China erkent voor het eerst Russische agressie in Oekraïne
NEW YORK (ANP) - China heeft voor het eerst erkend dat in Oekraïne sprake is van Russische agressie. Beijing stemde in met een resolutie van de Verenigde Naties, waarin die woorden worden gebruikt. China zegt zich neutraal op te willen stellen in het conflict en onthield zich eerder altijd van stemmingen als het om de term 'Russische agressie' ging.
Het gaat om een resolutie over de samenwerking tussen de VN en de Raad van Europa, een organisatie gericht op mensenrechten. In die resolutie is de oorlog in Oekraïne slechts een klein onderdeel. De vergadering stemde apart over de vraag of de paragraaf over de Russische agressie in de resolutie moest worden opgenomen en toen onthield China zich weer van stemming. Maar toen de bewuste paragraaf inderdaad goedgekeurd was en onderdeel was van de resolutie, heeft China wel de gehele tekst goedgekeurd.
De resolutie erkent dat Russische agressie tegen Oekraïne, "en eerder tegen Georgië", voor ongekende uitdagingen heeft gezorgd in Europa. Door nauwere samenwerking tussen de VN en de Raad van Europa zou de vrede en veiligheid op het continent moeten worden hersteld. Dat moet gebeuren op basis van respect voor mensenrechten en de onafhankelijkheid van staten.
China heeft de Russische invasie nooit veroordeeld en doet dat ook in deze tekst niet. Het land wil neutraal blijven in het conflict, maar het Westen vindt dat het China daardoor Rusland toestaat om Oekraïne aan te vallen. Afgelopen week spraken de Chinese en Oekraïense president elkaar voor het eerst sinds de Russische invasie. Kyiv hoopt dat Beijing druk kan uitoefenen op Moskou om de oorlog te beëindigen.
Meer uit Buitenland
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Bij een grote brand in een flat in het Belgische Antwerpen zijn meerdere doden gevallen. Ook zouden enkele mensen zwaargewond zijn geraakt. Onduidelijk is nog om hoeveel slachtoffers het gaat.
57 minuten geledenLONDEN (ANP) - Er komt een onderzoek naar de Britse agenten die de 18-jarige Henry Nowak arresteerden nadat die was neergestoken in Hampshire, in december. Dat meldt de onafhankelijke toezichthouder op de Britse politie, IOPC. Onderzocht wordt of hun grove nalatigheid kan worden verweten. Nowak overleed aan zijn verwondingen tijdens zijn arrestatie, omdat niet werd geloofd dat hij gewond was.
1 uur geledenDOHA/DUBAI (ANP/AFP/RTR) - Amerikaanse en Iraanse gezanten voeren woensdag indirect overleg in de Qatarese hoofdstad Doha, volgens diplomatieke bronnen. Er zijn daar naar verluidt geen toponderhandelaars bij betrokken.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Victor Willis, de leadzanger van de groep Village People, is op 74-jarige leeftijd overleden. Dat werd bekendgemaakt op de officiële Facebook-pagina van de groep. "Met grote droefheid melden wij het overlijden van Victor Willis, leadzanger van Village People," luidde de korte verklaring. Volgens de verklaring overleed de zanger op 30 juni "na een korte maar agressieve ziekte".
2 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - In een feestvierende menigte voetbalfans in Mexico-Stad zijn volgens de autoriteiten minstens twee mensen om het leven gekomen. Een 19-jarige vrouw en een 44-jarige man zijn door verstikking overleden. Ze raakten bekneld in het centrum van de stad.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het officiële Spaanse Gezondheidsinstituut Carlos III brengt 1028 sterfgevallen in juni in verband met de hittegolf. Dat is veel meer dan de 407 door hitte overleden mensen juni vorig jaar. Dat was de heetste maand juni die er in het land is geweest zolang de temperaturen stelselmatig zijn bijgehouden. De maand juni van dit jaar was de op een na warmste.
3 uur geledenBONN (ANP) - Niet alleen boven land worden temperatuurrecords verbroken. Ook het zeewater is warmer dan ooit in deze tijd van het jaar, meldt de Europese klimaatdienst Copernicus. Wetenschappers van de dienst voorzien potentieel flinke gevolgen van de "ongekende opwarming", ook voor de temperaturen boven land.
8 uur geleden