China gaat speciale staatsleningen uitgeven voor steun economie
BEIJING (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese regering gaat speciale staatsleningen uitgeven om zo geld op te halen om de zwakke economie van China te stimuleren, door bijvoorbeeld de huizenmarkt te steunen, te helpen bij de schuldenverlichting van lokale overheden en de kredietverstrekking door banken aan te jagen. Dat meldde de Chinese minister van Financiën in een persconferentie. De laatste tijd kwam China al met een reeks plannen om de kwakkelende economie te helpen, onder meer door renteverlagingen.
Minister van Financiën Lan Fo'an verklaarde verder dat er nu al omgerekend 325 miljard dollar aan financiële middelen voor de komende drie maanden klaarligt om de zwakke vastgoedmarkt en torenhoge schuldenlasten van lokale overheden aan te pakken. China, de tweede economie van de wereld, gaat gebukt onder een zwakke binnenlandse vraag en een laag consumentenvertrouwen en kampt ook met een crisis in de vastgoedsector, waardoor meerdere vastgoedontwikkelaars zijn omgevallen.
De opbrengst van de speciale staatsleningen moet onder meer gaan naar de financiering van grote Chinese staatsbanken. Er werd niet gemeld hoeveel geld Beijing met die speciale staatsleningen wil ophalen. Volgens persbureau Bloomberg zou het gaan om een bedrag van minstens 142 miljard dollar dat naar de grote overheidsbanken moet gaan.
Directe financiële steun
Eerder verlaagde China al verschillende belangrijke rentetarieven voor banken en de hoeveelheid geld die ze moeten aanhouden. Dat moet de kredietverstrekking aan consumenten stimuleren. Verder verlaagt het land de leenkosten voor hypotheken en worden regels voor de aankoop van een tweede huis versoepeld.
De regering zou ook met directe financiële steun aan huishoudens willen komen, zoals subsidies voor de aanschaf van huishoudelijke apparaten en geld voor gezinnen met twee of meer kinderen. Studenten moeten ook meer financiële hulp krijgen. Volgens minister Lan heeft China, dat ook kampt met een hoge jeugdwerkloosheid, de financiële ruimte om al die steunpakketten te kunnen betalen.
De Chinese regering heeft een officiële doelstelling voor een economische groei van circa 5 procent dit jaar, maar er zijn grote twijfels of die gehaald kan worden. Verschillende grote zakenbanken hebben hun groeiverwachtingen voor China naar beneden bijgesteld. President Xi Jinping heeft opgeroepen meer te doen om de groeidoelstelling te bereiken.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Nederlandse reders hopen dat een vrije en veilige doorvaart door de Straat van Hormuz "zo spoedig mogelijk is hersteld". Dat laat de redersvereniging KVNR weten in reactie op de situatie rondom de zeestraat. Een heropening van de Straat van Hormuz is onderdeel van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten, maar Iran lijkt de waterweg nog gesloten te houden.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Directeur Coen van Rooyen van brancheorganisatie WoningBouwersNL wordt vanaf 1 juni de nieuwe algemeen directeur van LTO Nederland. Dat maakt de belangenorganisatie voor boeren en tuinders donderdag bekend. Hij volgt Hans van den Heuvel op, die sinds 1 april de voorzitter van vakbond CNV is.
38 minuten geledenVILNIUS (ANP) - De omzet van kledingverkoopplatform Vinted is gestegen tot ruim 1 miljard euro. Gebruikers van het platform voor de verkoop van tweedehandsspullen kochten en verkochten vorig jaar fors meer gebruikte kleren, boeken en elektronische producten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een tolheffing door de Straat van Hormuz is niet in lijn met het internationale recht, benadrukt een woordvoerder van de Europese Commissie. "Het internationaal recht garandeert de vrijheid van scheepvaart", aldus de woordvoerder. "In principe betekent het dat er helemaal geen betaling of tol geheven mag worden."
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Iran toestaan om tol te heffen voor een doorvaart door de Straat van Hormuz schept een gevaarlijk precedent. Dat zei topman van de internationale scheepvaartorganisatie IMO Arsenio Dominguez in een interview met Bloomberg TV. Teheran wil een tol van een dollar per vat olie heffen voor schepen die door de zeestraat varen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic voorlopig blijven aanmerken als risico. Tot dat voorlopige oordeel komt een Amerikaans hof van beroep in Washington. Anthropic stelt in twee rechtszaken dat het Pentagon het bedrijf op de zwarte lijst heeft gezet als vergelding voor een meningsverschil over beperkingen aan de inzet van zijn kunstmatige intelligentie.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De export van ruwe olie uit de Verenigde Staten stijgt deze maand naar een recordhoogte. Dat schrijft de Financial Times op basis van data- en analyseplatform Kpler. Landen in Azië moeten op zoek naar een alternatief door de oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geleden