Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China gaat doelstellingen uitstoot broeikasgas aanscherpen

China gaat doelstellingen uitstoot broeikasgas aanscherpen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - China heeft een voorstel van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) afgewezen om centrale-overheidsfondsen te gebruiken om onafgemaakte woningen af te bouwen. Het IMF opperde dat China op die manier een belangrijk probleem kan oplossen waarvan de op een na grootste economie al langere tijd last heeft. Maar China vindt de suggestie geen optie.

China staat vol met lege, onverkoopbare of nooit afgemaakte flats. Grote Chinese vastgoedconcerns als Evergrande en Country Garden kampen al tijden met grote financiële problemen. De autoriteiten hebben tot dusver tevergeefs geprobeerd de vastgoedmarkt nieuw leven in te blazen.

Het IMF riep China daarom op om "eenmalig" overheidsgeld in te zetten om reeds verkochte panden af te maken en op te leveren of huizenkopers te compenseren. Financieel persbureau Bloomberg heeft uitgerekend dat hiermee uitgesmeerd over meerdere jaren bijna 1000 miljard dollar aan kosten gemoeid zou zijn.

Marktgerichte oplossing

Maar China vindt het beter om een "marktgerichte" oplossing te vinden. "Het zou ongepast zijn als de centrale overheid rechtstreeks financiële steun zou verlenen, omdat dit zou kunnen leiden tot de verwachting dat overheid in de toekomst telkens reddend te hulp zal schieten", aldus Zhang Zhengxin, die namens China in het bestuur zit van de organisatie in Washington.

De analyse van het IMF laat zien hoe groot de uitdagingen zijn waarmee China te maken heeft. De problemen op de Chinese huizenmarkt hebben afgelopen jaren een grote rem gezet op de economische groei van het land. Ook was de dreiging van een financiële crisis nooit ver weg door de angst voor een vastgoed-zeepbel.

Technologiesector

Toch zijn de autoriteiten niet bereid meer steun te verlenen. Dat komt onder meer door hun overtuiging dat ze de economie meer willen richten op de technologiesector. De overheid heeft banken wel aangespoord om geld te lenen aan ontwikkelaars. Ook zijn er andere maatregelen genomen, maar de bedragen die daarmee zijn gemoeid vallen volgens critici in het niet bij wat er nodig is om het tij te keren.

Het IMF is in een rapport over de Chinese economie met meerdere aanbevelingen gekomen. Zo riep het fonds China ook op om te stoppen met allerlei subsidies voor de eigen industrie, waarmee China de handel in de wereld zou verstoren. China wil daar evenwel niets van weten. Beijing reageerde door te zeggen dat de opkomst van industrieën als de productie van elektrische voertuigen te danken is aan innovatie van het bedrijfsleven en niet aan subsidies.

Meer uit Financieel

Wall Street daalt door oplopende spanningen VS en Iran

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag licht lager geopend. Beleggers namen geen risico na de sterke opmars op vrijdag, die volgde op de heropening van de Straat van Hormuz door Iran. De spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran liepen afgelopen weekend echter weer op door de inbeslagname van een Iraans vrachtschip door de Amerikaanse marine. Ook sloot Iran zaterdag het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz weer af door de aanhoudende Amerikaanse blokkade van de Iraanse havens.

1 minuut geleden
Buitenlandse luchtvaartmaatschappijen weer welkom in Qatar

DOHA (ANP/AFP) - Buitenlandse luchtvaartmaatschappijen zijn weer welkom op de luchthaven van het Qatarese Doha. Dat is voor het eerst sinds de start van de Iranoorlog eind februari. De Qatarese luchtvaartautoriteit laat weten dat de activiteiten van buitenlandse maatschappijen "geleidelijk worden hervat".

1 uur geleden
Woonbond kritisch over versoepeling Wet betaalbare huur

AMSTERDAM (ANP) - De Woonbond, een belangenvereniging voor huurders, is kritisch op het voorstel van het kabinet om de Wet betaalbare huur te versoepelen. Met het voorstel worden "veel te hoge huren opnieuw mogelijk".

1 uur geleden
Franse autoriteiten willen Elon Musk ondervragen over X

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse autoriteiten hebben maandag een uitnodiging gestuurd naar Elon Musk om hem vragen te stellen over zijn socialemediaplatform X. De autoriteiten in Frankrijk doen al langer onderzoek naar X, waarbij in februari nog een inval werd gedaan bij het Parijse kantoor van het bedrijf.

1 uur geleden
Nederlands toerismebureau: minder bezoekers uit Azië door oorlog

DEN HAAG (ANP) - Nederland krijgt minder bezoekers uit Azië, zoals uit China, Japan en India, over de vloer door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat hoort het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC) vanuit de sector. Door de oorlog is het vliegverkeer tussen Azië en Europa ernstig verstoord. Dat leidt tot minder bezoek aan bij Aziaten populaire toeristische trekpleisters als het waterrijke dorp Giethoorn, de molens van Kinderdijk en het bloemenpark Keukenhof, aldus het NBTC.

2 uur geleden
Nederlandse export bloemen en planten krimpt in eerste kwartaal

ZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse export van bloemen en planten is in het eerste kwartaal van 2026 licht gekrompen. De totale waarde van de uitvoer van bloemen en planten bedroeg bijna 2,1 miljard euro. Dat is 0,6 procent minder dan een jaar geleden, meldt de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB).

2 uur geleden
China boos over legeroefening VS, Filipijnen en Japan

MANILLA (ANP/RTR/DPA) - China is boos over militaire oefeningen van de Verenigde Staten, de Filipijnen en voor het eerst ook Japan. "De komst van troepen van buiten schept verdeeldheid en confrontatie", waarschuwt China.

3 uur geleden