China installeert record aan capaciteit zonne- en windenergie
BEIJING (ANP/AFP) - China heeft vorig jaar voor een record aan productiecapaciteit voor stroom door zonnepanelen en windturbines geïnstalleerd. Dat komt naar voren uit gegevens van de Nationale Energie Administratie (NEA), die verantwoordelijk is voor het energiebeleid in het land. Desondanks blijft China volgens wetenschappers nog altijd 's werelds grootste uitstoter van broeikasgassen.
De op een na grootste economie ter wereld heeft volgens de NEA vorig jaar 277 gigawatt aan capaciteit voor zonne-energie geïnstalleerd. Dat is meer dan een jaar eerder, toen 217 gigawatt werd toegevoegd. Daarmee komt de totale zonne-energiecapaciteit nu uit op 887 gigawatt. Een gigawatt staat doorgaans gelijk aan het verbruik van ongeveer een miljoen huishoudens.
Voor de opwekking van windenergie werd de capaciteit op land uitgebreid met 80 gigawatt, een lichte stijging ten opzichte van de 76 gigawatt in 2023. Chinese windmolens zijn daarmee nu goed voor een capaciteit van 521 gigawatt.
President Xi Jinping stelde in 2020 het doel om tegen 2030 minstens 1200 gigawatt aan capaciteit te realiseren door middel van hernieuwbare bronnen. Uit gegevens van de NEA kwam in augustus naar voren dat China dat doel vorig jaar al had behaald. Ondanks de snelle installatie van duurzame energiecapaciteit, blijft China sterk afhankelijk van steenkool. Beijing heeft toegezegd dat de koolstofuitstoot tegen 2030 zal pieken, maar tegen 2060 op netto nul zal uitkomen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag flink lager gesloten. Beleggers reageerden geschrokken op de dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om per 1 februari een extra importheffing van 10 procent op te leggen aan landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland. Ook wil Trump de heffing op 1 juni verhogen naar 25 procent als een deal over Groenland uitblijft.
8 minuten geledenDAVOS (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent noemt eventuele tegenheffingen van Europese landen "heel onverstandig". De Duitse vicekanselier Lars Klingbeil pleitte voor tegenmaatregelen als reactie op de aangekondigde 10 procent-heffing van Donald Trump om Groenland.
34 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland voert weer subsidies in voor de aankoop van elektrische auto's. Het moet de verkoop van de voertuigen aanjagen, na een flinke daling na de afschaffing ervan in 2023. Tot 2029 trekt Berlijn er 3 miljard euro voor uit, goed voor aankoopondersteuning bij 800.000 auto's.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft WOZ-bezwaarbureau Eerlijke WOZ zijn website laten aanpassen. De toezichthouder kreeg meldingen van consumenten over onduidelijke informatie.
1 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) eist een geldboete van 525.000 euro van twee dochterbedrijven van bouwconcern VolkerWessels. De twee bedrijven zouden de toenmalige infrastructuurminister op Sint Maarten hebben omgekocht in de periode 2009 tot 2014, in ruil voor de gunning van de opdracht voor de bouw van een brug op het Caribische eiland.
2 uur geledenZWOLLE (ANP) - Twee oud-managers van dochterbedrijven van VolkerWessels hebben vorig jaar een strafbeschikking geaccepteerd van het Openbaar Ministerie (OM), in de vorm van geldboetes. Dat werd maandag duidelijk in de rechtbank van Zwolle tijdens de behandeling van een corruptiezaak die draait om de vermeende omkoping van een minister op Sint Maarten.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump wil opleggen aan een aantal Europese landen vanwege het conflict rond Groenland zijn schadelijk voor zowel de Verenigde Staten als de Europese Unie. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz gezegd. Ook zorgen heffingen voor schade aan de transatlantische relaties, aldus Merz.
3 uur geleden