China gaat wetten veiligheidswet invoeren voor Macau en Hongkong
PEKING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het dertiende Nationale Volkscongres in China is vrijdag afgetrapt in een volle zaal met duizenden beleidsmakers. Premier Li Keqiang zei tijdens de openingstoespraak dat China wetten gaat instellen om de "nationale veiligheid in Hongkong en Macau" te waarborgen.
Hongkong en Macau hebben meer vrijheden dan de rest van China. In Hongkong is vrijdag direct opgeroepen tot grootschalige demonstraties tegen het Chinese plan. China wil met de wet meer grip krijgen op onder meer de anti-Chinese protesten in Hongkong. Er moet "beter worden gehandhaafd".
Volgens China verandert er niet heel veel voor de mensen in Hongkong. "De overheden in Macau en Hongkong moeten hun grondwettelijke plicht om de nationale veiligheid te waarborgen gaan naleven", aldus Li. De vicevoorzitter van het parlement Wang Chen legt de wet later op vrijdag beter uit.
Grote zorgen
Oppositieleden in Hongkong maken zich grote zorgen om de Chinese wet. "Dit is het einde van Hongkong", aldus parlementslid Dennis Kwok. De bekende pro-democratie activist Joshua Wong denkt dat Peking critici de mond wil snoeren. "De demonstranten weten dat we niet doorzetten omdat we sterk zijn, maar omdat we geen andere optie hebben."
Li zei ook dat China Taiwanezen gaat steunen die tegen hun eigen regering zijn en willen dat Taiwan zich weer bij China voegt. Taiwan wordt door nog geen twintig landen erkend.
Jaarlijkse parlementszitting
De officiële opening van de jaarlijkse parlementszitting was donderdagavond. Vrijdag worden zaken inhoudelijk besproken. De bijeenkomst stond gepland op 5 maart, maar werd noodgedwongen uitgesteld vanwege de uitbraak van het coronavirus.
De bezetting bij het Volkscongres is flink lager dan normaal gesproken. Veel minder journalisten hebben toestemming gekregen om aanwezig te zijn. De meesten moeten het evenement via een videoverbinding volgen, ook de interviews worden zo afgenomen. Ook veel parlementariërs zijn niet naar hoofdstad Peking gegaan, uit angst voor het nieuwe coronavirus.
China wil met een volle parlementszaal laten zien dat het land weer veilig is, schrijven staatsmedia. De uitbraak van het coronavirus begon in China, maar lijkt ondertussen onder controle te zijn in het land.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne komt op de top van EU-regeringsleiders donderdag niet rond, verwachten EU-diplomaten. De Hongaarse premier Viktor Orbán zal vrijwel zeker zijn veto niet intrekken. De EU-leiders zullen Orbán in stevige bewoordingen laten weten dat het onacceptabel is dat hij zich niet houdt aan het besluit van alle 27 EU-regeringsleiders van december om die lening te verstrekken.
20 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het aantal doden in Libanon als gevolg van Israëlische aanvallen sinds 2 maart is opgelopen tot 968. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. Onder de doden zijn 77 vrouwen, 116 kinderen en 40 hulpverleners. Meer dan 2400 mensen zijn gewond geraakt, aldus het ministerie.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Een aantal vermeende slachtoffers eist een schadevergoeding van meer dan 1,9 miljoen Noorse kronen (ruim 170.000 euro) van Marius Borg Høiby, melden Noorse media. Woensdag kwamen hun advocaten aan het woord, nadat het Openbaar Ministerie eerder op de dag al een straf van zeven jaar en zeven maanden had geëist tegen de zoon van kroonprinses Mette-Marit.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Iraanse regime is nog "intact" en zal, als het niet wordt uitgeschakeld, zijn militaire vermogens ook weer willen opbouwen. Dat heeft het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, gezegd. De Iraanse regering zou wel verzwakt zijn. Volgens Gabbard lijkt Iran niet bezig te zijn om weer uranium te verrijken, zoals president Donald Trump stelde.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de dood van inlichtingenminister Esmail Khatib bevestigd. Israël claimde hem eerder al te hebben gedood bij een luchtaanval.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Pakistan heeft een "tijdelijke pauze" aangekondigd in de strijd die het voert tegen Afghanistan vanwege het naderende einde van de ramadan. Volgens het ministerie van Informatie werd het land daartoe verzocht door Saudi-Arabië, Qatar en Turkije. Het bestand geldt van donderdag tot de nacht van maandag op dinsdag.
3 uur geledenTROMSØ (ANP) - NAVO-landen zoeken samen naar manieren om af te komen van de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "We zijn het er allemaal over eens dat de zeestraat weer open moet."
3 uur geleden