
China: gebruik geen nucleaire wapens in oorlog Oekraïne
BEIJING (ANP/RTR/AFP) - China heeft vrijdag Rusland en Oekraïne opgeroepen om zo snel mogelijk met vredesbesprekingen te beginnen. Ook verwierp het ondubbelzinnig de inzet van nucleaire wapens in de oorlog: "Kernwapens mogen niet worden gebruikt en kernoorlogen mogen niet worden uitgevochten", aldus de Chinese verklaring. Deze en andere opmerkingen staan in een document van 12 punten over de "politieke regeling" voor de crisis. Het document werd vrijdag gepubliceerd, getimed om samen te vallen met de datum van de Russische invasie van Oekraïne precies een jaar geleden.
"Alle partijen moeten Rusland en Oekraïne steunen om in dezelfde richting te werken en de directe dialoog zo snel mogelijk te hervatten", aldus het document dat te vinden is op de website van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken. De belangrijkste punten zijn volgens China gericht op geleidelijke de-escalatie om uiteindelijk tot een staakt-het-vuren te komen.
De puntenlijst die China presenteert bevat onder andere het tegengaan van sancties die niet door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zijn goedgekeurd. Ook moet er een verbod komen op de ontwikkeling en het gebruik van biologische wapens. Daarnaast wil China dat de veiligheid van kerncentrales gewaarborgd wordt. Volgens China mag de veiligheid van een land ook niet ten koste gaan van de veiligheid van andere landen. Dialoog en onderhandelingen zijn dan ook de enige uitweg uit de Oekraïne-crisis, meent het.
China wil zichzelf opstellen als een neutrale partij terwijl het tegelijkertijd nauwe banden onderhoudt met strategisch bondgenoot Rusland. De Chinese diplomaat Wang Yi had woensdag een ontmoeting met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov en president Poetin in Moskou. Na zijn bezoek zei Moskou dat Peking zijn mening had gegeven over de aanpak van een "politieke regeling" van het conflict.
De Oekraïense president Zelenski zei donderdag dat hij geen Chinees vredesplan had gezien en Peking wilde ontmoeten over hun voorstel alvorens het te beoordelen. "Ik denk dat het in het algemeen een heel goed gegeven is dat China over Oekraïne is begonnen te praten en enkele signalen heeft uitgestuurd", zei Zelenski. "We zullen een aantal conclusies trekken nadat we de details hebben gezien van wat ze bieden. We zouden graag een ontmoeting met China hebben."
Meer uit Buitenland
NEW DELHI (ANP/RTR) - Pakistan en India hebben elkaar voor de vierde nacht op rij beschoten in Kasjmir. Het Indiase leger stelt dat het heeft gereageerd op "onuitgelokte" beschietingen langs de bestandslijn, die dwars door Kasjmir loopt en de grens vormt tussen de twee landen.
1 uur geledenVANCOUVER (ANP/RTR) - De elf mensen die zijn omgekomen toen een man inreed op een menigte in Vancouver, waren tussen de 5 en 65 jaar oud. Dat heeft de politie in de Canadese stad bekendgemaakt.
2 uur geledenBEDMINSTER (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin opnieuw verzocht te stoppen met aanvallen op Oekraïne. "Ik wil dat hij stopt met schieten, gaat zitten en een deal tekent", antwoordde Trump tijdens een persmoment zondag op de vraag wat hij van Poetin wilde.
2 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - Bij een Amerikaanse luchtaanval op de Jemenitische hoofdstad Sanaa zijn zeker acht mensen omgekomen. Daarnaast vielen er gewonden, meldt televisiezender Al-Massira, die in handen is van de Houthi-rebellen.
8 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Het Israëlische leger voert zijn luchtaanvallen in de Palestijnse Gazastrook op, melden diverse Palestijnse bronnen, waaronder persbureau Wafa. Sinds zonsopgang op zondag zouden daarbij al minstens vijftig Palestijnen zijn omgekomen.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk gaat de veiligheidsmaatregelen rond moskeeën aanscherpen nadat een biddende moslim in een gebedshuis in het zuiden van het land was doodgestoken. Minister van Binnenlandse Zaken Bruno Retailleau zei dat hij regionale bestuurders opdracht had gegeven alle moskeeën in Frankrijk "beter te beschermen".
12 uur geledenVANCOUVER (ANP/RTR/AFP) - De 30-jarige man die ervan verdacht wordt met een auto op een menigte te hebben ingereden in de Canadese stad Vancouver, heeft een "aanzienlijke geschiedenis" van interactie met de politie en psychische hulpverleners. Dat meldt de politie. Een motief is nog niet bekend.
13 uur geleden