China: 'Gaat VS dan alle ballonnen in de wereld neerhalen?'
MÜNCHEN (ANP/AFP/RTR) - De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Wang Yi, heeft op de internationale Veiligheidsconferentie van München fel uitgehaald naar de Verenigde Staten. Hij hekelde de "hysterische en onvoorstelbare" reactie op de Chinese ballon die begin februari een aantal dagen boven Amerikaans grondgebied hing.
De Amerikaanse president Joe Biden gaf uiteindelijk het bevel om die ballon neer te halen, op verdenking van Chinese spionage. "Maar er hangen overal in de wereld zoveel ballonnen, gaat Amerika die dan allemaal neerhalen?", aldus Wang.
De Chinese topdiplomaat zei op de conferentie ook dat de VS het mis heeft door China steeds weer als een geopolitieke uitdaging neer te zetten. Volgens hem is die angst ongegrond en probeert Amerika de reputatie van zijn land te besmeuren. Als voorbeeld noemde hij de discussie over computerchips.
Miljarden investeren
Biden wil miljarden investeren in de binnenlandse productie van chips om minder afhankelijk te worden van China. De Amerikaanse president legde ook verregaande beperkingen op voor chipexport naar Chinese bedrijven. "Dat is honderd procent protectionisme en honderd procent egoïsme", zei Wang.
Het is gezien de spanningen tussen de twee landen niet duidelijk of Wang en zijn Amerikaanse evenknie, Antony Blinken, elkaar nog zullen ontmoeten in München. Er is al enkele dagen sprake van een eventuele ontmoeting, maar een bevestiging blijft uit. Beide ministers zijn nog tot zondag in de Duitse stad.
Meer uit Buitenland
BANGKOK (ANP/AFP) - Er zijn menselijke resten gevonden op het Thaise vrachtschip dat vorige maand in de Straat van Hormuz werd aangevallen door Iran. Eerder werd bekend dat drie bemanningsleden vermist waren.
1 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Koeweit beschuldigt Iran vrijdag van een nieuwe aanval op een energie- en ontziltingsinstallatie in het land. Daarbij is schade ontstaan, aldus het ministerie van Elektriciteit, Water en Hernieuwbare Energie.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht werkt aan een plan voor het instellen van een bufferzone in het zuiden van Libanon. Daar moeten dan dorpen worden afgebroken en militaire posten worden neergezet, schrijft nieuwssite Times of Israel.
2 uur geledenHOUSTON (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie hebben inmiddels de baan om de aarde verlaten en zijn op weg naar de maan. Dat meldt het Amerikaanse ruimtevaartagentschap NASA donderdag.
8 uur geledenHAVANA (ANP) - Cuba heeft donderdag aangekondigd dat het vanwege Pasen 2010 gevangenen vrijlaat, zo melden Cubaanse staatsmedia. Het is de tweede keer dit jaar dat het land een amnestie voor gevangenen aankondigt.
8 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Israëlische luchtverdedigingssystemen zijn in actie gekomen om vanuit Iran afgevuurde raketten neer te halen. Dat meldt het Israëlische leger vrijdag.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse aanvallen op Iran komen mogelijk neer op oorlogsmisdaden. Dat schrijven meer dan honderd deskundigen op het gebied van internationaal recht in de Verenigde Staten in een donderdag gepubliceerde open brief.
9 uur geleden