China klaagt over bezoek Amerikaanse onderminister aan Taiwan
PEKING (ANP/RTR) - De Chinese minister van buitenlandse zaken heeft donderdag formeel een klacht ingediend bij de Verenigde Staten vanwege het bezoek van een Amerikaanse topfunctionaris in Taiwan. Het bezoek ligt gevoelig bij China, dat Taiwan ziet als een afvallige provincie.
De Verenigde Staten sturen voor de tweede keer in korte tijd een topfunctionaris naar Taiwan. Het gaat om staatssecretaris Keith Krach, de hoogste functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken die het eiland in vier decennia bezoekt.
China erkent Taiwan niet als zelfstandige staat en is daarom niet blij met het bezoek. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken laat weten dat zij zullen reageren met "noodzakelijk maatregelen" op het bezoek. "We dringen de VS erop aan de extreme gevoeligheid van de Taiwanese kwestie te erkennen. China zal de nodige maatregelen nemen, afhankelijk van hoe de situatie zich ontwikkelt." Het is niet bekend wat deze maatregelen inhouden.
Relatie onder druk
Het bezoek van Krach zet de relatie tussen China en de VS verder op scherp. De verhouding tussen de twee grootmachten is de afgelopen tijd al onder druk komen te staan door een reeks handels-, militaire en veiligheidskwesties, én het coronavirus.
De Amerikaanse staatssecretaris komt donderdagmiddag aan in Taipei, de hoofdstad van Taiwan. Zijn bezoek neemt drie dagen in beslag. Behalve dat hij een herdenkingsdienst voor oud-president Lee Teng-hui bijwoont, zal hij ook bespreken hoe economische samenwerking versterkt kan worden.
Meer uit Buitenland
NUUK (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is aangekomen in Groenland. Ze is daar om te tonen dat ze het semiautonome deel van het Deense koninkrijk steunt in deze "zeer moeilijke tijd", nu de Amerikanen hun oog hebben laten vallen op het arctische eiland.
1 uur geledenMADRID (ANP) - Het Spaanse Openbaar Ministerie heeft de zaak tegen Julio Iglesias geseponeerd. De reden is dat Spaanse rechtbanken geen bevoegdheid hebben om de zaak te behandelen omdat het vermeende misbruik niet in Spanje plaatsvond. Ook wonen de vermeende slachtoffers in het buitenland.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer vindt de uitspraken die de Amerikaanse president Donald Trump deed over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan "beledigend en ronduit afschuwelijk". Trump beledigde bondgenoten rond zijn bezoek aan Davos met de opmerking dat in de strijd in Afghanistan Amerikanen aan het front vochten en andere NAVO-landen de frontlinie schuwden.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Iraakse premier Mohammed Shia al-Sudani vindt dat Europese landen IS-gevangenen moeten terughalen die door de VS vanuit Syrië naar Irak worden overgebracht. Hij zei tegen de Franse president Emmanuel Macron dat landen, met name uit de EU, hun "verantwoordelijkheid moeten nemen door deze personen met hun nationaliteit terug te halen" en te vervolgen.
4 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het geweld tegen demonstranten in Iran van de voorbije weken is het dodelijkste sinds de Iraanse Revolutie van 1979. Dat zegt de VN-verkenningsmissie die onderzoek doet naar de situatie.
4 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - Militairen die Denemarken naar Groenland had gestuurd, kregen de opdracht mee gevechtsklaar te zijn voor het geval de Verenigde Staten het gebied zouden aanvallen. Dat meldde de Deense publieke omroep DR vrijdag.
6 uur geledenMADRID (ANP) - Uit de voorlopige onderzoeksresultaten naar de dodelijke treinbotsing bij het Spaanse Adamuz blijkt dat een scheur in het spoor daar al zat voordat het voorval plaatsvond. Dat schrijft het instituut dat het voorval onderzoekt.
6 uur geleden