China: 'Gaat VS dan alle ballonnen in de wereld neerhalen?'
MÜNCHEN (ANP/AFP/RTR) - De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Wang Yi, heeft op de internationale Veiligheidsconferentie van München fel uitgehaald naar de Verenigde Staten. Hij hekelde de "hysterische en onvoorstelbare" reactie op de Chinese ballon die begin februari een aantal dagen boven Amerikaans grondgebied hing.
De Amerikaanse president Joe Biden gaf uiteindelijk het bevel om die ballon neer te halen, op verdenking van Chinese spionage. "Maar er hangen overal in de wereld zoveel ballonnen, gaat Amerika die dan allemaal neerhalen?", aldus Wang.
De Chinese topdiplomaat zei op de conferentie ook dat de VS het mis heeft door China steeds weer als een geopolitieke uitdaging neer te zetten. Volgens hem is die angst ongegrond en probeert Amerika de reputatie van zijn land te besmeuren. Als voorbeeld noemde hij de discussie over computerchips.
Miljarden investeren
Biden wil miljarden investeren in de binnenlandse productie van chips om minder afhankelijk te worden van China. De Amerikaanse president legde ook verregaande beperkingen op voor chipexport naar Chinese bedrijven. "Dat is honderd procent protectionisme en honderd procent egoïsme", zei Wang.
Het is gezien de spanningen tussen de twee landen niet duidelijk of Wang en zijn Amerikaanse evenknie, Antony Blinken, elkaar nog zullen ontmoeten in München. Er is al enkele dagen sprake van een eventuele ontmoeting, maar een bevestiging blijft uit. Beide ministers zijn nog tot zondag in de Duitse stad.
Meer uit Buitenland
RIGA (ANP/DPA) - Letland heeft de bouw van een hek langs de hele grens met Rusland afgerond. De regering in Riga had daartoe besloten na de Russische inval in Oekraïne. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Rihards Kozlovskis vormt Rusland ook een bedreiging voor Letland en moet de grens daarom goed bewaakt worden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De wederopbouw in de Gazastrook zal volgens de Amerikaanse president Donald Trump binnenkort beginnen. Trump ontvangt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en zei bij zijn aankomst dat hij ook hoopt dat de volgende fase van het staakt-het-vuren snel zal ingaan.
4 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - De VS hebben een aanmeerplek in Venezuela aangevallen waar drugstransporten zouden worden voorbereid. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in reactie op vragen van journalisten voorafgaand aan zijn ontmoeting met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in zijn resort Mar-a-Lago. Volgens Trump zou er een "flinke explosie" hebben plaatsgevonden. Bewijs voor zijn claim leverde hij niet, noch details. Desgevraagd wilde Trump geen antwoord geven op de vraag welke instantie verantwoordelijk was voor de vermeende aanval.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag opnieuw gebeld met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. Volgens het Witte Huis was het een "positief" gesprek. Een dag eerder had Trump de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontvangen om te praten over de vredesonderhandelingen.
7 uur geledenNOVGOROD (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne heeft geprobeerd het buitenverblijf van de Russische president Vladimir Poetin in Novgorod aan te vallen. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov volgens staatspersbureau Interfax. Hij zegt dat Moskou daarom zijn standpunt in de vredesonderhandelingen met Oekraïne zal herzien.
8 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische stad Sydney staat vlak voor de jaarwisseling stil bij de dodelijke aanslag op Bondi Beach. Een uur voor 2026 wordt een minuut stilte gehouden en wordt een menora geprojecteerd op de Sydney Harbour Bridge, waar het nieuwe jaar traditioneel met een grote vuurwerkshow wordt ingeluid.
9 uur geledenSAINT-TROPEZ (ANP/AFP) - De Franse filmster en activiste Brigitte Bardot wordt volgens een vriendin "in alle eenvoud en nederigheid" begraven in haar tuin aan zee. In Frankrijk woedt een discussie over de uitvaart van de beroemdheid, omdat ze op latere leeftijd rechtse denkbeelden verspreidde en politica Marine Le Pen enthousiast heeft gesteund. Verscheidene rechtse politici willen dat president Macron een nationaal eerbetoon organiseert.
11 uur geleden