Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China houdt militaire oefeningen na hoog Taiwanees bezoek aan VS

China houdt militaire oefeningen na hoog Taiwanees bezoek aan VS

TAIPEI (ANP/RTR/AFP) - China is begonnen aan militaire oefeningen bij Taiwan. Die zijn volgens staatsmedia bedoeld als waarschuwing aan "separatisten" op het democratisch bestuurde eiland. De Chinese autoriteiten zijn woedend over een recent bezoek van de Taiwanese vicepresident William Lai aan de Verenigde Staten.

Taiwan zegt zeker 42 Chinese gevechtsvliegtuigen en acht schepen te hebben waargenomen. Het Chinese staatspersbureau Xinhua bericht dat wordt gekeken hoe goed de strijdkrachten van China in staat zijn om onder echte oorlogsomstandigheden te vechten en de controle over het luchtruim en de wateren in het gebied over te nemen.

China heeft felle kritiek geuit op "lastpak" Lai, die volgend jaar meedoet aan de Taiwanese presidentsverkiezingen. Hij bezocht onlangs Paraguay en stopte op de heen- en terugweg ook in de Verenigde Staten. De vicepresident zei daar tijdens een bijeenkomst in New York dat Taiwan zich niet zal laten intimideren door autoritaire regimes. "We zullen de waarden van democratie en vrijheid blijven verdedigen."

Nancy Pelosi

De VS hebben benadrukt dat Lai alleen tussenstops maakte in de VS die weinig om het lijf hadden. Washington heeft opgeroepen tot kalmte. De autoriteiten in China zien het bezoek echter als een "provocatie" en verweten de Taiwanese politicus en zijn politieke partij "samen te spannen" met de Amerikanen. De VS leveren tot chagrijn van Beijing veel wapens aan het eiland voor de Chinese kust.

De Chinese regering ziet Taiwan als een afvallige provincie. Het eiland bestuurt zichzelf sinds de communistische machtsovername in China en noemt zich ook de Republiek China. De Chinese regering heeft nooit uitgesloten het eiland met geweld te zullen inlijven en probeert Taiwan internationaal te isoleren. Daarom hebben de meeste landen ook geen formele diplomatieke betrekkingen met het eiland.

'Pestkop'

Op Taiwan was al rekening gehouden met nieuwe Chinese exercities. China kondigde ook militaire oefeningen aan toen de Democrate Nancy Pelosi het eiland vorig jaar bezocht. Zij was destijds de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en daarmee een van de belangrijkste politici in de Verenigde Staten.

Het machtsvertoon van zaterdag leidde op Taiwan evenwel tot verontwaardigde reacties. Minister van Buitenlandse Zaken Joseph Wu beschuldigde China ervan de komende verkiezingen te willen beïnvloeden. "Maar dan zijn onze burgers aan zet, niet de pestkop die naast ons woont", reageerde hij. "China zou zelf eens verkiezingen moeten houden. Dat zou het Chinese volk vast prachtig vinden."

Meer uit Buitenland

Menselijke resten gevonden na aanval op schip Straat van Hormuz

BANGKOK (ANP/AFP) - Er zijn menselijke resten gevonden op het Thaise vrachtschip dat vorige maand in de Straat van Hormuz werd aangevallen door Iran. Eerder werd bekend dat drie bemanningsleden vermist waren.

2 uur geleden
Koeweit beschuldigt Iran van aanval op ontziltingsinstallatie

KOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Koeweit beschuldigt Iran vrijdag van een nieuwe aanval op een energie- en ontziltingsinstallatie in het land. Daarbij is schade ontstaan, aldus het ministerie van Elektriciteit, Water en Hernieuwbare Energie.

3 uur geleden
Israëlisch plan voor bufferzone in Libanon spoedig verwacht

TEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht werkt aan een plan voor het instellen van een bufferzone in het zuiden van Libanon. Daar moeten dan dorpen worden afgebroken en militaire posten worden neergezet, schrijft nieuwssite Times of Israel.

3 uur geleden
Artemis II-missie onderweg naar de maan: 'Het is fenomenaal'

HOUSTON (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie hebben inmiddels de baan om de aarde verlaten en zijn op weg naar de maan. Dat meldt het Amerikaanse ruimtevaartagentschap NASA donderdag.

9 uur geleden
Cuba kondigt vrijlating van tweeduizend gevangenen aan

HAVANA (ANP) - Cuba heeft donderdag aangekondigd dat het vanwege Pasen 2010 gevangenen vrijlaat, zo melden Cubaanse staatsmedia. Het is de tweede keer dit jaar dat het land een amnestie voor gevangenen aankondigt.

9 uur geleden
Israëlische leger meldt Iraanse raketaanval

TEL AVIV (ANP) - Israëlische luchtverdedigingssystemen zijn in actie gekomen om vanuit Iran afgevuurde raketten neer te halen. Dat meldt het Israëlische leger vrijdag.

10 uur geleden
Amerikaanse experts: aanvallen op Iran mogelijk oorlogsmisdaden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse aanvallen op Iran komen mogelijk neer op oorlogsmisdaden. Dat schrijven meer dan honderd deskundigen op het gebied van internationaal recht in de Verenigde Staten in een donderdag gepubliceerde open brief.

10 uur geleden