Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China en Rusland roepen samen op tot stop op uitbreiding NAVO

China en Rusland roepen samen op tot stop op uitbreiding NAVO

BEIJING (ANP/AFP/RTR) - China en Rusland hebben zich in een gezamenlijke verklaring uitgesproken tegen uitbreiding van de NAVO. President Vladimir Poetin is in Beijing en heeft daar kort voor de opening van de Olympische Spelen met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping gesproken.

China en Rusland steunen elkaar tegen wat zij zien als westerse militaire dreigingen, met name een eventuele uitbreiding van de NAVO met Oekraïne en de nieuwe militaire alliantie in het Stille Oceaan-gebied. Die heet AUKUS en is jarenlang in het geheim voorbereid en in september bekendgemaakt door Australië, Groot-Brittannië en de VS. De alliantie vloeit voort uit vrees voor Chinese expansie in het Verre Oosten en Oceanië.

Poetin en Xi spreken echter over "negatieve Amerikaanse invloeden". Beijing en Moskou willen samen optrekken om "inmenging en bemoeienissen van buitenlandse krachten" tegen te gaan. Ze dringen er bij de Verenigde Staten op aan geen raketten meer voor de korte of middellange afstand neer te zetten in Oost-Europa of de Stille Oceaan-regio. Ze willen ook dat de VS echt werk gaan maken van de ontmanteling van voorraden massavernietigingswapens.

Poetin heeft de steun van Xi gekregen waar hij voor de reis naar Beijing op hoopte. Hij deed zijn gastheer een plezier door te beklemtonen dat Rusland Taiwan nooit als onafhankelijk land zal erkennen en altijd als onderdeel van China blijft zien. Taiwan is feitelijk onafhankelijk, wat Chinese leiders een doorn in het oog is.

Meer uit Buitenland

Rutte kijkt uit naar 'versterken' NAVO met nieuw Hongaars bewind

BRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte kijkt ernaar uit om samen te werken met het nieuwe bewind in Hongarije, dat een einde maakte aan zestien jaar Orbán. Rutte heeft zondagavond meteen met aankomend premier Péter Magyar gebeld, laat hij weten.

1 uur geleden
Opnieuw aanval op Rode Kruis-hulpverleners in Libanon

GENÈVE (ANP/RTR) - Een centrum van het Rode Kruis in de Libanese stad Tyre is maandag aangevallen, zegt de hulporganisatie. Volgens het Libanese staatspersbureau NNA viel daarbij een dode en raakten voertuigen van het Rode Kruis beschadigd. Het Internationale Comité van het Rode Kruis zegt in een reactie zich zorgen te maken over de aanvallen op hulpverleners. Zondag kwam een vrijwilliger van de organisatie om het leven door een aanval van een Israëlische drone.

1 uur geleden
Magyar: maximaal twee ambtstermijnen voor premier

BOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar stuurt na zijn verkiezingsoverwinning aan op een aanpassing van de grondwet. Hij wil dat premiers in de toekomst maximaal twee ambtstermijnen kunnen krijgen. Magyar verklaarde dat op een persconferentie nadat hij met zijn Tisza-partij de nationalistische premier Viktor Orbán had verslagen na zestien jaar aan de macht.

1 uur geleden
VS waarschuwen schepen voor aanstaande blokkade

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft zeevaarders gewaarschuwd voor de aanstaande maritieme blokkade in het Midden-Oosten. Die geldt voor schepen uit alle landen en wordt om 16.00 uur Nederlandse tijd ingesteld in de Golf van Oman en de Arabische Zee, ten oosten van de Straat van Hormuz.

1 uur geleden
Von der Leyen: geen veiligheid Midden-Oosten als Libanon brandt

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, is bezorgd dat gesprekken over veiligheid in het Midden-Oosten ontsporen door "de aanhoudende aanvallen op Libanon". Ze hamert erop dat de aanvallen op Libanon moeten stoppen. "Je kunt geen stabiliteit in het Midden-Oosten of de Golfregio hebben zolang Libanon in brand staat."

2 uur geleden
Rusland wil goede banden met Hongarije na verkiezingsuitslag

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland wil goede banden met Hongarije aanhouden na de verkiezingsuitslag, meldde Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft zondag de verkiezingen gewonnen van premier Viktor Orbán. "Hongaren hebben hun keuze gemaakt en wij respecteren hun keuze", aldus Peskov.

3 uur geleden
Paus na kritiek Trump: blijf me uitspreken voor vrede

ALGIERS (ANP/AFP/RTR) - De paus is ondanks kritiek van de Amerikaanse president Donald Trump van plan zich te blijven uitspreken tegen oorlog. Dat verklaarde Leo tijdens zijn vlucht naar Algerije. Hij is de eerste paus die dat land bezoekt en begint daar aan een rondreis van anderhalve week door Afrikaanse landen.

4 uur geleden