China en Rusland verdedigen klimaatbeleid na kritiek Biden
BEIJING/MOSKOU (ANP/AFP/BLOOMBERG/RTR) - China en Rusland hebben hun klimaatbeleid verdedigd na kritiek van de Amerikaanse president Joe Biden. Die had schande gesproken over de afwezigheid van de Chinese president Xi Jinping en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin op de klimaattop COP26 in Glasgow. De twee grootmachten zouden daarmee gebrek aan leiderschap tonen.
"Daden wegen zwaarder dan woorden", reageerde een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken. Xi heeft China niet meer verlaten sinds het begin van de coronapandemie en komt ook niet naar de COP26, hoewel zijn land wereldwijd de meeste broeikasgassen uitstoot. Dat ergerde Biden, die klimaatverandering een "gigantisch" probleem noemde. Hij zei dat de afwezige wereldleiders een kans laten liggen om "mensen in de hele wereld en hier op de COP te beïnvloeden".
Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de aanpak van klimaatverandering "meer is gebaat bij concreet beleid dan bij lege woorden". De woordvoerder benadrukte dat China wel degelijk serieuze stappen zet om klimaatverandering aan te pakken. Het land wil in 2060 klimaatneutraal zijn en zou 9800 hectare land hebben herbebost op de dag waarop Biden zijn kritiek uitte.
Ontmoeting met Poetin
Biden zei dinsdag over Rusland dat de "toendra letterlijk brandt". Poetin toont volgens hem geen enkele wil om iets te doen aan zijn "ernstige klimaatproblemen". Een woordvoerder van het Kremlin pareerde dat met een jij-bak, wijzend op de branden in California als gevolg van de opwarming van de aarde. Hij voegde daaraan toe dat bij een volgende ontmoeting tussen Biden en Poetin de laatste uitgebreid uit de doeken kan doen wat Rusland doet aan klimaatbeleid.
Moskou ziet zo'n bijeenkomst het liefst nog dit jaar gebeuren. Deze week was er ondanks het wederzijdse wantrouwen al hoog bezoek in Moskou: CIA-directeur William Burns. Burns voerde gesprekken met het hoofd van de Russische veiligheidsraad en de buitenlandse inlichtingendienst, die de zegsman als "extreem belangrijk voor de onderlinge betrekkingen kenmerkte.
China en Rusland hebben beide 2060 als streefjaar aangemerkt om klimaatneutraliteit te bereiken, tien jaar later dan westerse landen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben volledige inreisverboden ingesteld voor burgers van nog eens zeven landen. Het gaat om Burkina Faso, Mali, Niger, Zuid-Soedan en Syrië, en ook Laos en Sierra Leone, waar voorheen slechts gedeeltelijke beperkingen voor golden. Ook voor personen met door de Palestijnse Autoriteit afgegeven reisdocumenten gelden volledige beperkingen, meldt het Witte Huis.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump blijft achter Witte Huis-stafchef Susie Wiles staan, na de publicatie van een artikel in het tijdschrift Vanity Fair. Daarin stelde ze dat Trump, hoewel hij niet drinkt, een "alcoholische persoonlijkheid heeft".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat hij het Amerikaanse volk gaat toespreken. Dat gebeurt woensdag om 21.00 uur (lokale tijd) vanuit het Witte Huis. Het is dan in Nederland 03.00 uur in de nacht van woensdag op donderdag.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije blijft bij zijn weigering akkoord te gaan met de start van officiële EU-toetredingsonderhandelingen met Oekraïne. Ook wil Hongarije niet dat de EU-regeringsleiders tijdens hun top van donderdag akkoord gaan met volgende stappen richting de EU voor Moldavië, Albanië en Montenegro. Dit zei de Deense minister Marie Bjerre van Europese Zaken na afloop van een vergadering met EU-ministers.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Er komt geen stemming in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden over het verlengen van de subsidies om zorgpremies betaalbaar te houden, meldt de Republikeinse voorzitter Mike Johnson. De stemming was een laatste poging van gematigde Republikeinen om een stijging van de zorgpremies te voorkomen, voordat wetgevers vrijdag met kerstreces gaan.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben Colombia's grootste drugskartel Clan del Golfo bestempeld als terroristische organisatie. In een verklaring noemt buitenlandminister Marco Rubio de groepering een "gewelddadige en machtige criminele organisatie" die voornamelijk leeft van cocaïnehandel en verantwoordelijk is voor terroristische aanslagen in Colombia.
6 uur geledenHELSINKI (ANP) - De EU-landen aan de Russische grens mogen niet alleen opdraaien voor hun veiligheid, vinden ze. Acht 'oostflankstaten' vragen de Europese Unie om hun verdediging tegen Rusland "onmiddellijk" en met voorrang te versterken.
7 uur geleden