China investeert nog weer miljarden in drie kolenmijnen
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China investeert nog eens miljarden in drie verschillende projecten voor kolenmijnen. Daarmee blijft het land gebruikmaken van de fossiele brandstof die in grote delen van de wereld wordt gemeden. China's landelijke ontwikkelingscommissie is van plan ruim 24 miljard yuan (omgerekend zo'n 3,3 miljard euro) te steken in de projecten.
De Chinese overheid hoopt met de investering een nieuw stroomtekort zoals eind vorig jaar ontstond voor te zijn. Daardoor lagen delen van de Chinese economie gedurende periodes stil. Het tekort was het gevolg van het geringe aanbod van kolen door de snel stijgende prijzen voor de brandstof. Dat leidde ertoe dat veel landen overstapten op bijvoorbeeld gas voor de opwekking van stroom. Nu ook gas echter duur is, zijn kolen weer zeer gewild.
De investeringen moeten ertoe bijdragen dat er jaarlijks 19 miljoen ton kolen extra worden gewonnen. Twee van de drie kolenmijnprojecten komen in de noordwestelijke provincie van Shaanxi, de ander in Mongolië. De projecten worden waarschijnlijk grotendeels gefinancierd door banken. Dat staat haaks op de beloftes van andere banken wereldwijd, die juist veelal door klimaatafspraken beloofd hebben niet meer te investeren in fossiele brandstoffen.
Energiezekerheid
De afgelopen tijd heeft China de productie van kolen opgevoerd. China zet vooralsnog in op energiezekerheid en zei in tegenstelling tot andere landen pas in 2060 CO2-neutraal te zullen zijn. De Chinese overheid kondigde onlangs aan kolencentrales te willen helpen op volle kracht te draaien. Maar de stap zorgt bij milieuorganisaties voor alarmbellen rond de klimaatdoelen van het land.
Ongeveer twee derde van de elektriciteit van China wordt opgewekt door kolen. Het land is goed voor haast een derde van de wereldwijde uitstoot van broeikasgassen. Dat is velen malen meer dan de uitstoot van de Verenigde Staten en de Europese Unie. Het terugdringen van de uitstoot van China wordt daarom als cruciaal gezien bij het behalen van de klimaatdoelen van Parijs.
Meer uit Financieel
DANIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines staakt per direct alle activiteiten. De budgetvlieger kwam in financiële problemen toen de Iranoorlog een sterke stijging van de brandstofkosten veroorzaakte. Gesprekken met de Amerikaanse regering over noodsteun liepen op niets uit.
4 uur geledenNUENEN (ANP) - Vleesverwerker Esro Vlees uit Nuenen heeft faillissement aangevraagd na een ingreep van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De toezichthouder verdenkt het bedrijf ervan onveilig vlees te verhandelen en heeft de vergunning ingetrokken. De directie van Esro Vlees stelt dat dit "onvermijdelijk" heeft geleid tot het faillissement.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De gesprekken tussen de Amerikaanse regering en luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines zijn beëindigd zonder een akkoord om de in moeilijkheden verkerende luchtvaartmaatschappij te redden. Dat melden bronnen die op de hoogte zijn van de gesprekken aan persbureau Bloomberg.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders blijven voorzichtig met het boeken van hun zomervakantie. Reisbranchevereniging ANVR ziet dat mensen wel op vakantie willen, maar door wat onrust rondom vliegen meer voor zekerheid gaan.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers hielden onder meer de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten in de gaten en hoopten op een akkoord om het conflict te beëindigen. De olieprijzen gingen verder omlaag.
14 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines bereidt zich voor om de activiteiten te staken. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag om de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie te verhogen naar 25 procent, laat zien dat de Verenigde Staten een onbetrouwbare handelspartner zijn. Dat heeft de voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, gezegd.
17 uur geleden