Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China en Rusland verdedigen klimaatbeleid na kritiek Biden

China en Rusland verdedigen klimaatbeleid na kritiek Biden

BEIJING/MOSKOU (ANP/AFP/BLOOMBERG/RTR) - China en Rusland hebben hun klimaatbeleid verdedigd na kritiek van de Amerikaanse president Joe Biden. Die had schande gesproken over de afwezigheid van de Chinese president Xi Jinping en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin op de klimaattop COP26 in Glasgow. De twee grootmachten zouden daarmee gebrek aan leiderschap tonen.

"Daden wegen zwaarder dan woorden", reageerde een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken. Xi heeft China niet meer verlaten sinds het begin van de coronapandemie en komt ook niet naar de COP26, hoewel zijn land wereldwijd de meeste broeikasgassen uitstoot. Dat ergerde Biden, die klimaatverandering een "gigantisch" probleem noemde. Hij zei dat de afwezige wereldleiders een kans laten liggen om "mensen in de hele wereld en hier op de COP te beïnvloeden".

Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de aanpak van klimaatverandering "meer is gebaat bij concreet beleid dan bij lege woorden". De woordvoerder benadrukte dat China wel degelijk serieuze stappen zet om klimaatverandering aan te pakken. Het land wil in 2060 klimaatneutraal zijn en zou 9800 hectare land hebben herbebost op de dag waarop Biden zijn kritiek uitte.

Ontmoeting met Poetin

Biden zei dinsdag over Rusland dat de "toendra letterlijk brandt". Poetin toont volgens hem geen enkele wil om iets te doen aan zijn "ernstige klimaatproblemen". Een woordvoerder van het Kremlin pareerde dat met een jij-bak, wijzend op de branden in California als gevolg van de opwarming van de aarde. Hij voegde daaraan toe dat bij een volgende ontmoeting tussen Biden en Poetin de laatste uitgebreid uit de doeken kan doen wat Rusland doet aan klimaatbeleid.

Moskou ziet zo'n bijeenkomst het liefst nog dit jaar gebeuren. Deze week was er ondanks het wederzijdse wantrouwen al hoog bezoek in Moskou: CIA-directeur William Burns. Burns voerde gesprekken met het hoofd van de Russische veiligheidsraad en de buitenlandse inlichtingendienst, die de zegsman als "extreem belangrijk voor de onderlinge betrekkingen kenmerkte.

China en Rusland hebben beide 2060 als streefjaar aangemerkt om klimaatneutraliteit te bereiken, tien jaar later dan westerse landen.

Meer uit Buitenland

Trump wil Poetin op top G20 maar betwijfelt dat hij komt

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten nodigen de Russische president Vladimir Poetin uit voor de G20-top in Miami. President Donald Trump betwijfelt echter of Poetin komt.

46 minuten geleden
Drie doden bij Israëlische aanval in zuiden van Libanon

CHOUKINE (ANP/AFP/RTR) - Bij een Israëlische aanval in het zuiden van Libanon zijn drie doden gevallen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid. De Libanese krant L'Orient-Le Jour meldt dat het ging om een droneaanval op de weg tussen Nabatieh en Choukine.

7 uur geleden
Federale overheid VS versoepelt beleid tegenover marihuana

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.

11 uur geleden
EU-leiding verwelkomt lening van 90 miljard euro aan Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.

13 uur geleden
Ook 20e sanctiepakket voor Rusland rond na staken Hongaars verzet

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.

13 uur geleden
VN: 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door oorlog

BANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.

13 uur geleden
Hongarije en Slowakije ontvangen weer Russische olie

BOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.

13 uur geleden