Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China hoopt op objectief ICC bij vervolging kopstukken Gazaoorlog

China hoopt op objectief ICC bij vervolging kopstukken Gazaoorlog

BEIJING (ANP/AFP) - China hoopt dat het Internationaal Strafhof (ICC) zich "objectief en onpartijdig" zal opstellen bij de mogelijke vervolging van Israëlische en Palestijnse leiders. De aanklager van het hof in Den Haag heeft maandag om een arrestatiebevel gevraagd voor de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, zijn defensieminister en drie Hamasleiders.

Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat Beijing hoopt dat het ICC "zijn bevoegdheden zal uitoefenen in overeenstemming met de wet". Wel benadrukte hij dat China "altijd aan de kant van gerechtigheid en internationaal recht wat betreft de Palestijnse kwestie" heeft gestaan. "De collectieve bestraffing van het Palestijnse volk moet stoppen."

De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken reageerde uitgesproken negatief op de aanvraag. "Het is volkomen onacceptabel dat Hamas en Israël op hetzelfde niveau worden geplaatst", zegt Antonio Tajani. Hij vindt het "absurd" om de democratisch verkozen regering van Israël te vergelijken met "de leiders van een terroristische groep die de oorlog in Gaza is begonnen door onschuldige burgers af te slachten".

Oproep tot sancties

Frankrijk zegt het ICC en zijn onafhankelijkheid te steunen "in de strijd tegen straffeloosheid". Het land benadrukt dat het aan het hof zelf is om te bepalen of er daadwerkelijk arrestatiebevelen moeten worden uitgevaardigd.

Het Russische Kremlin benadrukt dat het zelf niet is aangesloten bij het ICC en de bevoegdheid van het hof niet erkent, maar uit wel verbazing over de Amerikaanse reactie op de mogelijke vervolging. President Joe Biden noemde de aanvraag van de aanklagers "schandalig" en meerdere parlementariërs riepen op tot sancties tegen het ICC. Het Kremlin noemt de Amerikaanse houding "eigenaardig".

Meer uit Buitenland

Israël wil bewoners Gaza naar het zuiden verdrijven

GAZA (ANP/RTR) - Het Israëlische leger verstrekt vanaf zondag tenten en ander schuilmateriaal aan inwoners van Gaza als voorbereiding voor hun gedwongen verplaatsing naar het zuiden van het belegerde Palestijnse gebied, weg uit de gevechtszones.

1 uur geleden
Ook Portugal roept hulp EU-landen in bij bestrijding bosbranden

LISSABON/MADRID (ANP/DPA) - Na buurland Spanje roept ook Portugal de hulp van EU-landen in om bosbranden te bestrijden. Twee vliegtuigen uit Zweden worden zondag in Portugal verwacht, aldus omroep RTP.

1 uur geleden
VS trekken bezoekersvisa voor bewoners van Gaza in

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten trekken alle bezoekersvisa voor inwoners van de Gazastrook in en onderzoeken "volledig en grondig" de procedures die de afgelopen dagen zijn gebruikt om een klein aantal tijdelijke medisch-humanitaire visa te verstrekken. Dat maakte het ministerie van Buitenlandse Zaken bekend.

3 uur geleden
Spaanse premier leidt speciaal beraad over bosbranden

MADRID (ANP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft in Madrid overleg geleid over de aanpak van de bosbranden die het land al enige tijd teisteren. Er zijn momenteel negentien natuurbranden die een dreiging vormen en waar de centrale overheid snel moet helpen, met onder andere blusvliegtuigen. Sánchez brengt zondag een bezoek aan de noordwestelijke regio Galicië waar hevige branden woeden en vervolgens aan een getroffen gebied in León.

6 uur geleden
Zelensky wil echte vrede, geen pauze in Russische aanvallen

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gezegd dat hij een echte vrede wil, niet enkel een pauze in Russische aanvallen. Hij vindt dat daarvoor veiligheidsgaranties nodig zijn van zowel Europese landen als van de VS.

7 uur geleden
Europese leiders prijzen VS-veiligheidsgaranties voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Europese leiders zijn blij dat de Amerikanen een rol willen spelen bij de veiligheid van het door Rusland aangevallen Oekraïne. Ze verwelkomen de verklaring van de Amerikaanse president Trump dat de Verenigde Staten bereid zijn veiligheidsgaranties te geven.

8 uur geleden
Hongaarse premier prijst opgelucht top Poetin en Trump

BOEDAPEST (ANP/AFP/DPA) - De Hongaarse premier Viktor Orbán meent dat "de wereld een veiliger plaats is dan gisteren" na de top van de presidenten van Rusland en de VS in Alaska. Hij ziet een ommekeer in de vijandige relaties tussen de twee grootmachten.

8 uur geleden