Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China: 'Gaat VS dan alle ballonnen in de wereld neerhalen?'

China: 'Gaat VS dan alle ballonnen in de wereld neerhalen?'

MÜNCHEN (ANP/AFP/RTR) - De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Wang Yi, heeft op de internationale Veiligheidsconferentie van München fel uitgehaald naar de Verenigde Staten. Hij hekelde de "hysterische en onvoorstelbare" reactie op de Chinese ballon die begin februari een aantal dagen boven Amerikaans grondgebied hing.

De Amerikaanse president Joe Biden gaf uiteindelijk het bevel om die ballon neer te halen, op verdenking van Chinese spionage. "Maar er hangen overal in de wereld zoveel ballonnen, gaat Amerika die dan allemaal neerhalen?", aldus Wang.

De Chinese topdiplomaat zei op de conferentie ook dat de VS het mis heeft door China steeds weer als een geopolitieke uitdaging neer te zetten. Volgens hem is die angst ongegrond en probeert Amerika de reputatie van zijn land te besmeuren. Als voorbeeld noemde hij de discussie over computerchips.

Miljarden investeren

Biden wil miljarden investeren in de binnenlandse productie van chips om minder afhankelijk te worden van China. De Amerikaanse president legde ook verregaande beperkingen op voor chipexport naar Chinese bedrijven. "Dat is honderd procent protectionisme en honderd procent egoïsme", zei Wang.

Het is gezien de spanningen tussen de twee landen niet duidelijk of Wang en zijn Amerikaanse evenknie, Antony Blinken, elkaar nog zullen ontmoeten in München. Er is al enkele dagen sprake van een eventuele ontmoeting, maar een bevestiging blijft uit. Beide ministers zijn nog tot zondag in de Duitse stad.

Meer uit Buitenland

Media: Justitie VS begint strafrechtelijk onderzoek naar Tim Walz

WASHINGTON/SAINT PAUL (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie begint een strafrechtelijk onderzoek naar de Democratische gouverneur van Minnesota Tim Walz. Dat melden ingewijden aan CBS News en The Washington Post. Ook de burgemeester van Minneapolis, Jacob Frey, wordt gedagvaard, aldus de ingewijden.

3 uur geleden
Sigrid Kaag lid van nieuwe ondersteunende raad voor Gaza

WASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse oud-vicepremier en oud-VN-gezant Sigrid Kaag zit in een nieuw op te richten ondersteunende raad voor "vrede, stabiliteit en welvaart" in Gaza, meldt het Witte Huis vrijdagavond in een verklaring. Deze raad moet het Palestijnse overgangsbestuur en de door Trump voorgezeten vredesraad voor Gaza ondersteunen.

3 uur geleden
Rubio, Witkoff, Kushner en Blair in vredesraad voor Gaza

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de leden gekozen voor de internationale vredesraad die toezicht zal houden op het toekomstige overgangsbestuur in de Gazastrook. Het gaat onder meer om zijn minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, VS-gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Ook de Britse oud-premier Tony Blair zit in de raad, meldt het Witte Huis vrijdagavond.

3 uur geleden
Syrië erkent het Koerdisch als nationale taal

ALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.

5 uur geleden
Venezuela stelt dodental bij na Amerikaanse aanval

CARACAS (ANP/AFP) - Het aantal doden door de Amerikaanse aanval op Venezuela is bijgesteld naar 83. Het Venezolaanse ministerie van Defensie zegt dat 47 Venezolaanse militairen zijn omgekomen en niet 23, zoals eerder werd gemeld.

6 uur geleden
Trump dreigt met tarieven tegen land dat Groenlandplan afwijst

WASHINGTON/NUUK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.

10 uur geleden
Palestijns comité om Gaza te besturen voor het eerst bijeen

CAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.

12 uur geleden