Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'China neemt omstreden veiligheidswet voor Hongkong aan'

'China neemt omstreden veiligheidswet voor Hongkong aan'

PEKING (ANP/RTR/DPA) - Het Chinese parlement heeft dinsdag de omstreden veiligheidswet voor Hongkong aangenomen. Lokale media in Hongkong melden op basis van anonieme bronnen dat het wetsvoorstel met unanieme stemmen is goedgekeurd door het Staand Comité van het Volkscongres.

Met de nieuwe wet voor nationale veiligheid verstevigt Peking zijn greep op Hongkong, dat 23 jaar geleden werd overgedragen aan China, maar wel een eigen rechtssysteem en lokaal parlement hield. Internationaal is met grote bezorgdheid gereageerd op de plannen van China voor de nieuwe wet.

De veiligheidswet komt volgens Peking in reactie op de onrusten in Hongkong van afgelopen jaar die waren ontstaan na een wetsvoorstel waarmee uitlevering aan China mogelijk werd. Met de nieuwe wet wordt het streven naar afscheiding, buitenlandse inmenging en ondermijning verboden. De wet die een maximale straf van levenslang kent, heeft voorrang op het onafhankelijke rechtssysteem van Hongkong.

Supervisie over stadsbestuur

De wet treedt in werking zodra hij is gepubliceerd in Hongkong. De verwachting is dat dit snel gebeurt. De bedoeling is dat China een nationaal veiligheidsbureau in Hongkong gaat opzetten dat inlichtingen verzamelt, dat misdaden tegen de nationale veiligheid afhandelt en dat "supervisie houdt over en sturing geeft aan het stadsbestuur".

De bekende pro-democratie-activist Joshua Wong zei in reactie op het nieuws over de wet dat hij stopt als leider van de groep Demosisto. Volgens Wong wordt hij "een primair doelwit" van de nieuwe nationale veiligheidswet. De regering in Taiwan heeft in een reactie zijn burgers gewaarschuwd voor de risico's bij het bezoeken van Hongkong.

Meer uit Buitenland

Grote WOII-bom onschadelijk gemaakt in Neurenberg

NEURENBERG (ANP) - In de Duitse stad Neurenberg is een grote bom uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk gemaakt en verwijderd. Meer dan 20.000 bewoners moesten vrijdagavond worden geëvacueerd en konden in de vroege zaterdagochtend terug naar huis, aldus de gemeente Neurenberg op X. Het ging volgens de stad om de grootste evacuatie sinds WOII.

2 uur geleden
Trump zegt BBC volgende week aan te klagen om schadevergoeding

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag een eis tot schadevergoeding tussen de 1 en 5 miljard dollar tegen de BBC aangekondigd. "We klagen ze ergens volgende week aan."

3 uur geleden
Zeker zeven doden bij ontploffing op politiebureau Kashmir

NEW DELHI (ANP) - Zeker zeven mensen zijn om het leven gekomen en 27 gewond geraakt toen op een politiebureau in Kashmir in het noorden van India in beslag genomen explosieven ontploften. Dat meldde het Indiase televisiestation NDTV.

5 uur geleden
Bloomberg: Trump verkoopt waarschijnlijk F-35's aan Saoedi-Arabië

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat naar verwachting een overeenkomst sluiten met de Saudische kroonprins Mohammed bin Salman, waardoor het koninkrijk F-35 straaljagers kan kopen, meldt een anonieme functionaris aan Bloomberg. De verkoop zou de banden met Saoedi-Arabië aanzienlijk verstevigen. Bin Salman komt dinsdag op bezoek in het Witte Huis.

9 uur geleden
Zoon Bolsonaro vervolgd voor poging tot samenspannen met VS

BRASILIA (ANP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof gaat de zoon van ex-president Jair Bolsonaro, Eduardo, vervolgen voor een poging tot samenspanning met Amerikaanse autoriteiten. Hij vroeg president Trump om zich te bemoeien met de zaak tegen zijn vader en sancties op te leggen.

10 uur geleden
Doden bij busongeluk in Zweedse hoofdstad Stockholm

STOCKHOLM (ANP) - Bij een busongeluk in de Zweedse hoofdstad Stockholm zijn drie doden en meerdere gewonden gevallen, meldt de politie. Een bus reed in op een bushalte waar mensen stonden te wachten. Drie gewonden zijn naar het ziekenhuis gebracht.

10 uur geleden
Trump probeert nieuwe ruzie Thailand en Cambodja te beslechten

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Trump heeft contact opgenomen met Thailand en Cambodja na het oplaaien van het grensconflict tussen de Zuidoost-Aziatische buurlanden. Het jongste geschil dreigt het door Trump bemiddelde vredesakkoord te doen mislukken, aldus het Witte Huis.

11 uur geleden