China hoopt op samenwerking met Trump op het gebied van handel
BEIJING (ANP/AFP) - China hoopt met de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump te kunnen samenwerken om de handelskwesties op te lossen. China en de Verenigde Staten zijn de twee grootste economieën ter wereld, maar hebben al jaren een gespannen handelsrelatie. Trump legde tijdens zijn eerste termijn al heffingen op voor de import uit China, waarbij hij verwees naar vermeende oneerlijke handelspraktijken van Beijing.
Ook onder oud-president Joe Biden werd de druk op China verder opgevoerd met ingrijpende Amerikaanse exportbeperkingen, die China moeten verhinderen om de geavanceerdste chips te ontwikkelen. Trump dreigde tijdens zijn verkiezingscampagne nog verder te gaan met tarieven van tot 60 procent op Chinese goederen.
"Beijing is bereid om de dialoog met de VS te versterken en de samenwerking uit te breiden om de economische en handelsrelaties te verbeteren", zei woordvoerder Guo Jiakun van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken. De woordvoerder erkende de "verschillen en fricties" tussen Beijing en Washington, maar zei dat de gemeenschappelijke belangen en ruimte voor samenwerking tussen de twee landen "enorm" zijn.
TikTok
Met betrekking tot de toekomst van de Chinese app TikTok in de VS, verklaarde Guo dat Beijing hoopt dat Washington Chinese bedrijven een eerlijk zakenklimaat biedt. De populaire app krijgt van Trump 75 dagen langer de tijd om operationeel te blijven in de VS. Trump zei wel dat hij het recht heeft om "TikTok te verkopen of te sluiten". Wat hij gaat doen, is echter nog onduidelijk.
De woordvoerder reageerde ook op Trumps bevel om Cuba weer op de lijst te zetten van landen die terrorisme sponsoren. Hij maakte daarmee een beslissing van zijn voorganger Joe Biden vorige week meteen ongedaan. China en Cuba zijn socialistische bondgenoten, en Beijing heeft zich consequent verzet tegen Washingtons decennialange economische blokkade van Havana. Het besluit rond Cuba onthult volgens Guo "het hegemonische, hooghartige en intimiderende gezicht van de VS" en roept twijfels op over de "geloofwaardigheid" van Washington.
Meer uit Financieel
BRUSSEL/PARIJS (ANP/AFP) - Het is voor Frankrijk een "onaangename verrassing" dat de Europese Commissie vrijdag heeft besloten het Mercosur-handelsakkoord voorlopig al in werking te laten treden. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrente is in de laatste week van februari voor de zevende week op rij gedaald, meldt De Hypotheekshop. De versnelling die vorige week werd ingezet, hield daarmee onverminderd aan. Daardoor kwam het belangrijkste tarief van een hypotheek van tien jaar met Nationale Hypotheek Garantie (NHG) uit op 3,7 procent. Dat is de laagste stand sinds begin december.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie noemt de ratificatie van het Mercosur-handelsverdrag door Argentinië en Uruguay "fantastisch nieuws". De definitieve goedkeuring door Brazilië en Paraguay verwacht de politica op korte termijn, zei ze vrijdag.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De vakbonden verwachten maandag niet lang om tafel te zitten met het nieuwe kabinet tijdens hun kennismakingsgesprek. "Ik hoop dat de koffie niet te heet is, want het wordt een kort gesprek", zei interim-voorzitter van FNV Dick Koerselman bij radioprogramma Sven op 1.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Nederland worden steeds minder valse eurobiljetten aangetroffen, meldde De Nederlandsche Bank (DNB) vrijdag. Vorig jaar werden ruim een kwart minder valse biljetten onderschept dan een jaar eerder. Het vaakst werden nepbiljetten van 50 euro aangetroffen.
4 uur geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse chemieconcern BASF gaat meer banen schrappen door de aanhoudende moeilijke omstandigheden op de markt voor chemicaliën. Om meer kosten te besparen, wil de grootste chemieproducent van Europa het personeelsbestand van zijn interne IT-afdeling "aanzienlijk" terugdringen. Bij die afdeling werken ongeveer 8500 mensen.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsers hebben het afgelopen jaar een stuk minder wijn gedronken. De consumptie daalde met 7 procent, meldt het Deutsche Weininstitut (DWI) op basis van cijfers van marktonderzoeker Nielsen. Dat komt volgens de branchevereniging doordat consumenten door de haperende economie zuiniger aan deden.
5 uur geleden