
China mikt op groei van 5 procent ondanks handelsspanningen
BEIJING (ANP/AFP) - China heeft de economische groeidoelstelling voor 2025 vastgesteld op ongeveer 5 procent. De doelstelling blijft daarmee gelijk aan die van vorig jaar ondanks de toegenomen handelsspanningen tussen China en de Verenigde Staten. De Chinese premier Li Qiang presenteerde tijdens de jaarlijkse parlementaire vergadering in Beijing ook maatregelen om de economie aan te jagen en de groeidoelstelling te halen.
De op een na grootste economie van de wereld, die kampt met een crisis in de vastgoedmarkt, een afzwakkende consumptie en vergrijzing van de bevolking, groeide in 2024 ook met 5 procent. Dat was wel het traagste groeitempo in decennia. In 2023 bedroeg de groei nog 5,2 procent.
Om de groei aan te jagen en het doel te bereiken, heeft de Chinese overheid afgelopen jaar al een reeks steunmaatregelen genomen om de huizenmarkt uit het slop te trekken en de kredietverstrekking door banken te stimuleren. Zo werden de leenkosten voor hypotheken verlaagd en de regels rond woningaankopen versoepeld. Voor dit jaar heeft de Chinese regering verdere renteverlagingen en hogere overheidsuitgaven beloofd om de economie te wapenen tegen de Amerikaanse importheffingen op Chinese goederen.
Importtarief
De VS verhoogde deze week het importtarief op producten uit China van 10 naar 20 procent. China sloeg meteen terug met heffingen van 10 tot 15 procent op bepaalde landbouwproducten uit de VS. China reageerde eerder al met wederkerige importheffingen op de extra Amerikaanse tarieven voor Chinese goederen, die in februari werden ingevoerd.
Om de binnenlandse vraag aan te jagen gaat Beijing dit jaar meer geld uitgeven. De doelstelling voor het begrotingstekort van de overheid werd daardoor verhoogd naar ongeveer 4 procent van het bruto binnenlands product (bbp). Dat is het grootste tekort sinds 2010. Vorig jaar bedroeg deze doelstelling 3 procent. Daarnaast verlaagde China zijn inflatiedoelstelling voor dit jaar van 3 procent naar 2 procent.
China streeft verder naar een werkloosheidspercentage in steden van ongeveer 5,5 procent en wil meer dan 12 miljoen banen creƫren in stedelijke gebieden. Vorig jaar bedroeg de werkloosheid in steden nog 5,1 procent. Ook werd het defensiebudget voor 2025 met ruim 7 procent verhoogd.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Schiphol waarschuwt dat de aangekondigde staking van KLM-grondpersoneel komende woensdag tot "onaanvaardbare risico's" leidt. Volgens een advocaat van Schiphol heeft de luchthaven de plannen van de vakbonden geanalyseerd. Daaruit is onder meer naar voren gekomen dat de parkeerplekken voor vliegtuigen aan de gates kunnen vollopen.
8 minuten geledenWENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC+ gaat zaterdag waarschijnlijk besluiten de olieproductie in augustus opnieuw te verhogen, met 411.000 vaten per dag. Dat meldden bronnen bij de OPEC+ aan persbureau Reuters. Die onlinevergadering zou eigenlijk op zondag plaatsvinden, maar zou zijn vervroegd naar zaterdag.
13 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De scheepvaart op de Donau heeft last van een lage waterstand door de grote hitte in onder meer Hongarije deze week. Daardoor kunnen binnenvaartschepen minder lading vervoeren. Het Hongaarse bureau voor watermanagement noemt het opmerkelijk dat de Donau nu al een lage waterstand heeft. Normaal komt dat het vaakst voor in augustus.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vakbonden FNV en CNV vinden dat de rechter niet ook de tweede door hen aangekondigde staking van KLM-grondpersoneel kan verbieden. Advocaten van de bonden hebben de rechter in Amsterdam vrijdag uitgelegd dat er voor de nieuwe stakingsaanzegging overleg over de veiligheid heeft plaatsgevonden met KLM en ook speciale veiligheidsmaatregelen zijn genomen.
1 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Nederlandse zeevissers hebben vorig jaar onder de streep winst behaald, maar het is niet genoeg om de vlootvernieuwing te bekostigen die hard nodig is. Dat stelt Wageningen University Research (WUR), dat jaarlijks cijfers over de visserijsector presenteert.
1 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Nederlandse zeevissers hebben vorig jaar onder de streep winst behaald, maar het is niet genoeg om de vlootvernieuwing te bekostigen die hard nodig is. Dat stelt Wageningen University Research (WUR), dat jaarlijks cijfers over de visserijsector presenteert.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - KLM vindt ook de tweede door vakbonden FNV en CNV aangekondigde grondpersoneelstaking te ver gaan. In de rechtbank in Amsterdam wees een advocaat van het bedrijf op de vele passagiers die daardoor in de problemen dreigen te komen en de tientallen miljoenen euro's die dit aan schade zou opleveren.
2 uur geleden