'China en Rusland houden verklaring Ethiopië tegen in VN'
NEW YORK (ANP) - China en Rusland hebben vrijdagavond (lokale tijd) in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een verklaring tegengehouden waarin de VN vragen een einde te maken aan het geweld in de Ethiopische regio Tigray. Dat zeiden diplomaten. Door het verzet van de twee landen met vetorecht komt er een einde aan twee dagen van onderhandelingen over een tekst.
De initiatiefnemers hebben de hoop op een verklaring opgegeven, zegt een anonieme diplomaat. Er is geen consensus, zegt een andere diplomatieke bron, en er wordt niet meer gewerkt aan een verklaring.
Na mensenrechtenorganisatie Amnesty International had Human Rights Watch (HRW) Eritrese regeringstroepen er vrijdag nog van beschuldigd in de stad Axum een bloedbad te hebben aangericht. Volgens schattingen hebben zij eind november binnen 48 uur meer dan tweehonderd burgers, onder wie ook kinderen, omgebracht. HRW dringt erop aan dat de VN dringend een onafhankelijk onderzoek naar oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid opstarten.
Midden november trokken regionale strijdkrachten van Tigray en milities zich uit de stad Axum terug. Daarop beschoten Ethiopische en Eritrese troepen de stad. Ooggetuigen berichtten dat de soldaten willekeurig op burgers hebben geschoten, aldus HRW.
De Ethiopische regering lanceerde in november een militair offensief tegen het Volksbevrijdingsfront van Tigray (TPLF), dat in de gelijknamige regio in het noorden van het land aan de macht was. Aanleiding waren de jarenlange spanningen tussen het TPLF en de centrale regering. Ondertussen zijn er ook andere actoren actief, waaronder troepen van de vroegere erfvijand en buurland Eritrea en milities. Honderdduizenden mensen in Tigray zijn op humanitaire hulp aangewezen.
Marc Lowcock, adjunct-secretaris-generaal van de Verenigde Naties, zei donderdag nog dat Eritrea zijn troepen moet weghalen uit de regio Tigray. Het was de eerste keer dat een VN-verantwoordelijke expliciet de terugtrekking van Eritrese troepen eist. Michelle Bachelet, de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties, wil bovendien dat er een "objectief en onafhankelijk onderzoek" komt naar mogelijke oorlogsmisdaden en schendingen van de mensenrechten.
Meer uit Buitenland
CAMPO GRANDE (ANP) - Honderden migrerende zoetwatervissoorten hebben dringend internationale bescherming nodig. Dat staat in een VN-rapport dat dinsdag in Brazilië wordt gepresenteerd. Volgens het rapport is de populatie trekkende zoetwatervissen sinds 1970 met zo'n 81 procent afgenomen, wat dit type vis een van de meest bedreigde diersoorten ter wereld maakt.
52 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Justitie in Frankrijk heeft een onderzoek ingesteld naar de voormalige directeur van het Europese grensagentschap Frontex, meldt een bron bij de rechtspraak aan persbureau AFP. De mensenrechtenorganisatie Ligue des droits de l'homme (LDH) had daarom gevraagd. De organisatie beschuldigt de Fransman Fabrice Leggeri van misdaden tegen de menselijkheid en marteling door de manier waarop migranten werden geweerd op zee.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - In Iran zijn meer dan vierhonderd arrestaties verricht voor het ondermijnen van de nationale veiligheid, melden Iraanse staatsmedia. Het zou gaan om de grootste actie sinds het uitbreken van de oorlog met de VS en Israël. De 466 arrestanten zouden illegale uitingen hebben gedaan op internet, met als doel het veroorzaken van instabiliteit in het land.
2 uur geledenCHISINAU (ANP) - Nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne hebben de belangrijkste hoogspanningslijn tussen Moldavië en Europa verbroken. Dat schrijft de Moldavische president Maia Sandu op X.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandag laten weten dat journalisten niet langer mogen werken in het Pentagon. Er zal op het terrein een aparte werkplaats voor media worden ingericht en medewerkers van de pers zijn alleen nog "onder begeleiding van geautoriseerd personeel" welkom in het hoofdkwartier van Defensie.
9 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw aanvallen. Zo meldde de Iraanse staatstelevisie dat er een "nieuwe reeks raketten is afgevuurd op Israël". Israël trof volgens Al Jazeera doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet. Journalisten van The New York Times meldden zeker zeven explosies in de stad.
9 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.
12 uur geleden