Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China en VS gaan meer met elkaar praten over economie

China en VS gaan meer met elkaar praten over economie

GUANGZHOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten gaan meer met elkaar praten over de economie. De Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen en de Chinese vicepremier He Lifeng zijn dat overeengekomen na twee dagen van gesprekken in het Zuid-Chinese Guangzhou.

De bewindslieden deden de toezegging een reeks formele gesprekken te starten over wat ze "evenwichtige groei van de binnenlandse en mondiale economieën" noemen. In de praktijk lijkt het initiatief voor een belangrijk deel gericht op het wegnemen van Amerikaanse zorgen over China's overtollige productiecapaciteit.

"Ik ben van plan deze kans te benutten om te pleiten voor een gelijk speelveld voor Amerikaanse werknemers en bedrijven", zei Yellen na afloop in een verklaring. Ze wees er ook op dat als China iets zou doen aan de overcapaciteit in de industrie, dit goed zou zijn voor beide landen en de wereldeconomie als geheel.

Elektrische auto's

Het is bekend dat de VS zich ergeren aan bijvoorbeeld de vele elektrische auto's en zonnepanelen die China exporteert naar het Westen. Daarmee zou het land concurrerende bedrijven in de VS en ook Europa bedreigen.

Chinese staatsmedia lijken minder positief over het "praten over Chinese overcapaciteit". Volgens staatspersbureau Xinhua rieken de Amerikaanse woorden "naar een voorwendsel voor het invoeren van meer protectionistisch beleid om Amerikaanse bedrijven te beschermen".

Veel kritiek

"Het is nu bij de wereld bekend dat Washington onder het mom van nationale veiligheid niet zal aarzelen om zijn protectionistische tanden te laten zien in gebieden waar zijn suprematie wordt uitgedaagd", klinkt het.

Sinds haar aankomst in Guangzhou op donderdag heeft Yellen veel kritiek geuit op het economische beleid in China. Ze riep de regering in Beijing op om beter om te gaan met Amerikaanse en andere buitenlandse bedrijven die in China actief zijn. Yellen omschreef de gesprekken van deze week wel als productief en openhartig.

De twee grootmachten kwamen verder overeen om samen te werken bij de bestrijding van witwassen en illegale financiering. "Dit nieuwe initiatief stelt de VS en China in staat om 'best practices' te delen en updates te geven over stappen die we ondernemen om de mazen in onze respectieve financiële systemen te dichten", aldus Yellen, die dit weekend nog doorreist naar de Chinese hoofdstad Beijing.

Meer uit Financieel

Techbedrijf Palantir: AI maakt arbeidsmigratie onnodig

DAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Kunstmatige intelligentie zal "grootschalige immigratie" om de economie en arbeidsmarkten van westerse landen te ondersteunen overbodig maken. Dat heeft topman Alex Karp van het Amerikaanse technologiebedrijf Palantir gezegd op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos. "Er zullen meer dan genoeg banen zijn voor de burgers van uw land, vooral voor mensen met een beroepsopleiding."

34 minuten geleden
Ex-topman Unilever Schumacher naar chocobedrijf Barry Callebaut

ZÜRICH (ANP) - Voormalig Unilever-topman Hein Schumacher gaat leiding geven aan de grote chocoladeproducent Barry Callebaut. Hij neemt op 26 januari de hoogste functie bij het in Zwitserland gevestigde bedrijf over van vertrekkend topman Peter Feld.

1 uur geleden
Meer werkenden leven in armoede, vooral zzp'ers

DEN HAAG (ANP) - Het aantal werkenden dat in armoede leeft is gestegen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuwe cijfers. In 2024 ging het om 175.000 mensen, zo'n 2 procent van alle werkenden. Bijna de helft van hen had niet het hele jaar werk, bijvoorbeeld door tijdelijke banen of perioden zonder inkomen. De toename volgt op jaren van daling, mede door het wegvallen van coronasteun en de energietoeslag.

2 uur geleden
ING verwacht dat de omzet van winkels dit jaar verder stijgt

AMSTERDAM (ANP) - De omzet van de detailhandel in Nederland stijgt dit jaar verder, verwachten onderzoekers van ING. De gestegen koopkracht spoort consumenten aan dit jaar meer geld uit te geven in de supermarkt en andere winkels.

2 uur geleden
Vakantiegangers mijden Groenland om spanningen, zien reisbureaus

DEN HAAG (ANP) - Nederlanders willen minder graag naar Groenland op vakantie, merken gespecialiseerde reisorganisaties voor vakanties naar koude bestemmingen. Aurora Reizen schat dat door de recent flink opgelopen spanningen tussen Groenland en de EU aan de ene kant en de Verenigde Staten aan de andere kant dit seizoen tot nu toe zo'n 20 tot 30 procent minder reizen zijn geboekt vergeleken met vorig jaar. IJsland Tours denkt dat dit zelfs 50 tot 70 procent minder is, maar weet niet zeker of het door de spanningen komt.

2 uur geleden
Ondernemers slechter bestand tegen inkomensverlies dan werknemers

DEN HAAG (ANP) - Zeven op de tien ondernemers kunnen hun vaste kosten twee jaar lang blijven betalen na een inkomensdaling door baanverlies of arbeidsongeschiktheid. Werknemers lukt dat beter, blijkt uit onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). Zelfstandigen zijn daarmee financieel kwetsbaarder dan werknemers, concludeert de belangrijke adviseur van het kabinet.

4 uur geleden
Netflix denkt ondanks hogere kosten winstgevender te worden

LOS GATOS (ANP) - Netflix verwacht ondanks de gehoopte overname van grote delen van Warner Bros. Discovery en extra uitgaven aan shows winstgevender te worden in 2026. In het laatste kwartaal van vorig jaar profiteerde de streamingdienst van nieuwe abonnees en hogere prijzen, meldt Netflix bij zijn resultaten.

9 uur geleden