Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China en VS gaan meer met elkaar praten over economie

China en VS gaan meer met elkaar praten over economie

GUANGZHOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten gaan meer met elkaar praten over de economie. De Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen en de Chinese vicepremier He Lifeng zijn dat overeengekomen na twee dagen van gesprekken in het Zuid-Chinese Guangzhou.

De bewindslieden deden de toezegging een reeks formele gesprekken te starten over wat ze "evenwichtige groei van de binnenlandse en mondiale economieën" noemen. In de praktijk lijkt het initiatief voor een belangrijk deel gericht op het wegnemen van Amerikaanse zorgen over China's overtollige productiecapaciteit.

"Ik ben van plan deze kans te benutten om te pleiten voor een gelijk speelveld voor Amerikaanse werknemers en bedrijven", zei Yellen na afloop in een verklaring. Ze wees er ook op dat als China iets zou doen aan de overcapaciteit in de industrie, dit goed zou zijn voor beide landen en de wereldeconomie als geheel.

Elektrische auto's

Het is bekend dat de VS zich ergeren aan bijvoorbeeld de vele elektrische auto's en zonnepanelen die China exporteert naar het Westen. Daarmee zou het land concurrerende bedrijven in de VS en ook Europa bedreigen.

Chinese staatsmedia lijken minder positief over het "praten over Chinese overcapaciteit". Volgens staatspersbureau Xinhua rieken de Amerikaanse woorden "naar een voorwendsel voor het invoeren van meer protectionistisch beleid om Amerikaanse bedrijven te beschermen".

Veel kritiek

"Het is nu bij de wereld bekend dat Washington onder het mom van nationale veiligheid niet zal aarzelen om zijn protectionistische tanden te laten zien in gebieden waar zijn suprematie wordt uitgedaagd", klinkt het.

Sinds haar aankomst in Guangzhou op donderdag heeft Yellen veel kritiek geuit op het economische beleid in China. Ze riep de regering in Beijing op om beter om te gaan met Amerikaanse en andere buitenlandse bedrijven die in China actief zijn. Yellen omschreef de gesprekken van deze week wel als productief en openhartig.

De twee grootmachten kwamen verder overeen om samen te werken bij de bestrijding van witwassen en illegale financiering. "Dit nieuwe initiatief stelt de VS en China in staat om 'best practices' te delen en updates te geven over stappen die we ondernemen om de mazen in onze respectieve financiële systemen te dichten", aldus Yellen, die dit weekend nog doorreist naar de Chinese hoofdstad Beijing.

Meer uit Financieel

VS stellen hogere importheffingen op meubilair een jaar uit

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.

8 uur geleden
Verzekeraars ontvangen eerste schademeldingen na jaarwisseling

DEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.

8 uur geleden
Rome meldt meevaller bij dreigende pastaheffingen VS

ROME (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben de voorgestelde importheffingen op Italiaanse pasta sterk verlaagd, meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie is dat een teken dat de Amerikaanse regering "de wil van onze bedrijven om samen te werken" erkent.

8 uur geleden
Lagarde ziet toetreding Bulgarije tot euro als 'krachtig symbool'

FRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".

12 uur geleden
Autoverkoop licht gestegen, hybrides en e-auto's populairder

BUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.

12 uur geleden
Nieuwjaarsgroeten Nederlanders zorgen voor meer dataverkeer

ROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.

13 uur geleden
Vermoedelijk tientallen doden door explosie in Zwitserland

CRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.

13 uur geleden