op het eiland Taiwan en de omringende wateren" gesimuleerd. De Verenigde Staten riep op tot terughoudendheid en waarschuwde dat zij de acties van Beijing op de voet volgen.
Volgens het Taiwanese ministerie van Defensie waren er zondag negen Chinese oorlogsschepen en 58 vliegtuigen actief rondom het eiland.
De oefening volgt op een bezoek van de Taiwanese president Tsai Ing-wen aan de Verenigde Staten. Zij ontmoette daar ook de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Kevin McCarthy. Dit zorgde voor woede in Beijing, omdat de Chinese regering Taiwan als zijn eigen territorium beschouwt. De militaire driedaagse training dient als waarschuwing tegen "provocaties van separatisten die Taiwanese onafhankelijkheid nastreven", zei een woordvoerder van het Chinese leger eerder.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) zegt de Amerikaanse terugtrekking uit een belangrijk klimaatverdrag van de Verenigde Naties te betreuren. "Het UNFCCC vormt de basis voor wereldwijde klimaatactie", benadrukt de Nederlander in een bericht op X.
33 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat de Verenigde Staten Venezuela nog jaren zullen runnen. In een interview met The New York Times (NYT) liet hij in het midden hoelang precies. "Dat moet de tijd uitwijzen." Hij zei dat de VS ook voor langere tijd olie uit Venezuela gaan halen en toonde zich tevreden over de samenwerking met de huidige interim-regering.
37 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO-landen bespreken donderdag de dreigementen van de Verenigde Staten om desnoods gewapenderhand Groenland van Denemarken af te pakken. Hun ambassadeurs overleggen over de voor de NAVO existentiële kwestie op het hoofdkwartier in Brussel, zeggen ingewijden. Groenland stond niet op de agenda, maar de NAVO-landen zouden er niet omheen kunnen.
43 minuten geledenDNIPRO (ANP/RTR/AFP) - Russische aanvallen hebben in het zuidoosten van Oekraïne geleid tot grootschalige stroomuitval. Vicepremier Oleksi Koeleba meldt dat meer dan een miljoen consumenten zijn getroffen.
1 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR/AFP) - Australië laat een groot landelijk onderzoek instellen naar de aanslag bij Bondi Beach. Premier Anthony Albanese had zich daar eerder nog tegen verzet, maar noemt het nu toch de juiste onderzoeksvorm. Het land stelt een koninklijke commissie in en kiest daarmee voor het zwaarste instrument. Zo'n commissie kan bewijsmateriaal opvragen en mensen dagvaarden om te komen getuigen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - Boeren zijn met tractoren Parijs binnengetrokken om te protesteren tegen onder meer het Mercosur-handelsakkoord. Er ontstonden blokkades in de Franse hoofdstad en op snelwegen ernaartoe.
2 uur geledenADEN (ANP/AFP) - De leider van de Jemenitische separatistengroep STC is naar Abu Dhabi in de Verenigde Arabische Emiraten gevlucht, zo verklaart de door Saudi-Arabië geleide coalitie. "Betrouwbare informatie geeft aan dat Aidarous al-Zoubaidi en anderen midden in de nacht zijn gevlucht", aldus de coalitie. Al-Zoubaidi zou per boot en vervolgens per vliegtuig naar Abu Dhabi - met tussenstops in Somaliland en Somalië - zijn gegaan.
3 uur geleden