
China: gebruik geen nucleaire wapens in oorlog Oekraïne
BEIJING (ANP/RTR/AFP) - China heeft vrijdag Rusland en Oekraïne opgeroepen om zo snel mogelijk met vredesbesprekingen te beginnen. Ook verwierp het ondubbelzinnig de inzet van nucleaire wapens in de oorlog: "Kernwapens mogen niet worden gebruikt en kernoorlogen mogen niet worden uitgevochten", aldus de Chinese verklaring. Deze en andere opmerkingen staan in een document van 12 punten over de "politieke regeling" voor de crisis. Het document werd vrijdag gepubliceerd, getimed om samen te vallen met de datum van de Russische invasie van Oekraïne precies een jaar geleden.
"Alle partijen moeten Rusland en Oekraïne steunen om in dezelfde richting te werken en de directe dialoog zo snel mogelijk te hervatten", aldus het document dat te vinden is op de website van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken. De belangrijkste punten zijn volgens China gericht op geleidelijke de-escalatie om uiteindelijk tot een staakt-het-vuren te komen.
De puntenlijst die China presenteert bevat onder andere het tegengaan van sancties die niet door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zijn goedgekeurd. Ook moet er een verbod komen op de ontwikkeling en het gebruik van biologische wapens. Daarnaast wil China dat de veiligheid van kerncentrales gewaarborgd wordt. Volgens China mag de veiligheid van een land ook niet ten koste gaan van de veiligheid van andere landen. Dialoog en onderhandelingen zijn dan ook de enige uitweg uit de Oekraïne-crisis, meent het.
China wil zichzelf opstellen als een neutrale partij terwijl het tegelijkertijd nauwe banden onderhoudt met strategisch bondgenoot Rusland. De Chinese diplomaat Wang Yi had woensdag een ontmoeting met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov en president Poetin in Moskou. Na zijn bezoek zei Moskou dat Peking zijn mening had gegeven over de aanpak van een "politieke regeling" van het conflict.
De Oekraïense president Zelenski zei donderdag dat hij geen Chinees vredesplan had gezien en Peking wilde ontmoeten over hun voorstel alvorens het te beoordelen. "Ik denk dat het in het algemeen een heel goed gegeven is dat China over Oekraïne is begonnen te praten en enkele signalen heeft uitgestuurd", zei Zelenski. "We zullen een aantal conclusies trekken nadat we de details hebben gezien van wat ze bieden. We zouden graag een ontmoeting met China hebben."
Meer uit Buitenland
KANANASKIS (ANP/AFP/RTR) - De VS hebben een "sterke verklaring" over de oorlog in Oekraïne in de voorgenomen slottekst van de top van de G7 geblokkeerd, melden anonieme betrokkenen. Washington wil daarmee voorkomen dat zijn positie om te kunnen onderhandelen met het Kremlin wordt ondermijnd.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - President Donald Trump heeft in het Witte Huis met zijn Nationale Veiligheidsraad in de roemruchte 'Situation Room' overlegd over de strijd tussen Israël en Iran, aldus anonieme betrokkenen. De bijeenkomst duurde een uur en twintig minuten. Het is nog niet bekend welke conclusie Trump heeft getrokken. Hij zou geneigd zijn Israël militair bij de aanvallen op Iran te gaan helpen.
4 uur geledenDUBAI (ANP) - Iraniërs die momenteel in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) verblijven, en van wie het verblijfsvisum is verlopen, krijgen voorlopig geen boetes opgelegd. Daartoe besloot de leider van het land, sjeik Mohammed bin Zayed al-Nahyan, meldt staatspersbureau WAM dinsdag. De uitzondering geldt voor zowel ingezetenen als voor bezoekers uit het overzeese buurland, dat al enkele dagen in gewelddadig conflict is met Israël.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Washington veroordeelt de Russische aanvallen op Kyiv in de nacht van maandag op dinsdag. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt mee te leven met slachtoffers en nabestaanden. Bij de aanvallen zijn in Kyiv zeker zestien doden gevallen. Onder de doden is een Amerikaan, bevestigde het ministerie.
6 uur geledenKANANASKIS/PARIJS (ANP/AFP/DPA/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft gezegd dat het een enorme vergissing zou zijn te proberen het Iraanse regime militair omver te werpen. Volgens het Franse staatshoofd leidt dat tot chaos. Er zou naar een diplomatieke oplossing moeten worden gezocht.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De bevelhebber van de Iraanse strijdkrachten heeft er bij de bevolking van de Israëlische steden Tel Aviv en Haifa op aangedrongen de steden te verlaten. Volgens bevelhebber Abdolrahim Mousavi komen er nu Iraanse vergeldingsaanvallen, terwijl eerdere aanvallen enkel voor de afschrikking waren bedoeld.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump overlegt dinsdag met zijn veiligheidsadviseurs in het Witte Huis over de rol die de Verenigde Staten moeten spelen in het conflict tussen Israël en Iran, meldt nieuwssite Axios op basis van drie overheidsbronnen. Volgens de drie overweegt Trump serieus om Iraanse nucleaire faciliteiten aan te vallen. Een medewerker van het Witte Huis heeft tegen persbureau AFP bevestigd dat de Nationale Veiligheidsraad bijeenkomt.
7 uur geleden