China hint op meer maatregelen tegen grote techbedrijven
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil de invloed van grote technologiebedrijven in het land verder beteugelen. Ook wil het land de corruptie die volgens het communistische regime gepaard gaat met de "wanordelijke" groei van kapitaal uitroeien. China geeft daarmee aan dat president Xi Jinping nog niet klaar is met zijn aanval op de volgens hem te grote machtspositie van het bedrijfsleven.
De Centrale Commissie voor Discipline Inspectie (CCDI), het anti-corruptie-orgaan van de Communistische Partij, verklaarde tijdens een bijeenkomst de banden tussen geld en macht te verbreken en de corruptie in een reeks industrieën aan te pakken. Ook beloofde de CCDI "genadeloos op te treden tegen politieke samenzweringen en de vorming van belangengroepen binnen de partij", meldt staatspersbureau Xinhua.
Door de strengere aanpak van grote technologiebedrijven als Alibaba en Tencent zag de Chinese beurs afgelopen jaar al ruim 1 biljoen dollar aan marktwaarde verdampen. Ook andere sectoren van e-commerce tot onderwijs en taxidiensten kregen te maken met strengere regels.
Waarschuwing
De harde woorden van de CCDI worden ook gezien als een waarschuwing voor de functionarissen van de Communistische Partij om zich koest te houden in aanloop naar de belangrijke bijeenkomst later dit jaar, waarop president Xi naar verwachting zijn derde ambtstermijn zal veiligstellen.
De waarschuwing van de CCDI viel samen met de uitzending van de vijfdelige documentaireserie Zero Tolerance door de Chinese staatszender CCTV. In een van de afleveringen was Zhou Jiangyong te zien, de voormalige partijleider van de stad Hangzhou in het oosten van het land, die naar verluidt zijn invloed gebruikte om de bedrijven van zijn jongere broer te helpen. Bij een van die bedrijven zou naar verluidt ook Ant Group van Jack Ma als investeerder betrokken zijn geweest.
Alibaba
Hoewel de link met Ant Group in de aflevering niet rechtstreeks werd genoemd zakte het aandeel Alibaba, de eigenaar van Ant Group, vrijdag flink op de beurs in Hongkong. Jack Ma, de steenrijke oprichter van webwinkelconcern Alibaba, verdween in het najaar van 2020 maandenlang van de radar nadat hij gebrouilleerd was geraakt met de Chinese regering.
Ook moest Alibaba de beursgang van zijn financiële divisie Ant Group in 2020 op het laatste moment afblazen en openden de toezichthouders een kartelonderzoek naar het concern. Ma heeft zich sindsdien nog maar zelden in het openbaar laten zien en is niet langer betrokken bij de dagelijkse bedrijfsvoering van Alibaba.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het bedrijf Hims & Hers stopt met de verkoop van een imitatieversie van de nieuwe afslankpil van Novo Nordisk. De aankondiging komt kort na een besluit van de Amerikaanse toezichthouder FDA om strenger op te treden tegen namaakversies van afslankmiddelen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Topman Will Lewis van The Washington Post verlaat de Amerikaanse krant, enkele dagen nadat honderden medewerkers zijn ontslagen. Na twee jaar aan het roer vindt hij nu het juiste moment om een stap opzij te doen, schrijft hij in een bericht aan personeel dat online werd gedeeld.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
23 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
1 dag geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
1 dag geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
1 dag geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
1 dag geleden