Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China en Rusland roepen samen op tot stop op uitbreiding NAVO

China en Rusland roepen samen op tot stop op uitbreiding NAVO

BEIJING (ANP/AFP/RTR) - China en Rusland hebben zich in een gezamenlijke verklaring uitgesproken tegen uitbreiding van de NAVO. President Vladimir Poetin is in Beijing en heeft daar kort voor de opening van de Olympische Spelen met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping gesproken.

China en Rusland steunen elkaar tegen wat zij zien als westerse militaire dreigingen, met name een eventuele uitbreiding van de NAVO met Oekraïne en de nieuwe militaire alliantie in het Stille Oceaan-gebied. Die heet AUKUS en is jarenlang in het geheim voorbereid en in september bekendgemaakt door Australië, Groot-Brittannië en de VS. De alliantie vloeit voort uit vrees voor Chinese expansie in het Verre Oosten en Oceanië.

Poetin en Xi spreken echter over "negatieve Amerikaanse invloeden". Beijing en Moskou willen samen optrekken om "inmenging en bemoeienissen van buitenlandse krachten" tegen te gaan. Ze dringen er bij de Verenigde Staten op aan geen raketten meer voor de korte of middellange afstand neer te zetten in Oost-Europa of de Stille Oceaan-regio. Ze willen ook dat de VS echt werk gaan maken van de ontmanteling van voorraden massavernietigingswapens.

Poetin heeft de steun van Xi gekregen waar hij voor de reis naar Beijing op hoopte. Hij deed zijn gastheer een plezier door te beklemtonen dat Rusland Taiwan nooit als onafhankelijk land zal erkennen en altijd als onderdeel van China blijft zien. Taiwan is feitelijk onafhankelijk, wat Chinese leiders een doorn in het oog is.

Meer uit Buitenland

Merz: Oekraïne stuurde VS voorstellen voor opgeven grondgebied

BERLIJN (ANP) - Oekraïne heeft de Verenigde Staten voorstellen gestuurd voor het afstaan van grondgebied aan Rusland, zegt de Duitse bondskanselier Friedrich Merz. De door Oekraïne aangepaste Amerikaanse vredesvoorstellen, met "territoriale concessies die Oekraïne zou kunnen accepteren", zijn afgerond, zei Merz donderdag tijdens een persconferentie met NAVO-topman Mark Rutte.

1 uur geleden
Gaza getroffen door noodweer: tenten doorweekt en ingestort

GAZA-STAD (ANP) - In de Gazastrook vinden overstromingen plaats als gevolg van een winterse storm. Hulporganisaties zeggen dat de al moeilijke leefomstandigheden voor de Palestijnen, onder wie velen die meermaals ontheemd zijn geraakt door de oorlog, verder onder druk komen te staan.

2 uur geleden
Nobelprijswinnaar Machado na jaar weer in openbaar verschenen

OSLO (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado is in de nacht van woensdag op donderdag in het openbaar verschenen in Oslo. Dat was te zien via een livestream op haar Instagram-account. Het was haar eerste publieke optreden in elf maanden.

2 uur geleden
WSJ: Trumps Oekraïneplan omvat Russische energie voor Europa

MOSKOU (ANP) - Het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump voor Oekraïne omvat voorstellen om Russische energieleveranties aan Europa te herstellen, grote Amerikaanse investeringen in Russische zeldzame aardmetalen en energie, en het aanwenden van bevroren Russische staatsactiva. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal.

5 uur geleden
Trump meldt inbeslagname tanker voor kust Venezuela

WASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".

14 uur geleden
Opnieuw grote betogingen in Bulgarije tegen regering en corruptie

SOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.

14 uur geleden
Nepal sluit overeenkomst met leden Gen Z-protestbeweging

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".

16 uur geleden