China hanteert nieuwe definitie coronadoden
BEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - China hanteert een nieuwe, strengere definitie wat coronadoden betreft, bevestigen gezondheidsfunctionarissen. Wereldwijd zijn steeds meer twijfels over de officiële Chinese data nu crematoria in het land overuren draaien vanwege de vele sterfgevallen.
In de officiële cijfers worden nu alleen nog personen opgenomen die positief waren getest op het coronavirus én stierven door ademhalingsproblemen als gevolg van de infectie. Voorheen werden alle mensen meegeteld die op het moment van overlijden bewezen besmet waren met het virus.
Toparts Wang Guiqiang zei tijdens een persbriefing in Beijing dat de wijziging te maken heeft met de milde omikronvariant, nu dominant in China. Besmette personen zouden vooral sterven door onderliggende gezondheidsproblemen en niet door ademhalingsproblemen als gevolg van een besmetting.
Definitie in stilte aangepast
De Chinese nieuwssite Caixin schreef eerder dat Beijing de definitie eerder deze maand in stilte had aangepast. De regering is deze maand ook begonnen met de ontmanteling van het zerocovidbeleid. De versoepelingen in het strenge coronabeleid volgden na zeldzame protesten in meerdere grote steden. Mensen worden nu veel minder getest dan een maand geleden.
Het aantal besmettingen in China loopt op, maar volgens officiële cijfers zijn deze maand niet meer dan tien personen aan covid-19 overleden. Steeds meer media en Chinezen op sociale media zeggen dat crematoria en uitvaartcentra, met name in de hoofdstad, overweldigd zijn door de vele sterfgevallen die momenteel plaatsvinden. Het is niet duidelijk of al die doden het gevolg zijn van coronabesmettingen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Oekraïne is in de nacht van maandag op dinsdag doelwit geworden van een "complexe, enorme aanval" door Rusland, zegt president Volodymyr Zelensky op X. Volgens hem was de aanval vooral gericht op belangrijke infrastructuur, en met name op de energievoorziening. Er zijn ook slachtoffers gevallen, aldus de president. "Het is heel veelzeggend dat dit alles gebeurt op de dag van de Amerikaanse congresverkiezingen."
21 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse politie heeft een protestkamp in Madrid ontmanteld. Het kamp op het centrale plein in de stad was opgericht uit protest tegen het woningtekort en de huurprijzen. Volgens het stadsbestuur is de ontruiming vreedzaam verlopen, maar de activisten spreken van een "gewelddadige politieoperatie".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een reeks "discrete, beperkte aanvallen" uitgevoerd op het Iraanse eiland Qeshm en omliggende gebieden nabij de Straat van Hormuz. Dat meldt The Wall Street Journal (WSJ).
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten brengen op 10 en 11 november delegaties uit Oekraïne en Rusland samen in Abu Dhabi, zo laat de Amerikaanse gezant Steve Witkoff weten. Op sociale media schrijft hij dat de nieuwe gesprekken in Abu Dhabi gaan over "veiligheidsafspraken voor na de oorlog, de-escalatie, humanitaire maatregelen en het beëindigen van de oorlog".
8 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen maandag op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker 26 mensen om het leven gekomen. Eerder op maandag sprak president Volodymyr Zelensky op X nog over achttien doden.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet niet langer van Californië eisen om enkele duizenden stembiljetten in die staat niet mee te tellen bij de Congresverkiezingen. Dat heeft een federale rechter in Washington, James Boasberg, besloten. Volgens de rechter is het niet aan de regering om "eenzijdig haar voorkeursprocedures" op te leggen aan staten. In de Verenigde Staten zijn staten grotendeels zelf verantwoordelijk voor het organiseren van de stembusgang.
11 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president vreest dat de aandacht die uitgaat naar de Amerikaanse parlementsverkiezingen deze week, de midterms, de aandacht zal afleiden van de oorlog tegen zijn land. In zijn dagelijkse videotoespraak aan Oekraïners zegt het staatshoofd dat Rusland dat momentum kan aangrijpen om aanvallen uit te voeren op zijn land. Zelensky zegt daarbij over informatie te beschikken dat Rusland een grootschalige aanval voorbereidt.
12 uur geleden