Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China noemt sancties VS paranoïde

China noemt sancties VS paranoïde

PEKING (ANP/AFP) - China beschuldigt de VS ervan te lijden aan "paranoïde zinsbegoocheling", nadat de Amerikaanse Senaat akkoord was gegaan met enorme investeringen om de economische macht van de volksrepubliek vooral op technologisch gebied terug te dringen. De commissie Buitenlandse Zaken van het parlement in Peking heeft de Amerikaanse plannen inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van China genoemd. Ze werkt aan tegenmaatregelen die donderdag ter stemming kunnen worden gebracht.

Het is volgens de commissie het recht van elk land zich economisch te ontwikkelen met behulp van technologie. De VS willen de komende jaren 200 miljard euro uittrekken voor intensief onderzoek en de ontwikkeling van nieuwe technologieën. De Senaat was dinsdag opvallend eensgezind omdat zowel Democraten als Republikeinen ervan overtuigd zijn dat in hun ogen het agressieve China Amerika dreigt in te halen op economisch, technologisch en militair gebied.

President Joe Biden heeft kort voor zijn reis naar Europa de lijst van Chinese ondernemingen waar volgens bestaande sancties niet in geïnvesteerd mag worden, uitgebreid van 48 naar 59 ondernemingen. De VS en de EU vaardigen onder meer sancties uit tegen Chinese bedrijven die te maken hebben met de onderdrukking van de Oeigoerse minderheid in het noordwesten van China. Ze beschermen ook hun markten tegen bepaalde buitenlandse producten of diensten.

Het Chinese parlement is van plan donderdag te reageren op het groeiend aantal strafmaatregelen dat de VS en de EU nemen tegen de Chinese expansie. Er komt volgens de parlementariërs "een speciale wet gericht tegen buitenlandse sancties". Het is nog niet precies bekend wat ze voor ogen hebben, maar mogelijk kunnen Chinese ondernemingen straks in Chinese rechtbanken schadevergoedingen van buitenlandse partijen eisen voor verliezen als gevolg van sancties. Het kan ook gaan over handelssancties tegen andere landen of uitsluiting van buitenlandse bedrijven van de Chinese markt.

Meer uit Buitenland

Analyse: fossiele brandstoflobbyisten overspoelen COP30

BELÉM (ANP) - Een op de 25 deelnemers van de COP30-klimaatgesprekken in Brazilië is een fossiele brandstoflobbyist, blijkt uit een nieuwe analyse van Kick Big Polluters Out (KBPO). 1600 lobbyisten hebben toegang gekregen tot de gesprekken, de grootste aanwezigheid ooit, aldus KBPO.

10 minuten geleden
Meerdere doden en vermisten bij aardverschuiving in Indonesië

CILACAP (ANP/AFP) - Bij een aardverschuiving op het Indonesische eiland Java, veroorzaakt door hevige regenval, zijn twee doden gevallen. Zeker 21 andere mensen zijn nog vermist.

30 minuten geleden
Dode en gewonden bij Russische aanval op Kyiv

KYIV (ANP/AFP) - Bij een Russische aanval op de Oekraïense hoofdstad Kyiv is één dode gevallen. Zeker 24 anderen raakten gewond, aldus de Oekraïense hulpdiensten.

1 uur geleden
Japan wil gepensioneerde agenten en soldaten inzetten tegen beren

TOKYO (ANP) - Japan wil gepensioneerde politieagenten en soldaten inzetten om beren te bestrijden, nu het land te maken heeft met een recordaantal dodelijke aanvallen dit jaar.

1 uur geleden
Amerikaanse kustwacht: Russisch marineschip gezien nabij Hawaï

HONOLULU (ANP) - De Amerikaanse kustwacht heeft op 29 oktober een Russisch marineschip gedetecteerd op ongeveer 24 kilometer ten zuiden van het eiland Oahu, nabij de territoriale wateren van de Verenigde Staten. Oahu maakt deel uit van de Hawaiiaanse eilandengroep.

4 uur geleden
Burgemeester Kyiv: massale aanval op de hoofdstad

KYIV (ANP) - Oekraïense luchtverdedigingssystemen zijn vrijdagochtend vroeg actief in Kyiv tijdens wat de burgemeester van de hoofdstad, Vitali Klitsjko, omschrijft als een "massale" Russische aanval op de hoofdstad. Daarbij zijn twee mensen gewond geraakt. De burgemeester draagt inwoners van de stad op in schuilkelders te blijven.

5 uur geleden
Families in beroep tegen seponering strafzaak tegen Boeing

WASHINGTON (ANP) - Families van enkele slachtoffers van twee dodelijke crashes met de Boeing 737 MAX, waarbij 346 mensen omkwamen, hebben een Amerikaans hof van beroep gevraagd een beslissing van een rechter terug te draaien. Deze rechter had een verzoek van het ministerie van Justitie goedgekeurd om een strafzaak tegen de vliegtuigbouwer te seponeren.

5 uur geleden