China gaat speciale staatsleningen uitgeven voor steun economie
BEIJING (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese regering gaat speciale staatsleningen uitgeven om zo geld op te halen om de zwakke economie van China te stimuleren, door bijvoorbeeld de huizenmarkt te steunen, te helpen bij de schuldenverlichting van lokale overheden en de kredietverstrekking door banken aan te jagen. Dat meldde de Chinese minister van Financiën in een persconferentie. De laatste tijd kwam China al met een reeks plannen om de kwakkelende economie te helpen, onder meer door renteverlagingen.
Minister van Financiën Lan Fo'an verklaarde verder dat er nu al omgerekend 325 miljard dollar aan financiële middelen voor de komende drie maanden klaarligt om de zwakke vastgoedmarkt en torenhoge schuldenlasten van lokale overheden aan te pakken. China, de tweede economie van de wereld, gaat gebukt onder een zwakke binnenlandse vraag en een laag consumentenvertrouwen en kampt ook met een crisis in de vastgoedsector, waardoor meerdere vastgoedontwikkelaars zijn omgevallen.
De opbrengst van de speciale staatsleningen moet onder meer gaan naar de financiering van grote Chinese staatsbanken. Er werd niet gemeld hoeveel geld Beijing met die speciale staatsleningen wil ophalen. Volgens persbureau Bloomberg zou het gaan om een bedrag van minstens 142 miljard dollar dat naar de grote overheidsbanken moet gaan.
Directe financiële steun
Eerder verlaagde China al verschillende belangrijke rentetarieven voor banken en de hoeveelheid geld die ze moeten aanhouden. Dat moet de kredietverstrekking aan consumenten stimuleren. Verder verlaagt het land de leenkosten voor hypotheken en worden regels voor de aankoop van een tweede huis versoepeld.
De regering zou ook met directe financiële steun aan huishoudens willen komen, zoals subsidies voor de aanschaf van huishoudelijke apparaten en geld voor gezinnen met twee of meer kinderen. Studenten moeten ook meer financiële hulp krijgen. Volgens minister Lan heeft China, dat ook kampt met een hoge jeugdwerkloosheid, de financiële ruimte om al die steunpakketten te kunnen betalen.
De Chinese regering heeft een officiële doelstelling voor een economische groei van circa 5 procent dit jaar, maar er zijn grote twijfels of die gehaald kan worden. Verschillende grote zakenbanken hebben hun groeiverwachtingen voor China naar beneden bijgesteld. President Xi Jinping heeft opgeroepen meer te doen om de groeidoelstelling te bereiken.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
1 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
17 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
18 uur geleden