Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China houdt militaire oefeningen na hoog Taiwanees bezoek aan VS

China houdt militaire oefeningen na hoog Taiwanees bezoek aan VS

TAIPEI (ANP/RTR/AFP) - China is begonnen aan militaire oefeningen bij Taiwan. Die zijn volgens staatsmedia bedoeld als waarschuwing aan "separatisten" op het democratisch bestuurde eiland. De Chinese autoriteiten zijn woedend over een recent bezoek van de Taiwanese vicepresident William Lai aan de Verenigde Staten.

Taiwan zegt zeker 42 Chinese gevechtsvliegtuigen en acht schepen te hebben waargenomen. Het Chinese staatspersbureau Xinhua bericht dat wordt gekeken hoe goed de strijdkrachten van China in staat zijn om onder echte oorlogsomstandigheden te vechten en de controle over het luchtruim en de wateren in het gebied over te nemen.

China heeft felle kritiek geuit op "lastpak" Lai, die volgend jaar meedoet aan de Taiwanese presidentsverkiezingen. Hij bezocht onlangs Paraguay en stopte op de heen- en terugweg ook in de Verenigde Staten. De vicepresident zei daar tijdens een bijeenkomst in New York dat Taiwan zich niet zal laten intimideren door autoritaire regimes. "We zullen de waarden van democratie en vrijheid blijven verdedigen."

Nancy Pelosi

De VS hebben benadrukt dat Lai alleen tussenstops maakte in de VS die weinig om het lijf hadden. Washington heeft opgeroepen tot kalmte. De autoriteiten in China zien het bezoek echter als een "provocatie" en verweten de Taiwanese politicus en zijn politieke partij "samen te spannen" met de Amerikanen. De VS leveren tot chagrijn van Beijing veel wapens aan het eiland voor de Chinese kust.

De Chinese regering ziet Taiwan als een afvallige provincie. Het eiland bestuurt zichzelf sinds de communistische machtsovername in China en noemt zich ook de Republiek China. De Chinese regering heeft nooit uitgesloten het eiland met geweld te zullen inlijven en probeert Taiwan internationaal te isoleren. Daarom hebben de meeste landen ook geen formele diplomatieke betrekkingen met het eiland.

'Pestkop'

Op Taiwan was al rekening gehouden met nieuwe Chinese exercities. China kondigde ook militaire oefeningen aan toen de Democrate Nancy Pelosi het eiland vorig jaar bezocht. Zij was destijds de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en daarmee een van de belangrijkste politici in de Verenigde Staten.

Het machtsvertoon van zaterdag leidde op Taiwan evenwel tot verontwaardigde reacties. Minister van Buitenlandse Zaken Joseph Wu beschuldigde China ervan de komende verkiezingen te willen beïnvloeden. "Maar dan zijn onze burgers aan zet, niet de pestkop die naast ons woont", reageerde hij. "China zou zelf eens verkiezingen moeten houden. Dat zou het Chinese volk vast prachtig vinden."

Meer uit Buitenland

Meerdere slachtoffers door schietpartij op festival in VS

TOLEDO (ANP) - Tijdens een festival in de Amerikaanse staat Ohio zijn zaterdagmiddag acht mensen gewond geraakt nadat zij werden beschoten. De politie van de plaats Toledo meldde dat agenten in de omgeving van het Old West End Festival "meerdere slachtoffers van een schietpartij" hadden aangetroffen. "Veel slachtoffers zijn voor behandeling naar nabijgelegen medische voorzieningen gebracht", stelde de politie snel na het schietincident in een bericht op Facebook.

28 minuten geleden
Bron: VS willen Iraanse bezittingen gebruiken voor schadeherstel

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen proberen Iraanse bezittingen in te zetten voor de wederopbouw in bevriende Golfstaten en voor het herstel van de toekomstige schade die Iran daar veroorzaakt. Dat heeft een anonieme, goed ingelichte bron binnen de Amerikaanse regering tegen persbureaus Reuters en Bloomberg gezegd. De mededeling komt een dag na een reeks Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein.

2 uur geleden
Zus van Noord-Koreaanse leider: nooit afstand van kernmachtstatus

PYONGYANG (ANP/RTR) - Kim Yo-jong, de invloedrijke zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, heeft gezegd dat Noord-Korea nooit afstand zal doen van zijn status als kernmacht. Ook waarschuwde zij dat het land geen enkele bedreiging zal tolereren, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap zondag. De Chinese president Xi Jinping brengt maandag voor het eerst in bijna zeven jaar een bezoek aan Noord-Korea. De Chinese regering wil de banden met Pyongyang versterken.

2 uur geleden
Gedetineerde nog voortvluchtig na ontsnapping ziekenhuis België

BRUGGE (ANP/BELGA) - De Russische gedetineerde die vrijdag ontsnapte uit een ziekenhuis in Brugge, is nog steeds voortvluchtig. Dat bevestigt het parket West-Vlaanderen. Alaouidi Djabrailov moest een medische ingreep ondergaan, maar bedreigde zijn bewakers tijdens een kledingwissel met een scherp voorwerp.

8 uur geleden
Marius Borg Høiby mogelijk tijdelijk onder begeleiding uit cel

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby kan waarschijnlijk enkele uren de gevangenis verlaten in verband met de gezondheidstoestand van zijn moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Gevangenispersoneel zal hem dan begeleiden, melden Noorse media.

9 uur geleden
Doden bij Israëlische aanval op Gaza-Stad

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische aanval op Gaza zijn minstens zeven Palestijnen gedood, onder wie twee vrouwen. Dat zeggen Palestijnse gezondheidsfunctionarissen. Vijftien anderen raakten gewond. De aanval zou hebben plaatsgevonden op een groot vluchtelingenkamp in Gaza-Stad.

9 uur geleden
Iran hekelt nachtelijke aanval op radarinstallaties

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran noemt een nachtelijke aanval op radarinstallaties in de kustregio Sirik en het eiland Qeshm een "flagrante schending van het staakt-het-vuren". In een bericht op X spreekt het ministerie van Buitenlandse Zaken van een aanval op de "nationale soevereiniteit en territoriale integriteit" van Iran. Ook noemt het de actie die het land de VS toedicht "vijandig en provocatief".

11 uur geleden