China en Rusland roepen samen op tot stop op uitbreiding NAVO
BEIJING (ANP/AFP/RTR) - China en Rusland hebben zich in een gezamenlijke verklaring uitgesproken tegen uitbreiding van de NAVO. President Vladimir Poetin is in Beijing en heeft daar kort voor de opening van de Olympische Spelen met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping gesproken.
China en Rusland steunen elkaar tegen wat zij zien als westerse militaire dreigingen, met name een eventuele uitbreiding van de NAVO met Oekraïne en de nieuwe militaire alliantie in het Stille Oceaan-gebied. Die heet AUKUS en is jarenlang in het geheim voorbereid en in september bekendgemaakt door Australië, Groot-Brittannië en de VS. De alliantie vloeit voort uit vrees voor Chinese expansie in het Verre Oosten en Oceanië.
Poetin en Xi spreken echter over "negatieve Amerikaanse invloeden". Beijing en Moskou willen samen optrekken om "inmenging en bemoeienissen van buitenlandse krachten" tegen te gaan. Ze dringen er bij de Verenigde Staten op aan geen raketten meer voor de korte of middellange afstand neer te zetten in Oost-Europa of de Stille Oceaan-regio. Ze willen ook dat de VS echt werk gaan maken van de ontmanteling van voorraden massavernietigingswapens.
Poetin heeft de steun van Xi gekregen waar hij voor de reis naar Beijing op hoopte. Hij deed zijn gastheer een plezier door te beklemtonen dat Rusland Taiwan nooit als onafhankelijk land zal erkennen en altijd als onderdeel van China blijft zien. Taiwan is feitelijk onafhankelijk, wat Chinese leiders een doorn in het oog is.
Meer uit Buitenland
MANILLA (ANP) - De tyfoon Fung-wong, die vanuit het westen de Filipijnen nadert en naar verwachting zondagavond aan land komt, groeit uit tot een supertyfoon, aldus het Filipijnse nationale weerstation.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - In de Verenigde Staten zijn zaterdag 1460 vluchten gecanceld door de shutdown van de overheid en het krimpplan voor het vliegverkeer door luchtvaartautoriteit FAA. Circa 6000 vluchten liepen vertraging op.
35 minuten geledenPUERTO DE LA CRUZ (ANP) - Zeker drie personen kwamen om het leven en vijftien mensen raakten gewond toen zeer hoge golven het Spaanse eiland Tenerife op verschillende plaatsen troffen, aldus plaatselijke autoriteiten zaterdag.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - Syrië heeft een landelijke operatie tegen cellen van Islamitische Staat uitgevoerd. Die actie komt vlak voor het bezoek van interim-president Ahmed al-Sharaa aan de Amerikaanse president Donald Trump. Zij gaan vermoedelijk afspraken maken over de aanpak van IS.
3 uur geledenBEIROET/TEL AVIV (ANP/DPA) - Bij nieuwe Israëlische aanvallen op Libanon zijn volgens het Libanese persbureau NNA meerdere doden en gewonden gevallen. Twee broers kwamen om toen hun auto aan de voet van de berg Hermon in het zuidoosten van het land onder vuur kwam.
11 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - Duizenden Koerden hebben in het centrum van Keulen betoogd voor de vrijlating van de leider van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK), Abdullah Ocalan. Die zit sinds 1999 vast op een Turks eiland in de Zee van Marmara. Volgens de Keulse politie zijn er "duizenden demonstranten" op de been geweest. Organisatoren hadden volgens de politie een demonstratie van 15.000 mensen aangemeld.
12 uur geledenKYIV (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Rusland heeft opnieuw grootschalige nachtelijke aanvallen uitgevoerd op doelen in Oekraïne. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die stelt dat de Russische krijgsmacht daarbij 450 drones en 45 raketten heeft ingezet. Landelijk vielen er zeker twee doden.
16 uur geleden