China neemt koppositie van Japan over als grootste auto-exporteur
TOKIO (ANP/AFP) - China heeft Japan vorig jaar ingehaald als 's werelds grootste exporteur van auto's. Chinese automakers groeien vooral hard op het vlak van elektrische voertuigen.
In 2023 voerde China ruim 4,9 miljoen auto's uit, meldde de branchevereniging CAAM. Dat is meer dan de 4,4 miljoen geƫxporteerde auto's die de Japanse vereniging voor autofabrikanten woensdag meldde.
Dat Japan zijn koppositie heeft verloren, komt deels doordat grote automerken uit dat land zoals Toyota ook veel voertuigen buiten hun thuisland produceren. Bij Chinese fabrikanten is dat minder het geval.
Elektrische auto's
Onlangs werd al bekend dat het Amerikaanse Tesla zijn positie van grootste fabrikant van elektrische auto's moest afstaan aan een Chinese concurrent. BYD uit Shenzhen, ooit begonnen als fabrikant van accu's, was in het vierde kwartaal met ruim 526.000 verkochte elektrische voertuigen Tesla ruim de baas.
China krijgt bij die groei geregeld het verwijt oneerlijk te concurreren dankzij royale staatssubsidies voor autofabrikanten. De Europese Commissie kondigde vorig jaar een onderzoek aan naar overheidssteun die Chinese auto's kunstmatig goedkoop zou houden, wat mogelijk leidt tot strafmaatregelen.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - Ongeveer 3000 werknemers van distributiecentra van Amazon in Duitsland hebben vrijdag tijdens Black Friday het werk neergelegd in een loonconflict met vakbond Verdi. De staking trof grote distributiecentra van Amazon in onder meer Dortmund, Graben, Koblenz en Bad Hersfeld.
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van november met kleine winst gesloten. Over de gehele maand leed de hoofdgraadmeter op het Damrak wel verlies.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben in de week voor Black Friday meer aankopen gedaan dan in de week voor het koopjesfestijn vorig jaar. Dit komt naar voren uit cijfers die iDEAL rond Black Friday en Cyber Monday dagelijks publiceert.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Chinese eigenaar van Nexperia heeft de Nederlandse tak van de chipmaker vrijdag beschuldigd van samenzwering om een niet-Chinese toeleveringsketen op te zetten. Ook beweerde eigenaar Wingtech dat Nexperia Nederland het moederbedrijf permanent van zijn controle wil ontdoen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vakbond FNV heeft tot 17 december om met een definitief hervormingsplan te komen. Als de groepen die nu tegenover elkaar staan binnen de grootste vakbond van Nederland er dan nog niet uit zijn, grijpt de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam in. Dat heeft de rechter vrijdag gezegd na een urenlange en rumoerige zitting over het oplossen van de bestuurscrisis binnen de bond.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger geopend. Beleggers namen weinig risico op de laatste handelsdag van een turbulente beursmaand. November werd gekenmerkt door twijfel over de hoge waarderingen van de AI-bedrijven en onzekerheid over een verdere renteverlaging door de Federal Reserve. Wall Street bleef donderdag dicht voor Thanksgiving Day en is op Black Friday slechts een halve dag geopend. De New Yorkse beurzen sluiten op deze voor retailers belangrijke koopjesdag om 19.00 uur Nederlandse tijd.
4 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De grote storing bij de handel in futures en opties op de Chicago Mercantile Exchange (CME) van vrijdag is voorbij. Dat meldt CME Group, dat de grootste derivatenbeurs ter wereld exploiteert.
5 uur geleden