Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China erkent Brits 'Hongkong-paspoort' niet meer

China erkent Brits 'Hongkong-paspoort' niet meer

LONDEN/PEKING (ANP) - China erkent niet langer een speciaal Brits paspoort waar miljoenen mensen in Hongkong over zouden kunnen beschikken, als een wettig reisdocument of als document om zich mee te identificeren. De regering heeft laten weten dat de volksrepubliek het 'Britse nationale overzeese paspoort' met ingang van zondag niet meer erkent. De stap is een reactie op het aanbod van de Britse premier Boris Johnson om het speciale paspoort te gebruiken om mensen in Hongkong desgewenst aan een verblijfsstatus in het Verenigd Koninkrijk en de Britse nationaliteit, en dus een echt Brits paspoort, te helpen.

Daartoe werd in Londen besloten toen China vorig jaar begon de autonome voormalige Britse kroonkolonie Hongkong steeds strenger aan het gezag van Peking te onderwerpen. China heeft de autonome status ondermijnd met onder meer veiligheidswetten. Het op westerse leest geschoeide rechtstelsel van Hongkong lijkt steeds meer op dat van de communistische volksrepubliek.

Vanaf zondag kunnen mensen in Hongkong die er zijn geboren voordat de kroonkolonie in 1997 aan China werd overgedragen alsnog zo'n overzees paspoort aanvragen via internet. Een jaar geleden hadden naar schatting 170.000 Hongkongers zo'n document, maar door de onderdrukking vanuit Peking is dat opgelopen tot circa 730.000.

Maar zondag veranderen ook de regels voor dat overzeese paspoort dat voorheen enkel goed was voor een soort toeristenverblijf van maximaal een half jaar. Vanaf zondag geeft het speciale paspoort het recht aan de houder om vijf jaar lang te wonen, te werken en onderwijs te krijgen in Groot-Brittannië. Alle gezinsleden hebben die rechten dan ook. Ze kunnen na een tijd onder de Britten te hebben gewoond de Britse nationaliteit aanvragen en naar verwachting wordt die dan ook verleend. Naar schatting 5,4 miljoen van de 7,5 miljoen Chinezen in Hongkong zouden op deze manier naar Groot-Brittannië kunnen gaan.

Meer uit Buitenland

VS-gezant spreekt drie uur met Russische president

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft ongeveer drie uur gesproken met de Amerikaanse gezant Steve Witkoff, melden Russische staatsmedia. De ontmoeting was twee dagen voor het verstrijken van de deadline die de Amerikaanse president Donald Trump aan Rusland heeft gesteld om in te stemmen met vrede in Oekraïne of nieuwe maatregelen tegemoet te zien.

47 minuten geleden
Italië zet plan voor miljardenbrug naar Sicilië door

ROME (ANP/RTR) - De Italiaanse regering heeft ingestemd met een plan voor een brug naar Sicilië. Een technische commissie heeft het voorstel goedgekeurd, zegt minister van Transport Matteo Salvini.

1 uur geleden
EU roept op tot nieuwe dialoog over kernwapens

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie roept op tot een nieuwe dialoog over kernwapens nu Rusland weer dreigt met dergelijke wapens en de Verenigde Staten daarop reageren. Brussel benadrukt dat de laatste controlemogelijkheid voor de beheersing van kernwapens, het zogenoemde New START-verdrag, komende februari afloopt.

1 uur geleden
Brandbestrijders Frankrijk melden succes, maar vuur woedt verder

RIBAUTE/NARBONNE (ANP) - De grote bosbrand in het Zuid-Franse departement Aude breidt zich verder uit, mede door het droge hete weer en harde wind. Volgens de weersvoorspellingen blijven de ongunstige omstandigheden nog enige tijd aanhouden, met warmere temperaturen in aantocht. Maar in de gemeente waar de brand dinsdagmiddag is begonnen, Ribaute, meldt de burgemeester dat de brandbestrijders de brand meester zijn.

2 uur geleden
President Vladimir Poetin ontvangt Trumps gezant Steve Witkoff

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is in gesprek gegaan met de Amerikaanse gezant Steve Witkoff. President Donald Trump is geïrriteerd over het voortslepen van de strijd in Oekraïne. Hij beloofde voor zijn verkiezing tot staatshoofd al snel een einde aan de oorlog te maken.

3 uur geleden
Jordanië beschuldigt kolonisten van aanval op hulpkonvooi

AMMAN (ANP/RTR) - De Jordaanse regering zegt dat Joodse kolonisten een hulpkonvooi hebben aangevallen en geblokkeerd dat onderweg was van Jordanië naar de Gazastrook. Volgens Jordanië doet Israël niet genoeg om dergelijke incidenten te voorkomen. Volgens een regeringswoordvoerder moet Israël ingrijpen als kolonisten een hulpkonvooi proberen tegen te houden.

3 uur geleden
Conservatieve Nawrocki beëdigd als president van Polen

WARSCHAU (ANP/RTR/DPA/AFP) - De conservatieve en nationalistische Karol Nawrocki is beëdigd als president van Polen. Zijn verkiezing was een grote tegenslag voor de zittende regering van minister-president Donald Tusk. Nawrocki zei na zijn beëdiging de "stem van de natie" te willen zijn.

4 uur geleden