China kondigt sancties aan tegen politici VS
PEKING (ANP/BLOOMBERG) - China gaat Amerikaanse politici sancties opleggen. Ook wordt het visumbeleid voor Amerikaanse diplomaten aangescherpt, meldt het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken.
China reageert zo op Amerikaanse sancties tegen veertien Chinese toppolitici. Die kregen die strafmaatregelen opgelegd omdat ze volgens de VS een kwalijke rol speelden in besluitvorming over Hongkong.
Een woordvoerder van het Chinese ministerie noemde de Amerikaanse politici die met sancties te maken krijgen nog niet bij naam. Hij maakte wel duidelijk met welke maatregelen Amerikaanse diplomaten in zijn land te maken krijgen. Houders van Amerikaanse diplomatieke paspoorten kunnen straks niet meer visumvrij naar Hongkong en Macau reizen. Die gebieden hebben een speciale status binnen de communistische volksrepubliek.
De VS en China liggen al geruime tijd in de clinch over de wijze waarop Peking omgaat met de speciale status van die miljoenenstad. De voormalige Britse kroonkolonie maakt sinds 1997 weer deel uit van China. Dat beloofde dat Hongkong tot 2047 een hoge mate van autonomie zou houden, maar volgens critici houdt Peking zich niet aan die afspraak.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De NAVO zou de Verenigde Staten eigenlijk moeten helpen bij het verkrijgen van Groenland, zegt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. Alleen de VS zijn in staat om het gebied te verdedigen tegen Rusland en China, en dat is essentieel voor de veiligheid van de VS, aldus Trump. Hij noemt iedere andere uitkomst vlak voor Amerikaans overleg met Groenland en Denemarken "onaanvaardbaar".
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid te onderhandelen over vrede in Oekraïne, al zijn gesprekken over een staakt-het-vuren niet serieus te nemen voordat er een vredesakkoord ligt. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov tijdens een persconferentie. Het zou daarbij helpen, zei Lavrov, als de VS het Kremlin op de hoogte houden van de vredesvoorstellen zoals die nu besproken worden.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met de benoeming van Mychajlo Fedorov als nieuwe minister van Defensie. De 34-jarige was vicepremier en minister van Digitale Transformatie. Hij speelde een rol bij technische innovaties in de oorlog tegen Rusland.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt voor "ongekende gevolgen" als de Verenigde Staten Groenland innemen. Het eiland hoort bij Denemarken, maar de Amerikaanse president Donald Trump wil het bij de VS voegen omdat dat volgens hem "nodig is voor de nationale veiligheid".
2 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Het dodental na een treinongeluk in het noordoosten van Thailand is opgelopen naar 31, meldt het ministerie van Gezondheid. Het ongeluk vond woensdagochtend plaats toen een bouwkraan op rijtuigen van een trein viel. De trein, die onderweg was naar hoofdstad Bangkok, ontspoorde en stond korte tijd in brand.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De Japanse premier is van plan binnen afzienbare tijd het Lagerhuis te ontbinden. Dat zegt de partijleider van coalitiepartner de Japanse Innovatiepartij. Daarmee maakt de coalitie van premier Sanae Takaichi de weg vrij voor vervroegde verkiezingen, in wat volgens verschillende media een poging is om een steviger mandaat te krijgen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - 60 van de 90 miljard euro van de EU-lening voor Oekraïne voor 2026 en 2027 is bedoeld voor aankoop van militair materiaal, heeft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie woensdag bekendgemaakt. Dat moet vooral in Europa worden gekocht. Alleen als het benodigde materiaal niet in Europa te koop is of niet op tijd kan worden geleverd, kan het buiten Europa worden aangeschaft.
3 uur geleden