Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China houdt militaire oefeningen na hoog Taiwanees bezoek aan VS

China houdt militaire oefeningen na hoog Taiwanees bezoek aan VS

TAIPEI (ANP/RTR/AFP) - China is begonnen aan militaire oefeningen bij Taiwan. Die zijn volgens staatsmedia bedoeld als waarschuwing aan "separatisten" op het democratisch bestuurde eiland. De Chinese autoriteiten zijn woedend over een recent bezoek van de Taiwanese vicepresident William Lai aan de Verenigde Staten.

Taiwan zegt zeker 42 Chinese gevechtsvliegtuigen en acht schepen te hebben waargenomen. Het Chinese staatspersbureau Xinhua bericht dat wordt gekeken hoe goed de strijdkrachten van China in staat zijn om onder echte oorlogsomstandigheden te vechten en de controle over het luchtruim en de wateren in het gebied over te nemen.

China heeft felle kritiek geuit op "lastpak" Lai, die volgend jaar meedoet aan de Taiwanese presidentsverkiezingen. Hij bezocht onlangs Paraguay en stopte op de heen- en terugweg ook in de Verenigde Staten. De vicepresident zei daar tijdens een bijeenkomst in New York dat Taiwan zich niet zal laten intimideren door autoritaire regimes. "We zullen de waarden van democratie en vrijheid blijven verdedigen."

Nancy Pelosi

De VS hebben benadrukt dat Lai alleen tussenstops maakte in de VS die weinig om het lijf hadden. Washington heeft opgeroepen tot kalmte. De autoriteiten in China zien het bezoek echter als een "provocatie" en verweten de Taiwanese politicus en zijn politieke partij "samen te spannen" met de Amerikanen. De VS leveren tot chagrijn van Beijing veel wapens aan het eiland voor de Chinese kust.

De Chinese regering ziet Taiwan als een afvallige provincie. Het eiland bestuurt zichzelf sinds de communistische machtsovername in China en noemt zich ook de Republiek China. De Chinese regering heeft nooit uitgesloten het eiland met geweld te zullen inlijven en probeert Taiwan internationaal te isoleren. Daarom hebben de meeste landen ook geen formele diplomatieke betrekkingen met het eiland.

'Pestkop'

Op Taiwan was al rekening gehouden met nieuwe Chinese exercities. China kondigde ook militaire oefeningen aan toen de Democrate Nancy Pelosi het eiland vorig jaar bezocht. Zij was destijds de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en daarmee een van de belangrijkste politici in de Verenigde Staten.

Het machtsvertoon van zaterdag leidde op Taiwan evenwel tot verontwaardigde reacties. Minister van Buitenlandse Zaken Joseph Wu beschuldigde China ervan de komende verkiezingen te willen beïnvloeden. "Maar dan zijn onze burgers aan zet, niet de pestkop die naast ons woont", reageerde hij. "China zou zelf eens verkiezingen moeten houden. Dat zou het Chinese volk vast prachtig vinden."

Meer uit Buitenland

Slowakije: weer olie via Droezjba-pijpleiding vanaf donderdag

BRATISLAVA (ANP/AFP) - Slowakije verwacht donderdag weer Russische olie te ontvangen via de Droezjba-oliepijplijn. Die aanvoerlijn via Belarus en Oekraïne naar onder meer Slowakije, Hongarije en Tsjechië raakte in januari beschadigd, waarna de olielevering werd gestaakt. Zowel Oekraïne als Rusland legt de verantwoordelijkheid voor die aanval bij de ander.

17 minuten geleden
Von der Leyen: er zijn andere opties voor lening Oekraïne

KYIV (ANP) - Oekraïne krijgt hoe dan ook een lening van 90 miljard euro van de EU, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De lening is eind december door 27 EU-regeringsleiders goedgekeurd. "Zij hebben hun woord gegeven. Dit woord kan niet worden gebroken", benadrukte Von der Leyen dinsdag op een persconferentie in Kyiv. "We hebben verschillende opties en die zullen we gebruiken", zei de politica zonder andere opties te noemen.

1 uur geleden
Oekraïne: niets waar van Russische claim over kernwapens

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne verwerpt de Russische aantijging dat het land met hulp van het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk kernwapens of onderdelen daarvoor probeert te verkrijgen. Eerder beweerde de Russische buitenlandse inlichtingendienst dat die landen Kyiv zouden willen voorzien van kernwapens. Volgens Kremlinadviseur Joeri Oesjakov heeft dat gevolgen voor de Russische positie in de vredesonderhandelingen met Oekraïne.

1 uur geleden
'Coalitie van Bereidwilligen' onderstreept steun aan Oekraïne

LONDEN/PARIJS (ANP) - De bondgenoten die Oekraïne willen blijven beschermen tegen Rusland hebben bij de vierde herdenking van de Russische invasie van 2022 hun vastberadenheid nog eens onderstreept. Ze blijven erbij dat ze Oekraïne militaire en andere hulp blijven bieden en veiligheidsgaranties voor na een eventueel bestand, zeggen de drie grote Europese landen die de 'Coalitie van Bereidwilligen' aanvoeren.

2 uur geleden
Eurocommissaris: ontnemen stemrecht Hongarije is aan lidstaten

BRUSSEL (ANP) - Hongarije het EU-stemrecht ontnemen is een besluit dat de regeringsleiders van de EU moeten nemen, niet de Europese Commissie. Dat zei Eurocommissaris Michael McGrath (Rechtsstaat) na persvragen over de blokkades van Hongarije voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland. De Europese Commissie, het gros van de lidstaten en het Europees Parlement zijn daar laaiend over.

2 uur geleden
Zelensky gaat voor tweede termijn als oorlog nog niet voorbij is

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zal zich "zeker" kandideren voor presidentsverkiezingen in zijn land als de oorlog tegen Rusland tegen die tijd nog aan de gang is. Dat zegt het staatshoofd in een interview met Tagesschau.

2 uur geleden
Familie belooft 1 miljoen dollar voor gouden tip in zaak-Guthrie

TUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie en haar familie loven een beloning van 1 miljoen dollar uit voor informatie die leidt tot de terugkeer van de verdwenen moeder van Guthrie. Dat maakte de presentatrice bekend in een emotionele videoboodschap op Instagram.

2 uur geleden